U drugom meču grupe - Kamerun - Brazil 1:0

Sa večerašnje utakmice. AP

Piše: E. Ć.

2.12.2022

Fudbaleri Švicarske pobijedili su Srbiju u odlučujućem meču grupe G Svjetskog prvenstva sa 3:2, te tako izborili plasman u osminu finala, dok su "Orlovi" eliminisani.

Bio je to sjajan meč, u kojem su strijelci bili izrazito raspoloženi, ali na kraju su do pobjede došli Švicarci koji idu dalje. Švicarska je povela u 20. minuti preko Džerdana Šaćirija (Xherdan Shaqiri), ali samo šest minuta kasnije poravnao je Aleksandar Mitrović.

Preokret "Orlovima" donio je sjajni Dušan Vlahović koji se dobro snašao u 35. minuti susreta. No, pred kraj prvog dijela Švicarci su došli do drugog gola, a strijelac je nakon odlične asistencije Silvana Vidmera (Widmer) bio Bril Embolo (Breel).

U nastavku su "Orlovi" morali napasti, igrala im je samo pobjeda, ali onda na startu drugog dijela Remo Frojler (Freuler) pogađa za 3:2 i, ispostavit će se, konačan rezultat ovog meča. Švicarci su prošli dalje kao drugoplasirani u grupi G, a u osmini finala će igrati protiv Portugala.

U drugom meču Kamerun je iznenađujuće pobijedio izmiješani tim Brazila sa 1:0, ali Kamerunci su ostali na trećem mjestu. Brazilci će u osmini finala igrati protiv Južne Koreje.

REZULTATI

Kamerun - Brazil 1:0 (Abubakar 90+2)

Srbija - Švicarska 2:3 (Mitrović 26', Vlahović 35' / Šaćiri 21', Embolo 44', Frojler 48')

TOK UTAKMICA

90' - Kraj.

90+9' - Fabijan Šar je zaradio žuti karton sada. Posljednji napad za Srbiju, prilika da barem izbjegne poraz ovdje.

90+3' - Novo koškanje igrača na terenu, ponovo je Džaka tu.

90+2' - Kamerun - Brazil: GOOOOOOL! Abubakar pogađa, Kamerun vodi!

90' - Sedam minuta nadoknade.

90' - Kamerun - Brazil: Na ovom meču i dalje nema golova.

82' - Mitrović zbog prigovora dobija žuti karton. On je uzeo i kapitensku traku po izlasku Tadića.

81' - Žuti karton za Gudelja, Švicarska će imati slobodan udarac iz dobre pozicije.

78' - Nove izmjene pravi Piksi. Iz igre je izašao i Tadić, a umjesto njega igra Đurićić. Na terenu je i Radonjić koji je zamijenio Živkovića.

75' - Nekoliko prekida je usporilo utakmicu. Srbija mora napasti, "Orlovima" treba pobjeda.

69' - Zakarija i Fernandes mijenjaju Sova i Šaćirija kod Švicarske.

68' - Maksimović mijenja Milinkovića-Savića.

66' - Rezervni golman Srbije Predrag Rajković dobija žuti karton zbog koškanja pored aut linije.

60' - Tadić je sada šutirao, ali ide to preko gola.

57' - Kakva šansa za Emboloa! Pitanje je da li bi bio gol priznat, odnosno da li je Embolo bio u ofsajdu.

56' - Pavlović dobija žuti karton.

55' - Dvije izmjene pravi Piksi Stojković. Jović i Gudel mijenjaju Vlahovića i Veljkovića.

48' - GOOOOOOOOOL! Frojler je pogodio nakon što je ostao sam pred golom Srbije. Švicarska vodi sa 3:2! Bila je ovo sjajna akcija Švicaraca.

47' - Prvi žuti karton za igrače Srbije, dobio ga je Sergej Milinković-Savić.

46' - Počinje drugo poluvrijeme.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Tri minute nadoknade.

44' - GOOOOOOOOOL! Kakva utakmica! Pukla je odbrana Srbije, a nakon sjajnog dodavanja Vidmera sa desne strane iz mat pozicije pogađa Bril Embolo!

35' - Pogledajte gol Vlahovića OVDJE.

35' - GOOOOOOOOOL! Dušan Vlahović daje gol, preokret Srbije! Ovo mu je prvi pogodak na Mundijalu, a deseti u dresu "Orlova".

35' - I dalje bez golova u susretu Kameruna i Brazila.

33' - Novi žuti karton u švicarskom timu. Dobio ga je Vargas zbog grubog starta nad Živkovićem.

30' - Kakva šansa! Šaćiri je bio u novoj prilici.

26' - Ovdje pogledajte gol Mitrovića.

26' - GOOOOOOOOOL! Aleksandar Mitrović glavom sjajno pogađa! Bila je to odlična asistencija Dušana Tadića, Srbija izjednačila!

20' - Ovdje pogledajte Šaćirija.

20' - GOOOOOOOOOL! Vodi Švicarska! Šaćiri je postigao gol, ovo mu je peti gol na mundijalima! Lopta je na putu do gola pogodila Pavlovića i prevarila golmana Milinkovića-Savića.

18' - Srbija napada, Švicarci čekaju priliku iz kontre.

15' - Evo prvog žutog kartona na ovom meču, a dobio ga je Vidmer.

15' - Nema golova u drugom meču grupe, onom između Kameruna i Brazila.

Veliki broj navijača Srbije na tribinama stadiona 974. AP

14' - Srbija ima veliku podršku svojih navijača na tribinama. Podsjetimo, "Orlovima" za prolaz dalje igra samo pobjeda.

11' - Stativa! Andrija Živković je sjajno šutirao lijevom nogom, ali okvir gola spašava Švicarsku.

5' - Milenković dolazi do lopte nakon kornera Tadića, ali ide to pored gola.

4' - Odličan početak utakmice, Srbija će imati prvi korner.

1' - Kakva šansa za Švicarsku u 20. sekundi utakmice! "Orlove" spašava Vanja Milinković-Savić!

1' - Počele su utakmice!

Uporedo ćemo pratiti i dešavanja s meča Kamerun - Brazil.

Poznati su i početni sastavi. Selektor "Orlova" Dragan Stojković Piksi prvi put na ovom Mundijalu kreće sa dva napadača, Aleksandrom Mitrovićem i Dušanom Vlahovićem.

Kamerun - Brazil

Kamerun: Epasi, Fai, Vuh, Ebose, Tolo, Angisa, Kunde, Mbeumo, Čupo-Moting, Ngamelu, Abubakar.

Brazil: Ederson, Telješ, Militao, Bremer, Dani Alves, Rodrigo, Fred, Fabinjo, Antoni, Martineli i Žesus.

Srbija - Švicarska

Srbija: V. Milinković-Savić, Milenković, Veljković, Pavlović, Živković, S. Milinković-Savić, Lukić, Kostić, Tadić, Vlahović i Mitrović.

Švicarska: Kobel, Rodrigez, Šar, Akanđi, Vidmer, Frojler, Džaka, Sov, Embolo, Vargas i Šaćiri.