SVJETSKO PRVENSTVO 2022

Moćni Francuzi razbili Australiju, fenomenalni Žiru stigao legendarnog Anrija

Australija je povela golom Gudvina u 9. minuti, a onda je uslijedila rapsodija "Trikolora"

Sa večerašnje utakmice. Anadolija / AP

Piše: E. Ć.

22.11.2022

Sa večerašnje utakmice - Avaz
+4

Fudbaleri Francuske trijumfalno su započeli nastup na Mundijalu u Kataru, pošto su u prvom kolu grupne faze nakon preokreta savladali selekciju Australije sa 4:1.

Australija je povela u 9. minuti preko Krejga Gudvina (Craig Goodwin), a onda je uslijedila raspodija aktuelnih prvaka svijeta. Prvo je pogodio Adrijen Rabio (Adrian Rabiot) u 27. minuti, a isti igrač je pet minuta kasnije asistirao Olivijeu Žiruu (OIivier Giroud).

U 68. minuti u strijelce se upisao Kilijan Embape (Kylian Mbappe) koji je odigrao sjajnu partiju, ali nije mogao doći do gola ranije. Konačnih 4:1 postavio je Žiru, nakon asistencije Embapea.

Žiru je tako došao do 51 gola za reprezentaciju Francuske, te se na vrhu vječne liste izjednačio sa legendarnim Tjerijem Anrijem (Thierry Henry).

TOK UTAKMICE

90' - Kraj utakmice!

90+3' - Korner za "Trikolore".

90' - Sedam minuta nadoknade.

85' - Degenek i Bakus mijenjaju Irvina i Atkinsona kod Australije.

80' - Žuti karton za Irvina, faulirao je Upamekana koji je bio u prodoru.

76' - Mijenja Dešam. Kuman i Fofana ulaze u igru umjesto Čuamenija i Dembelea.

72' - GOOOOOOOOOOL! Embape je sada u ulozi asistenta, a svoj drugi gol večeras postiže Žiru. Ovo je ukupno 51. pogodak Žirua za "Trikolore", te se tako izjednačio s Anrijem na vrhu vječne liste strijelaca!

68' - GOOOOOOOOOL! Pogađa Kilijan Embape, lopta je udarila od stativu i ušla u mrežu! Asistirao mu je Dembele.

67' - Velika šansa! Grizman je šutirao, a neko od australskih defanzivaca sa linije izbacuje loptu!

63' - Grizman je izborio korner.

62' - Napadaju Francuzi, traže treći gol kojim bi riješili pitanje pobjednika.

56' - Upravo Djuk izlazi iz igre, zamijenio ga je Kamings.

55' - Djuk je prvi igrač sa žutim kartonom na ovoj utakmici.

50' - Atraktivan pokušaj Žirua! Pokušao je atraktivno nakon centaršuta Ernandeza sa lijeve strane, ali lopta je prošla pored gola.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

45' - Poluvrijeme! Odličan fudbal smo gledali u prvih 45 minuta.

45+2' - Stativa! Sada su Francuzi imali sreće, šutirao je Irvin, a Ljoris je ostao kao ukopan.

45' - Šest minuta sudijske nadoknade.

45' - Veliki promašaj Embapea! Grizman ga je dobro uposlio, on je natrčao na loptu, ali je iz neposredne blizine šalje daleko preko gola!

42' - Grizman je odlično šutirao nakon dodavanja Embapea, ali lopta ide pored lijeve stative Rajanov gola.

40' - Pokušao je sada Dembele, ali nije uspio iskontrolisati loptu.

38' - Australci su napokon uspjeli malo umiriti tempo, teško je igrati brz fudbal protiv Francuske.

36' - Žiru je ponovo pokušao, ali ovog puta nije bio precizan. Lopta mu je došla nakon što se odbila od jednog Australca koji je blokirao Embapea.

33' - Ovo je 50. jubilarni gol za Žirua u najdražem dresu. Sada ga samo jedan pogodak dijeli od legendarnog Tjerija Anrija na vrhu vječne liste strijelaca za reprezentaciju Francuske.

32' - GOOOOOOOOOOOL! Rabio je sada asistirao, a Žiru pogađa! Preokret Francuza!

30' - Inače, za Rabioa je ovo treći gol u dresu reprezentacije. On nije bio dio tima koji je osvojio Mundijal u Rusiji.

27' - GOOOOOOOOOOOL! Teo Ernandez je ubacio sa lijeve strane, a Adrijen Rabio neometano šalje loptu u gol!

21' - Kakva bomba Djuka! Teo Ernandez je pogriješio, a Djuk osvaja loptu i šutira sa distance. Bilo je to blizu!

17' - Francuzi napadaju, žele što prije doći do poravnanja. Australci se dobro brane.

12' - Lukas Ernandez ne može nastaviti utakmicu, zamijenio ga je njegov brat Teo.

10' - Leki je u duelu prošao Ernandeza, koji se žali na povredu.

9' - GOOOOOOOOOOOOOL! Gudvin matira Ljorisa nakon sjajne asistencije Lekija.

3' - Dembele je pokušao, ali ništa opasno.

2' - Francuska je na startu susreta osvojila korner, ali reaguje odbrana Australije.

1' - Počela je utakmica!

0' - Zanimljiv podatak. Na četiri od posljednjih pet svjetskih prvenstava aktuelni prvak nije prolazio grupu. Podsjetimo, Francuzi brane naslov iz Rusije.

Odabrani su početni sastavi.

Francuska: Ljoris, Pavar, Konate, Upamekano, Ernandez, Čuameni, Grizman, Rabio, Dembele, Žuri i Embape.

Australija: Rajan, Atkinson, Sutar, Rovls, Behič, Muj, Mekgri, Irvin, Gudvajn, Djuk i Leki.

Inače, ove dvije reprezentacije su odmjerile snage u grupnoj fazi i na Mundijalu u Rusiji, a Francuzi su slavili sa 2:1. Zanimljivo da je i tada sa njima u grupi bila selekcija Danske.