Marokanci priredili novo iznenađenje: Nakon penala eliminisali Španiju

Junak Marokanaca bio je Bono

Zijeh bio jedan od sigurnih izvođača penala. AP

Piše: E. Ć.

6.12.2022

Fudbaleri Maroka plasirali su se u četvrtfinale nakon što su poslije penala eliminisali selekciju Španije. Nakon 0:0 u regularnom dijelu, Marokanci su sa 3:0 slavili u penal seriji.

Za Maroko su u raspucavanju pogađali Sabiri, Zijeh i Hakimi, dok je neprecizan bio Benun. Golman Bono je odbranio dva penala. Na drugoj strani, Sarabija, Sole i Buskec se nisu proslavili, dok je golman Simon odbranio jedan penal.

Marokanci će u narednoj rundi igrati s boljim iz duela Portugala i Švicarske koji se igra večeras od 20:00 sati.

REZULTAT

Maroko - Španija 1:0, nakon penala.

TOK UTAKMICE

4' - Hakimi pogađa, Maroko ide u četvrtfinale!

3' - Buskec nije pogodio, Simon je odbranio!

3' - Benun nije pogodio, Simon je odbranio! Ostaje Maroko na dva postignuta gola.

2' - Sole promašuje! Bono je odbranio, Maroko vodi 2:0 nakon druge serije.

2' - Zijeh daje gol! Maroko vodi 2:0.

1' - Sarabija promašuje penal, pogodio je stativu! Maroko vodi 1:0.

1- GOOOL! Sabiri je siguran izvođač! 1:0 za Maroko.

120' - Kraj produžetaka, gledat ćemo produžetke!

120+3' - Kakva šansa za Španiju, dirala je ta lopta stativu!

120' - Tri minute nadoknade.

106' - Početak drugog produžetka.

105' - Španci ne mogu bez produžetaka. Posljednjih pet utakmica na velikim takmičenjima išlo je u produžetke. Dodatnih 30 minuta igrali su na Mundijalu u Rusiji u osmini finala, kao i na Evropskom prvenstvu. Na Euru su i u četvrtfinalu i polufinalu igrali produžetke.

105' - Kraj prvog produžetka

105' - Minut nadoknade.

104' - Velika šansa za Maroko! Čedira je šutirao iz povoljne situacije, ali odbranio je to Simon. Odlično ga je proigrao Ounahi, ali golman spašava Špance!

100' - Napadaju Španci, sada je zaprijetio Balde, ali je njegov šut blokiran.

98' - Mijenja Enrike. Fati i Balde su zamijenili Olma i Albu.

95' - Čedira je išao na gol sam, ali sviran je ofsajd.

91' - Počeo prvi produžetak.

90' - Kraj regularnog vremena. Idemo u produžetke!

90+5' - Šansa za Špance! Nezgodan centaršut je uputio Olmo, lopta nije nikog dirala na putu do gola i umalo je završila u mreži. Bono je reagirao.

90+3' - Sais je požutio kod Marokanaca, to je prvi žuti karton za afričku reprezentaciju na ovom susretu.

92' - Simon se poigravao sada. Malo je nedostajalo da tu loptu ukrade Ez Abde.

90+1' - Morata je sada bio u prilici, ali loše je šutirao glavom nakon centaršuta sa lijeve strane.

90' - Pet minuta nadoknade.

84' - Problemi za Marokance, sada se na povredu žali Aguerd. Neće moći nastaviti igru, zamijenit će ga El Jamik.

82' - Trostruka promjena u Maroku. Sabiri, Čedira i Atitat-Alal su na terenu umjestu En Nesirija, Amalaha i Mazrauija.

81' - Sada je bilo uzbudljivo pred marokanskim golom, ali niko nije ispratio ubačaj Morate.

79' - Zanimljiv podatak. Španija je u prvom dijelu imala svega jedan šut. To je najmanje za tim Španije na poluvremenu jedne utakmice Mundijala još od 1966. godine.

77' - Prvi žuti karton na ovoj utakmici, a dobio ga je Ejmerik Laport.

75' - Treća promjena u Španiji. Niko Vilijams je zamijenio Ferana Toresa.

71' - Španci drže posjed lopte, no nemaju rješenja za nešto više. U drugom dijelu imaju loptu 86 posto vremena.

66' - Mijenjaju i Marokanci. Ez Abde je u igri umjesto Bufala.

63' - Dvostruka izmjena kod Španaca. Gavi i Asensio su napustili igru, a umjesto njih su na terenu Asensio i Morata.

61' - Malo uzbuđenja pred golom Maroka, Bono je nesigurno djelovao, ali čisti to odbrana.

55' - Bez mnogo uzbuđenja u nastavku meča.

50' - Zanimljiv podatak. Španski napadač koji je sa klupe za rezerve počeo ovaj meč Alvaro Morata ima priliku oboriti rekord. Naime, ukoliko se danas upiše u strijelce bit će prvi igrač koji je dao gol na četiri vezane utakmice na Mundijalu još od sunarodnjaka Davida Vilje koji je to uspio 2010. godine u Južnoj Africi.

46' - Nije bilo izmjena početkom drugog dijela.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Minut sudijske nadoknade.

42' - Maroko je sada imao dobru šansu! Bufal je centrirao u peterac, a Aguerd šalje loptu pored španskog gola.

41' - Španski veznjak Gavi (18) oborio je rekord Pelea. Postao je najmlađi fudbaler koji je započeo utakmicu nokaut faze Svjetskog prvenstva još od 1958. godine i čuvenog Brazilca.

38' - Zvižduci za igrače Španije dok se dodaju na sredini terena.

32' - Mazraui se odlučio na šut sa nekih 20ak metara, odbranio je to Simon.

27' - Prilika za Španiju, Asensio je dobio loptu i šutirao je iskosa, ali ide to pored gola.

26' - Bono se poigravao pred svojim golom, srećom po Marokance sviran je ofsajd u kojem se našao Feran Tores u nastavku akcije.

26' - Prečka! Gavi je šutirao, ali okvir gola spašava Maroko. Lopta se kasnije odbila do Ferana, ali njega blokira Amrabat.

20' - "Crvena furija" bez prilike u dosadašnjem dijelu, Marokanci zaprijetili iz prekida.

14' - Dok se ništa zanimljivo ne dešava na terenu. Zanimljiva je poredba Španaca i Marokanaca na ovom Mundijalu. Mnogo efikasniji su Španci koji su dali devet golova za razliku od Marokovih četiri, ali afrička reprezentacija je napravila iznenađenje osvojivši grupu ispred Hrvatske i Belgije.

12' - Hakimi je na kraju šutirao, ali ide to preko gola. Prvi pokušaj Marokanaca.

11' - Marokanci su izborili prekršaj iz dobre pozicije. Hakimi i Zijeh su pored lopte.

3' - Očekuje se da Španci po običaju imaju veći posjed lopte.

1' - Počela je utakmica.

Poznati su i početni sastavi, a Maroko će u pohodu na iznenađenje predvoditi "krvnik" Vahida Halilhodžića - Hakim Zijeh (Ziyech).

Maroko: Bono, Hakimi, Aguerd, Sais, Mazraui, Ambrabat, Ounahi, Amalah, Zijeh, Bufal i En Nesiri.

Španija: Simon, Alba, Laport, Rodri, Ljorente, Buskec, Pedri, Gavi, Olmo, Tores i Asensio.

Susret na Edukejšn siti stadionu sudit će Argentinac Fernando Rapalini. Inače, ove dvije selekcije su igrale u grupnoj fazi prije četiri godine u Rusiji, a meč je završen 2:2. Marokanci su dva puta imali prednost, ali su se Španci vraćali u igru.