LIGA NACIJA

Izboren je baraž za Evropsko prvenstvo: Velika pobjeda "Zmajeva", Demirović heroj

Fudbaleri BiH ostvarili plasman u A diviziju UEFA-inog takmičenja

Slavlje nakon gola Demirovića. NSBiH

Piše: E. Ć.

23.9.2022

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je veliku pobjedu u okviru 5. kola Lige nacija protiv Crne Gore (1:0). "Zmajevi" su ovom pobjedom ovjerili prvo mjesto u svojoj grupi, te tako kolo prije kraja izborili plasman u A diviziju, a imaju i baraž za Evropsko prvenstvo.

Gol odluke je viđen u finišu prvog poluvremena. Miroslav Stevanović je ubacio jednu loptu, a kapiten Edin Džeko je sjajno spustio za Ermedina Demirovića koji pogađa. Demiroviću je to bio prvi gol za "A" reprezentaciju BiH.

Vrijedi istaći da je ovo bio jubilarni 20. meč Ivajla Peteva (Ivaylo) na klupi "Zmajeva".

Sa utakmice na Bilinom polju - Avaz
+7

90' - KRAJ! Pobjeda Bosne i Hercegovine!

90+4' - Saničanin je požutio kod nas, Marušić i Vukčević kod Crnogoraca.

90+4' - Koškanje na kraju utakmice.

90' - Četiri minute sudijske nadoknade.

89' - Mateo Sušić mijenja upravo Dedića, koji teren napušta uz veliki aplauz.

88' - Amar Dedić je odigrao odličnu utakmicu večeras, a navijači to znaju nagraditi. Cijelo Bilino polje je skandiralo njegovo ime.

86' - Bilo je nezgodno pred našim golom, na kraju Kolašinac izbacuje loptu iz šesnaesterca.

81' - Odlična atmosfera na Bilinom polju. Navijači reprezentacije BiH pjevaju "Bosnom behar probeharao".

80' - Hadžikadunić je sada požutio zbog prekršaja na sredini terena.

79' - Demirović je lijepo uposlio Kodru, ali ovaj loše šutira.

78' - Bilo je opasno pred našim golom! Hakšabanović je sjajnim driblingom izbacio iz igre Dedića, onda dobro centrirao, ali Đurđević loše šutira. Ostaje 1:0.

77' - Žuti karton dobija i Edin Džeko.

76' - Demirović je sada zaprijetio, ali siguran je Mijatović. Nakon driblinga se naš fudbaler namjestio na desnu nogu i šutirao, ali odbranio je to golman Crne Gore.

73' - Dvostruka izmjena u bh. timu. Kodro i Gojak ulaze u igru umjesto Bešića i Stevanovića.

72' - Crna Gora pokušava doći do izjednačenja, "Zmajevi" čekaju šansu iz kontra napada.

69' - Jovetić je šutirao iz slobodnog udarca, ali Šehić bez problema brani pokušaj kapitena Crne Gore na večerašnjem susretu.

66' - Cimirot mijenja Pjanića, Miralem ne može nastaviti utakmicu nakon povrede.

63' - Pjanić se sada žali na povredu. Nakon jednog uklizavanja je ostao na travi. Ukazuje mu se pomoć.

62' - Džeko je sada izborio prekršaj Šćekića na sredini terena. Teško je kapitenu BiH uzeti loptu kada se zagradi.

59' - Bešić je pogriješio, nakon čega je uslijedila opasna situacija pred našim šesnaestercem, ali na kraju su se bh. fudbaleri dobro odbranili.

57' - Novi korner za našu reprezentaciju. Nisu Džeku opomenuli da mu igrač Crne Gore dolazi s leđa. Pjanić će ubaciti iz ugla.

55' - Period igre u kojem Crnogorci imaju loptu nešto više u svom posjedu, no ne mogu kreirati ništa opasno pred golom Ibrahima Šehića.

50' - Pjanić je sada ukrao jednu loptu, dodao je do Džeke, a Edinov šut je izblokiran.

48' - Opasna situacija pred našim golom, ali na kraju je sviran ofsajd. Za svaki slučaj je Šehić sjajno zaustavio šut Mugoše. Ostaje 1:0 za BiH.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

S tribina Bilinog Polja - Avaz
Popunjene tribine Bilinog Polja - Avaz
"Zmajevi" na zagrijavanju - Avaz
+4

45' - Kraj prvog poluvremena! BiH vodi sa 1:0!

45' - GOOOOOOOOOOOOOL! Demirović pogađa nakon sjajne asistencije Džeke! Sada nema ofsajda, vodimo sa 1:0!

42' - Novi korner za BiH i ponovo sa desne strane. Skočio je Hadžikadunić nakon centaršuta Pjanića, ali lopta ide pored gola.

41' - "Zmajevi" su bolji rival za sada, no čeka se gol našeg tima.

33' - Ofsajd! Sudija Marčinjak je nakon konsultacija s VAR-om poništio gol Ermedina Demirovića! Ostaje 0:0!

28' - Novi žuti karton za naš tim. Nakon Demirovića požutio je Miralem Pjanić. On će zbog ovog kartona propustiti meč protiv Rumunije koji se za tri dana igra u Bukureštu.

27' - Hadžiahmetović je šutirao sa distance, ali lopta ide pored gola.

25' - Treći korner za naš tim.

23' - Jedan duži napad "Zmajeva", na kraju Džeko šutira lijevom nogom sa ruba šesnaesterca, Mijatović to brani. Ovo je bio prvi pokušaj našeg tima u okvir gola.

20' - I dalje je 0:0. Pjanić i društvo u veznom redu pokušava iskreirati neku šansu za Edina Džeku. Crna Gora trenutno jako dobro stoji u zadnjoj liniji.

17' - Prva šansa za goste. Osmajić je natrčao na jednu odbijenu loptu i dobro šutirao sa nekih 18 metara, ali je odbranio Šehić. Prvi korner za Crnu Goru.

14' - Crna Gora je pokušala istrčati kontru, ali dobro to prati Ibrahim Šehić.

12' - Novi korner za reprezentaciju Bosne i Hercegovine. Brzo je to izvedeno, a Saničanin je napravio prekršaj u napadu.

10' - Oštar prekršaj Demirovića i sudija Marčinjak našem fudbaleru pokazuje žuti karton.

6' - Crnogorci su na početku utakmice orijentisani na svoj gol, lopta više u posjedi bh. fudbalera.

3' Prva prilika na utakmici! Centaršut Pjanića, lopta je pala na desnu nogu Džeke, ali šut ide preko gola.

3' - Jedna akcija bh. fudbalera, na kraju Šćekić nespretno reagira i lopta ide u korner. Izvest će ga Pjanić.

1' - Počela je utakmica. Sretno "Zmajevi"!

U slučaju pobjede "Zmajevi" će osigurati prvo mjesto u svojoj grupi, te tako izboriti plasman u A diviziji, ali i u baraž za Evropsko prvenstvo koje se igra 2024. godine.

Selektori Ivajlo Petev (Ivaylo) i Miodrag Radulović odabrali su početne sastave.

Za BiH od prve minute igraju: Šehić, Dedić, Hadžikadunić, Saničanin i Kolašinac, Pjanić, Bešić, Hadžiahmetović, Demirović i Stevanović, Džeko.

Crna Gora igra u sastavu: Mijatović, Vešović, Vujačić, Tomašević, Radunović, Šćekić, Janković, Marušić, Savićević, Osmajić i Jovetić.

Glavni sudija ove utakmice je Poljak Simon Marčinjak (Szymon Marciniak).