Drama u grupi H: Urugvajci u suzama, Južna Koreja i Portugal idu dalje

Urugvajcima nedostajao gol za dalju rundu

Piše: E. Ć.

2.12.2022

Sa večerašnjih utakmica - Avaz
+2

Ako ste pomislili da je iznenađenjima na Mundijalu došao kraj, onda ste se prevarili. Fudbaleri Južne Koreje su nakon preokreta pobijedili izmiješani sastav Portugala (2:1) u 3. kolu grupe H i izborili plasman u osminu finala.

Iza njih su ostali Urugvajci, koji su ispali uprkos pobjedi nad Ganom (2:0). Južnoameričkoj reprezentaciji je nedostajao jedan gol za prolaz dalje, ali nisu uspjeli doći do njega, te se Luis Suarez, Edinson Kavani (Cavani) i društvo pakuju kući. U grupi je ispala i Gana.

Ova grupa se križa sa grupom G. Portugal čeka rivala, to mogu biti Švicarska, Srbija, čak i Kamerun, dok će Južna Koreja nasuprot sebe u osmini finala imati moćni Brazil.

Jedan od tragičara Gane bio je Andre Aju (Andre Ayew) koji u 21. minuti nije iskoristio penal. Kazna je uslijedila svega pet minuta kasnije. Giorgian de Arasketa (de Arrascaeta) je pogodio nakon odbitka Luisa Suareza, a šest minuta kasnije ponovo se upisao u strijelce i zapečatio sudbinu Gane.

U drugom meču Portugal je poveo već u 5. minuti kada je pogodio Rikardo Horta (Ricardo) poslije dodavanja Dioga Daloa (Dalot). U 27. minuti Kim Jung Gvon (Young Gwon) poravnava rezultat, a lopta je došla do njega nakon što je Kristijano Ronaldo (Cristiano) skrenuo do njega. I onda veliki preokret i gol Hvang He Čana za veliku pobjedu Južne Koreje.

REZULTATI

Gana - Urugvaj 0:2 (De Arasketa 26', 32')

Južna Koreja - Portugal 2:1 (Gvon 27' He-Čan 90' / Horta 6')

TOK UTAKMICA

90' - Gana - Urugvaj: Kraj!

90+6 - Gana - Urugvaj: Velika šansa za Urugvaj, Kavani je poslao loptu pred gol, Koates je šutirao, ali ide to pored stative.

90+4 - Gana - Urugvaj: Gomez je šutirao, brani to Zigi.

90' - Gana - Urugvaj: Osam minuta nade za Urugvajce.

90' - Južna Koreja - Portugal: Kraj!

90' - Gana - Urugvaj: Velika šansa za Kavanija! Urugvajcima treba gol za prolaz dalje!

90' - Južna Koreja - Portugal: GOOOOOOOOOOOOOOL! He-Čan je pogodio, preokret Južne Koreje! S ovim rezultatom Urugvaj ispada!

83' - Južna Koreja - Portugal: Karvaljo i Bernardo Silva su na terenu, dok je susret završen za Vitinju i Žoaoa Marija.

81' - Gana - Urugvaj: Kudsu je bio u odličnoj prilici!

79'  - Gana - Urugvaj: Sjajna prilika! Semenjo je iskosa šutirao, ali ide to pored gola.

67' - Gana - Urugvaj: Kavani mijenja Suareza, a umjesto Pelistrija u igri je De la Kruz.

66' - Južna Koreja - Portugal: Santoš je izvršio tri izmjene. Andre Silva, Leao i Palinja mijenjaju Ronalda, Neveša i Nunješa.

62' - Južna Koreja - Portugal: Ronaldo i društvo pokušavaju doći do drugog gola i sa stilom - sve tri pobjede, proći u narednu rundu takmičenja.

58' - Gana - Urugvaj: Gleda se penal za Urugvaj, Nunjez je oboren u šesnaestercu. Nema ništa od jedanaesterca za Urugvaj.

53' - S trenutnim rezultatima Portugal i Urugvaj idu dalje. Podsjetimo, grupa H se križa sa grupom G gdje su Brazil, Švicarska, Srbija i Kamerun.

46' - Gana - Urugvaj: Izmjene u timu Gane. Bukari i Sulemana su zamijenili braću Aju.

46' - Južna Koreja - Portugal: Nastavak utakmice.

45' - Gana - Urugvaj: Završeno je prvo poluvrijeme, Urugvajci vode 2:0.

45' - Južna Koreja - Portugal: Kraj prvog dijela, 1:1 je.

45' - Gana - Urugvaj: Osam minuta je produžen prvi dio meča.

45' - Južna Koreja - Portugal: Dvije minute nadoknade.

45' - Gana - Urugvaj: Urugvajci su dobili krila nakon što je Ročet sjajno odbranio penal Andreu Ajuu.

42' - Južna Koreja - Portugal: Ronaldo je sada bio u šansi. Inače, kapiten Portugala je loše reagirao kod kornera Južne Koreje i zapravo je on "asistirao" Gvonu.

36' - Južna Koreja - Portugal: Kang-In Li je dobio žuti karton.

35' - Južna Koreja - Portugal: Dalo je sada oprobao svoj šut, ali brani to Kim.

34' - Gana - Urugvaj: Loša vijest za Urugvajce, zbog povrede van igre mora Bentankur. Zamijenio ga je Vesino.

32' - Gana - Urugvaj: GOOOOOOOOOOOOOOOL! De Arasketa zabija ponovo, Urugvajci s ovim rezultatom idu dalje!

27' - Južna Koreja - Portugal: Zaspala je odbrana Portugala, a Gvon je bio sam kao duh.

27' - Južna Koreja - Portugal: GOOOOOOOOOOOL! Gvon matira Kostu, Južna Koreja izjednačila!

26' - Gana - Urugvaj: GOOOOOOOOOOOOOL! Evo kazne za Ganu! De Arasketa pogađa, prvi gol Urugvaja na ovom Mundijalu. Suarez je šutirao, Zigi je to odbranio, ali onda De Arasketa odbitak posprema u mrežu.

23' - Gana - Urugvaj: Kakva šansa za Nunjeza! Prebacio je i golmana, lopta je išla prema golu, a onda se ukazao Salisu i spasio svoj tim!

22' - Gana nema sreće kada je riječ o penalima protiv Urugvaja. Podsjetimo, u četvrtfinalu Mundijala u Južnoj Africi 2010. godine prvo je Asamoa Gijan promašio penal u posljednjim sekundama drugog produžetka, a onda je Urugvaj u penal-seriji bio bolji.

21' - Gana - Urugvaj: Brani Ročet! Sjajno je pročitao šut Andrea Ajua, koji ostaje na tri postignuta gola na svjetskim prvenstvima.

20' - Gana - Urugvaj: Nunjez zbog prigovora dobija žuti karton, a loptu je na kreč namjestio Andre Aju.

19' - Gana - Urugvaj: Penal! Gana će imati najstrožiju kaznu.

17' - Južna Koreja - Portugal: Zatresla se mreža portugalskog gola, ali je pogodak Jin-Su Kima poništen zbog ofsajda.

16' - Gana - Urugvaj: Gleda se VAR, Gana možda dobije penal!

15' - Gana - Urugvaj: Prvo uzbuđenje pred golom Urugvaja. Šutirao je Džordan Aju, odbranio je Ročet, a u nastavku akcije Kudus je uhvaćen u nedozvoljenoj poziciji.

12' - Gana - Urugvaj: Nunjez je bio u napadu, ali se spetljao i upropastio dobru priliku za Urugvaj.

8' - Gana - Urugvaj: U ovoj utakmici još bez šansi, uvodno ispitivanje snaga.

6' - Južna Koreja - Portugal: Dalo je sjajno probio po desnoj strani, a onda ubacio loptu pred gol koju je u mrežu proslijedio Horta.

6' - Južna Koreja - Portugal: GOOOOOOOOOOOL! Rikardo Horta je pogodio!

1' - Počele su utakmice.

Poznati su i početni sastavi.

Gana - Urugvaj

Gana: Zigi, Seidu, Amarti, Salisu, Baba Rahman, Parti, Abdul Samed, Kudus, Džordan Aju, Andre Aju i Vilijams.

Urugvaj: Ročet, Olivera, Koates, Himenez, Varela, Bentankur, De Arasketa, Valverde, Nunjez, Pelistri i Suarez.

Južna Koreja - Portugal

Južna Koreja: Seungiju Kim, Jinsu Kim, Minjae Kim, Munhvan Kim, Jungvon Kim, Jung, Hvang, Kang-In Li, Jae Sung-Li, Čo i Son.

Portugal: Kosta, Dalo, Silva, Pepe, Kanselo, Neveš, Nunješ, Žoao Mario, Horta, Vitinja i Ronaldo.

Portugalci su ranije već izborili osminu finala. Ronaldo i društvo u posljednjem kolu grupne faze igraju protiv Južne Koreje kojoj je neophodna pobjeda, ali joj treba rezultat s meča Gane i Urugvaja. Odgovara im remi, ali i pobjeda Urugvaja.

Urugvaj mora pobijediti Ganu, ali im treba i trijumf Portugala. Gana je u najboljoj situaciji kada je riječ o borbi za 2. mjesto. Afričkoj reprezentaciji je dovoljan i bod protiv Urugvaja.