Burkina Faso nakon jedanaesteraca do četvrtfinala

Odlučujući penal dao je Ismahila Oedraogo

Burkina Faso: Plasirala se u četvrtfinale Afričkog kupa nacija. AFP

I. Ć.

23.1.2022

U osmini finala Afričkog kupa nacija fudbaleri Burkine Faso pobijedili su selekciju Gabona nakon boljeg izvođenja jedanaesteraraca. U penal seriji rezultat je bio 6:5, dok je susret u regularnom toku susreta glasio 1:1.

Igrao se 18. minut susreta kada je Bertran Traore (Bertrand) promašio penal, ali se u 28. iskupio i doveo Burkinu Faso do vodstva.

Da bude stvar gora za Gabonce, u 67. minuti ostaju sa desetoricom zbog drugog žutog kartona Sidneja Obise (Sidney Obissa) i tada se činilo da je pobjednik poznat.

Ipak, u prvoj minuti sudijske nadoknade drugog poluvremena autogol je postigao Adama Guira i odveo meč u produžetke.

Tokom produžetaka mreže su mirovale, da bi se onda prešlo na izvođenje jedanaesteraca.

U redovima Gabonaca tragičari penal serije bili su Gelor Kanga (Guelor), Janis Engakutu (Yannis N'Gakoutou) i Lojd Palun (Lloyd).

Kod Burkine, Saidou Simpore i Abdoul Tapsoba su propustili priliku da zatresu mrežu, ali to na kraju nije koštalo njihovu selekciju. Odlučujući penal dao je Ismahila Oedraogo (Ouedraogo).

Burkina Faso će u polufinalu Afričkog kupa nacija igrati protiv boljeg iz meča Nigerija - Tunis.