Belgijski čuvar mreže pokazao zašto je najbolji golman svijeta

Piše: E. Ć.

23.11.2022

Kurtoa: Odbranio penal Dejvisu u 10. minuti. Anadolija

Fudbalska reprezentacija Belgije nastup na Mundijalu u Kataru otvorila je teško izvojevanom pobjedom protiv selekcije Kanade rezultatom 1:0.

Kanađani su pružili odličan otpor, imali nekoliko dobrih prilika, a ističe se ona iz 10. minute kada je Alfonso Dejvis (Alphonso Davies) imao penal, ali ga je odbranio Tibo Kurtoa (Thibaut Courtois).

Jedini pogodak viđen je u 44. minuti kada je Tobi Aldervereld (Toby Alderweireld) iz zadnje linije poslao dugu loptu, a onda došla do Mičija Bačuajia (Michy Batshuayi) koji matira Milana Borjana.

Podsjetimo, ranije danas, u okviru ove grupe Maroko i Hrvatska su odigrali 0:0.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj utakmice!

90' - Pet minuta sudijske nadoknade.

86' - Sada je De Brujne šutirao nakon što se izborio za prostor, ali šutirao je loše, visoko iznad gola.

85' - De Brujne je ubacio sa strane, a Dendonker loše šutira glavom.

84' - Džonston ruši Opendu i dobija žuti karton.

83' - Kanada napada, dok Belgijanci šansu čekaju iz kontranapada.

80' - Žuti karton za Dejvisa nakon prekršaja nad Trosarom.

79' - Dobra akcija Kanađana! Larin je šutirao glavom nakon centaršuta sa desne strane, ali ponovo se istakao Kurtoa.

78' - Openda je zamijenio strijelca jedinog gola, Mičija Bačuajija.

74' - Adekugbe je zamijenio Larija kod Kanađana.

71' - Interesantan podatak, dok se ne dešava ništa zanimljivo na terenu. Čak šest belgijskih fudbalera koji su startovali na prvom meču Mundijala u Brazilu zaigralo je od prve minute i večeras: Kurtoa, Aldervereld, Vertongen, Vitsel, Azar i De Brujne.

67' - De Brujne je probio po desnoj strani, uposlio je Bačuaija na 14 metara od gola, ali je napadač oklijevao i propala je prilika. Samo korner za "Crvene đavole".

65' - Onana je sada bio u prodoru, ali se na kraju spetljao i propao je napad Belgije.

62' - Azar ide van igre. Ništa nije uradio kapiten Belgije večeras. Zamijenio ga je Trosar.

58' - Izmjene i u kanadskom timu. Kone i Larin idu u igru umjesto Hačinsona i Hoilea.

53' - Munije je ušao u igru na startu drugog dijela, a sada je dobio žuti karton.

46' - Mijenjao je Roberto Martinez. Munije je zamijenio Karaska, a Onana Tilemansa kod Belgije.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme!

45' - Nevjerovatno zvuči, ali je istinito. Kevin De Brujne je u prvom poluvremenu kompletirao svega šest dodavanja, podaci su specijaliziranog portala "Squawka".

45' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Pet minuta sudijske nadoknade.

44' - GOOOOOOOOOOOOL! Miči Bačuaji je prihvatio dubinsku loptu Alderverelda, a onda je sjajnim udarcem lijevom nogom matirao Milana Borjana!

38' - Larija je pao u šesnaestercu, Kanađani traže novi penal.

35' - Kastanj nije mogao stići dodavanje Azara. Propao je novi napad Belgije.

32' - Kanađani odlično igraju. Džonatan Dejvid je sada pokušao.

26' - Hačinson je šutirao sa 20ak metara, ali bez opasnosti po gol Kurtoe.

22' - Prva šansa za Belgiju. Azar je sjajno prihvatio loptu i uposlio saigrača, no zbunili su se Belgijanci i od svega su izvukli samo korner.

17' - Kanada je uprkos promašenom penalu dobro otvorila utakmicu, nije se uplašila favorizovane Belgije.

10' - Brani Kurtoa! Pročitao je namjeru Dejvisa!

9' - Dejvis ima priliku postići historijski gol za Kanadu.

8' - Penal za Kanadu! Karasko je igrao rukom i dobit će žuti karton!

7' - Gleda se VAR. Kanađani se nadaju penalu.

7' - Opasno je bilo pred belgijanskim golom, no loptu od blok brani Kurtoa.

2' - Odmah prijeti Belgija! Nakon greške Vitorije, lopta dolazi do Bačuajia koji je šutirao, ali brani Borjan.

1' - Počela je utakmica!

0' - Ovaj susret sudi zanimljivo lice. Naime, radi se o Janijiu Sikazveu, koji se proslavio nakon što je na utakmici Afričkog kupa nacija svirao kraj meča Tunis - Mali u 85. minuti. Tu nije bio kraj, jer je vratio igrače na teren, a onda opet svirao kraj u 89. minuti.

Belgijanci su veliki favoriti, dok se Kanađani nadaju da mogu napraviti još jedno iznenađenje u grupi F nakon remija Maroka i Hrvatske (0:0).

Stigli su i početni sastavi. I jedan i drugi selektor najavili su formacije 3-4-3.

Belgija: Kurtoa, Aldervereld, Vertongen, Dendonker, Kastanj, Vitsel, Tilemenas, De Brujne, Karasko, Azar i Bačuaji.

Kanada: Borjan, Džonston, Miler, Vitorija, Hačinson, Larijea, Dejvis, Dejvid, Eustakijo, Hoile i Bukanan.