Utakmica grupe G

Ričarlison: Postigao dva gola. AP

Piše: E. Ć.

24.11.2022

Fudbaleri Brazila pobijedili su Srbiju u posljednjoj utakmici prvog kruga grupne faze Svjetskog prvenstva rezultatom 2:0, a strijelac oba gola za "karioke" bio je sjajni Ričarlison (Richarlison).

Nakon zanimljivog prvog poluvremena gdje je Srbija pružila i više nego otpor selekciji Brazila, koja je u Katar došla kao jedan od glavnih favorita, u drugom poluvremenu izabranici Dragana Stojkovića Piksija nisu imali šanse.

Već na startu drugog dijela Nemanja Gudelj poklanja šansu Rafinji (Raphinha), ali gol Srbije spasio je Vanja Milinković-Savić. "Orlove" je spašavao i okvir gola, tačnije stativa nakon sjajnog šuta Aleksa Sandra (Alex) u 60. minuti.

Tri minute kasnije Brazil dolazi do gola. Šutirao je Vinisijus Žunior (Vinicius Junior), Milinković-Savić odbranio, ali na odbitak natrčava Ričarlison i šalje loptu u napad. Srbija je krenula ofanzivno, pokušala doći do poravnanja, ali onda je Brazil došao do drugog pogotka.

Vinisijus je ubacio loptu, a sjajno pogodio Ričarlison, što je bio njegov drugi gol večeras. Do kraja utakmice Brazil je imao još dvije odlične šanse. Kazemiro (Casemiro) je prvo pogodio prečku u 81. minuti, a onda je i rezervista Rodrigo (Rodrygo) zaprijetio u 87. minuti.

Podsjetimo, ranije u ovoj grupi Švicarska je pobijedila Kamerun sa 1:0.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj utakmice!

90' - Sedam minuta nadoknade.

87' - Još jedna dobra prilika za Brazil! Antoni je prošao po lijevoj strani, odigrao povratnu za Rodriga, koji šutira, ali to ide malo preko gola.

84' - Izmjena i u reprezentaciji Srbije. Maksimović mijenja Mitrovića.

81' - Prečka! Kasemiro je fenomenalno šutirao sada, a lopta pogađa prečku. Milinković-Savić je bio savladan, ali okvir gola spašava Srbiju.

78' - Izlazi sada i Ričarlison, zamijenio ga je Gabrijel Žesus. Antoni je u igri umjesto Nejmara.

75' - Fred i Rodrigo su zamijenili Paketu i Vinisijusa.

73' - GOOOOOOOOL! Ričarlison je postigao sjajan gol! Vinisijus ga je uposlio, a napadač Totenhema fenomenalno pogodio! Gol turnira za sada!

70' - Opasno je bilo! Milinković-Savić je bio najbolji u skoku, ali odbranio se Brazil.

70' - Vlahović je nadmudrio Tijaga Silvu i izborio novi korner. Ubacit će Tadić.

69' - Sada novi korner za Srbiju.

68' - Sjevnula je kontra Brazila, ali je Milenković sjajno zaustavio Nejmara. U nastavku akcije Vinisijus se okliznuo i upropastio dobru priliku.

65' - Dvije izmjene pravi Piksi. Lukića i Mladenovića mijenjaju Lazović i Vlahović.

64' - Saša Lukić je sada zaradio javnu opomenu, žestoko je prigovarao kod glavnog sudije.

63' - GOOOOOOOL! Brazil vodi! Nejmar je dodao do Vinisijusa koji je šutirao, njegov udarac brani Milinković-Savić, ali Ričarlison natrčava na odbitak i loptu šalje u praznu mrežu!

62' - Interesantan podatak. Samo je Nemanja Gudelj u sastavu Srbije na Mundijalu čije se prezime ne završava na "ić".

60' - Kakva bomba Aleksa Sandra! Srećom po Srbiju, lopta je završila u stativi! Ostaje 0:0.

58' - Napad Srbije, Tadić je centrirao sa lijeve strane, a ispred Radonjića reaguje Aleks Sandro i šalje loptu u korner. Prvi za Srbiju.

57' - Radonjić i Ilić su zamijenili Živkovića i Gudelja.

55' - Vinisijus je sada ubacio za lijeve strane, lopta je išla malo iza leđa Nejmaru, koji loše šutira.

50' - Reaguje blok, Nejmar je izborio korner, peti za Brazil.

49' - Nejmar sada ima odličnu priliku iz slobodnog udarca. Idealna pozicija za napadača Brazila.

48' - Drugi žuti karton za selekciju Srbije. Gudelj je srušio Nejmara koji je bio u opasnom naletu.

46' - Kakva šansa za Brazil! Rafinja je izbio sam pred golmana Srbije, ali brani to Vanja Milinković-Savić!

46' - Počelo je drugo poluvrijeme, nije bilo izmjena.

45' - Zanimljiv podatak. Gabrijel Žesus je jedini fudbaler Brazila koji je 2015. godine igrao onu utakmicu finala Svjetskog prvenstva za igrače do 20 godina, kada je Srbija savladala "Karioke".

45' - Kraj prvog poluvremena, 0:0 je.

45' - Minuta sudijske nadoknade.

43' - Rafinja pravi velike probleme Srbiji po toj desnoj strani. Osjeti se izostanak Filipa Kostića.

41' - Opasni su Brazilci. Imaju jako brze ofanzivce, naročito Vinisijusa koji je sada umalo iskoristio grešku Milenkovića.

40' - Srbija je odoljela napadima Brazila, sada Piksijevi izabranici pokušavaju šta kreirati u napadu.

35' - "Orlovi" se nisu uplašili favorizovanog Brazila.

31' - Ponovo interveniše golman Srbije nakon centaršuta Rafinje sa desne strane.

27' - Odlična intervencija golmana Srbije Vanje Milinkovića Savića! Pravovremeno je istrčao sa svog gola i zaustavio Vinisijusa koji je umakao odbrani.

25' - Napad Srbije, Tadić je dobio loptu od Milinkovića-Savića, centrirao sa desne strane, ali sve to prati Alison i dolazi do lopte prije Mitrovića.

Milinković-Savić i Vinisijus u duelu. AP

22' - Kazemiro je zaprijetio, ali nije to bilo opasno po gol "Orlova".

14' - Nezgodan centaršut Nejmara, Brazil dobija drugi korner.

13' - Vinisijus je strašno brz fudbaler, to je demonstrirao i sada. Probio je po lijevoj strani, na kraju je izborio korner.

11' - Srbija je preuzela kontrolu nad loptom. Sada Paketa ruši Mitrovića, no proći će on bez javne opomene.

6' - Prvi žuti karton, dobija ga Pavlović zbog faula nad Nejmarom. Negoduju Tadić i Mitrović kod glavnog sudije, no Pagani nije promijenio odluku.

5' - Zanimljiv podatak. U timu Srbije je osam fudbalera koji su osvojili Svjetsko prvenstvo do 20 godina. Prije sedam godina su mladi "Orlovi" pobijedili Brazil.

4' - Dobar tempo utakmice su nametnuli i jedni i drugi.

1' - Počela je utakmica!

Ovo je svojevrsna repriza duela iz Brazila otprije četiri godine. Tada su se ove dvije reprezentacije sastale u grupi, a slavile su "Karioke" sa 2:0. Meč će suditi Alireza Fagani, a zanimljivo da je on dijelio pravdu u duelu Brazila i Srbije u Rusiji.

Stigli su i početni sastavi.

Brazil: Alison, Danilo, Markinjos, Tijago Silva, Aleks Sandro, Kazemiro, Paketa, Rafinja, Nejmar, Vinisijus, Ričarlison.

Srbija: V. Milinković-Savić, Milenković, Pavlović, Veljković, Mladenović, Živković, Gudelj, S. Milinković - Savić, Lukić, Tadić, Mitrović.