Šok u Zenici: Finska slavila i ostavila "Zmajeve" bez baraža

Reprezentacija BiH ostala bez ikakvih šansi da se domogne Mundijala u Kataru

Piše: E. Ćosić

13.11.2021

Fotografije s Bilinog polja - Avaz
+8

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine ostala je bez šansi da se domogne baraža za Mundijal u Kataru naredne godine. Naš tim je u Zenici izgubio od Finske rezultatom 1:3.

Pogotke za finsku selekciju postigli su Markus Fors (Marcus Forss), Robin Lod i Danijel O'Šonesi (O'Shaughnessy), dok je utješni gol za naš tim postigao Luka Menalo, dok je Ibrahim Šehić odbranio jedanaesterac Timu Pukiju (Teemu Pukki) pri rezultatu 0:0.

Bh. tim je diktirao tempo u prvom poluvremenu samo do 15. minute. Na prvu veliku priliku čekali smo 11. minuta. Sead Kolašinac je probio lijevi bok i odigrao prizemnu povratnu loptu za Miralema Pjanića koji s penala puca preko gola.

S druge strane, Finci su na otvaranju utakmice čekali (polu)kontru, kako je prije duela i najavio njihov selektor Marku Kanerva (Markku). No, nakon 15. minute gosti su pomijeraju zadnju liniju prema naprijed.

U 19. minuti Gojko Cimirot odigrava odličnu povratnu loptu za Smaila Prevljaka, čiji šut iz prve odlazi paralelno sa gol linijom. Minut kasnije bilježimo prvi udarac u okvir gola, ali Ibrahim Šehić nije imao puno problema da zaustavi udarac glavom s penala Markusa Forsa (Marcus Forss). U 22. minuti Temu Puki je s centra pobjegao našoj odbrani, zaobišao Šehića, ali je spasio Siniša Saničanin, koji je u mat poziciji izbio loptu u korner.

Nedugo potom sudija Michael Oliver, nakon VAR konsultacija, dosudio je penal za goste, ali je Šehić panterskom paradom odbranio poluvisoku loptu Pukiju.

U 29. minuti hladan tuš. Puki s desnog boka povratnom loptom u petercu pogađa Forsa, koji rutinski trese mrežu.

Tok utakmice promijenio je opravdani crveni karton za goste u 37. minuti. Juka Raitala je u nezadrživom prodoru - s klizećim startom s leđa, zaustavio Kolašinca, koji je potom morao napustiti igru zbog povrede skočnog zgloba.

Do 45. minute bilježimo dva udarca Prevljaka. Prvi je završio visoko preko gola, a drugi je skinuo golman Finaca. U sudijskoj nadoknadi Saničanin i Prevljak su pucali glavom nakon kornera, ali nisu bili precizni, a prizemni šut Amira Hadžiahmetovića je izblokiran.

Finci su odlično ušli u drugi dio utakmice. Već u 47. minuti Puki je opasno zaprijetio, ali je lopta prošla tik pored stative Šehićevog gola. Četiri minute kasnije Robin Lod je kaznio poigravanje Eldara Ćivića i povisio na 2:0. Bio je to alarm za selektora Ivajla Peteva koji je izmjenama pokušao razdrmati svoj tim.

Na kraju su promjene selektora Peteva urodile plodom. Nadu "Zmajevima" je vratio Luka Menalo u 69. minuti, kada je pogodio nakon asistencije Amera Gojaka. Nije bh. tim ni proslavio pogodak za 1:2, Finci su ponovo imali dva gola prednosti. O'Šonesi je iskoristio centaršut sa desne strane te pogodio. Iako je VAR provjeravao ovaj gol, sudija Majkl Oliver (Michael) je pokazao na centar.

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

TOK UTAKMICE

90. - Kraj utakmice!

90+2. - Ćivić je pokušao, ali njegov slab šut brani Hradecki.

90. - Četiri minute nadoknade.

89. - Bilo je opasno pred golom Finske, ali niko nije uspio ispratiti centaršut Sušića. Ostaje 1:3.

82. - Sanjin Prcić dobija javnu opomenu nakon prekršaja nad Kamarom.

80. - Dvostruka izmjena kod Finaca. Arajuri i Jensen idu na mjesta Ivanova i Pukija.

78. - Prcić je sada šutirao, ali Hradecki odlično brani i odbija loptu u korner.

Očigledan ofsajd kod O'Šonesija. SCREENSHOT

73. - Gol za Finsku! O'Šonesi je iskoristio uspavanost odbrane našeg tima. VAR je provjeravao ovaj pogodak, činilo se da se radi o nedozvoljenoj poziciji, ali je Oliver pokazao na centar.

69. - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Luka Menalo postiže gol nakon asistencije Amera Gojaka! Proradila je Dinamova veza, vraća se nada "Zmajevima".

66. - Menalo i Sušić mijenjaju Pjanića i Krunića.

61. - Prcić se odvažio na jedan pokušaj sa distance, ali lopta ide preko gola.

56. - Dvostruka izmjena u našem timu. Prcić i Gojak ulaze u igru, a izlaze Cimirot i Hadižahmetović.

55. - Demirović je sam pokušao, ali šutira pored gola.

51. - Gol za Finsku! Katastrofalna greška Eldara Ćivića, koji je poklonio loptu Fincima, a sve to kažnjava Lod. Sada je 0:2 na semaforu stadiona Bilino Polje.

49. - Pjanić je sada lijepo ostavio loptu za Krunića koji šutira, ali brani Hradecki.

47. - Ogromna šansa za Finsku! Došla je lopta do Pukija koji šutira s nekih 12-13 metara, ali lopta ide tik pored desne stative našeg gola.

46. - Počinje drugo poluvrijeme utakmice na Bilinom polju!

46. - Nije bilo izmjena uoči nastavka susreta u našem timu, dok je na drugoj strani Nisila zamijenio strijelca pogotka Forsa.

45. - Kraj prvog poluvremena, Finska vodi nakon prvih 45 minuta.

45+2. - Velika šansa za Prevljaka, ali nema gola! Ostaje 0:1!

45. - Tri minute sudijske nadoknade u prvom dijelu.

45. - Cimirot je izblokiran, novi korner, sedmi za naš tim.

43. - Opet je pokušao Prevljak, ovog puta nakon centaršuta Pjanića, ali brani to Hradecki.

42. - Prevljaku je pala lopta na nogu, ali sa nekih sedam - osam metara šutira daleko preko gola.

41. - Dobra kombinacija naših igrača, Krunić je lijepo uposlio Ćivića, ali njegovo dodavanje je izblokirano.

39. - Kolašinac ne može nastaviti s ovom utakmicom. Demirović ulazi u igru.

38. - Dobar centaršut Pjanića, ali Krunić loše šutira.

Grub prekršaj Raitale zbog kojeg je zaradio crveni karton. SCREENSHOT

37. - Crveni karton za Finsku! Dobio ga je Raitala nakon grubog prekršaja na Kolašincu.

29. - Hladan tuš na Bilinom polju! Finska vodi od 27. minute, a strijelac je Fors.

27. - Gosti su se oslobodili početnog pritiska.

24. - Sjajni Ibrahim Šehić spašava naš tim! Odlično je pročitao namjeru Pukija i odbranio mu jedanaesterac! Ostaje 0:0!

Penal za Finsku nakon što je Pjanić igrao rukom. SCREENSHOT

23. - Penal za Finsku! Pjanić je igrao rukom u šesnaestercu, koji je dobio i žuti karton.

22. - Trenutak neopreznosti Siniše Saničanina. Puki je došao do lopte, a onda se sjurio prema golu Šehića, međutim u posljednji trenutak se iskupio Saničanin. Ostaje 0:0.

20. - Prva prilika za Fince. Hamalainen je nabacio loptu do Forsa, koji šutira glavom, ali siguran je Ibrahim Šehić.

19. - Nova šansa! Ćivić je s lijeve strane ubacio loptu pred gol Finske, ali Prevljak je ne uspijeva proslijediti u mrežu.

17. - Finci su konačno došli do posjeda, te iz posljednje linije pokušavaju kreirati napad.

14. - Naš tim napada, ali defanzivni blok Finaca odolijeva naletima bh. selekcije.

Bila je ovo odlična prilika za Pjanića. SCREENSHOT

11. - Prva veća šansa! Kolašinac je odigrao sjajnu povratnu loptu na nekih 14 metara, ali Pjanić nije bio precizan.

9. - Nakon drugog, ubrzo i treći korner za "Zmajeve".

8. - Tražili smo penal zbog igranja ruke, ali Oliver je pokazao samo na korner. Ovo je drugi udarac iz ugla za naš tim.

4. - Hradecki je dobro reagovao. Bh. selekcija uspostavila kontrolu od samog starta utakmice.

3. - Prvi korner na utakmici izborio je Kolašinac za naš tim. Izvest će ga Miralem Pjanić.

1. - Počela je utakmica!

0. - Kapiten reprezentacije BiH na današnjoj utakmici u izostanku Edina Džeke bit će Miralem Pjanić.

0. - Meč sudi Englez Majkl Oliver.

0. - Igrači su izašli na travnjak Bilinog polja, uslijedit će intoniranje himni.

Džeko i Ziljkić na tribinama. SCREENSHOT

Dobro došli na tekstualni prijenos utakmice između Bosne i Hercegovine i Finske. "Zmajevi" na Bilinom polju dočekuju Fince, a naš tim je bez kapitena Edina Džeke, koji se nije uspio oporaviti i spremiti za ovaj susret.

Poznati su i početni sastavi za koje su se odlučili selektori Ivajlo Petev (Ivaylo) i Marku Kanevra (Markku).

BiH: Šehić, Stevanović, Ahmedhodžić, Saničanin, Ćivić, Kolašinac, Cimirot, Hadžiahmetović, Pjanić, Krunić i Prevljak.

Finska: Hradecki, Hamalainen, O'Šonesi, Valsanen, Ivanov, Raitala, Lod, Šiler, Kamara, Fors i Puki.

Na današnjem susretu pravdu će dijeliti engleski sudija Majkl Oliver (Michael), a asistirat će mu Stjuart Burt (Stuart) i Simon Benet (Bennett). Četvrti sudija je Daren Inglend (Darren England), a u VAR sobi je Kris Kavanag (Chris Cavanagh).

Navijači su velikim aplauzom dočekali izlazak naših igrača na travnjak stadiona. Skandirali su "Hoćemo pobjedu!".

Na Bilino polje stigli i BHFanaticosi. G. Šumar

"Zmajevi" ovaj susret dočekuju s 4. mjesta, ali sa samo dva boda manje od drugoplasirane Ukrajine. Računica je jasna, bh. reprezentacija u posljednje dvije kvalifikacijske utakmice treba četiri boda. Ukoliko pobjedimo danas, u utorak će nam odgovarati i neriješen ishod protiv Ukrajine. U slučaju da danas ne dođemo do trijumfa, morat ćemo savladati Ukrajinu, s tim da Finska ne napravi iznenađenje protiv Francuske.

Naša reprezentacije će u ovoj utakmici imati veliku podršku, obzirom na to da je atmosfera pred utakmicu kao nekada. Navijači u velikom broju pristižu na stadion u Zenici. Pogledajte i prve kadrove s Bilinog polja, dok navijači još stižu na tribine.