Sjajna Hrvatska izbacila Brazil i plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva

Piše: E. Ć.

9.12.2022

Sa današnje utakmice - Avaz
+7

Fudbaleri Hrvatske odigrali su još jednu maestralnu partiju i nakon penala srušila moćni Brazil (2:1 ukupno) za polufinale Svjetskog prvenstva u Kataru.

Nakon 0:0 u regularnom dijelu, utakmica je otišla u produžetke. U finišu prvog dijela nakon dobre akcije Brazilaca pogodio je Nejmar (Neymar). Brazilci su slavili pored aut-linije, razmišljali o narednom protivniku, a onda su "Vatreni" odigrali odličnu akciju, na kraju je Mislav Oršić ostavio povratnu loptu Bruni Petkoviću koji je, uz dosta sreće jer se lopta odbila od nekog u odbrani, savladao Alisona Bekera (Alisson Becker).

Nakon toga se pristupilo penalima, a Hrvati su ponovo bili besprijekorni. Sigurni izvođači su bili Vlašić, Majer, Modrić i Oršić, a Livaković je odbranio penal Rodrigu, dok je Markinjos pogodio stativu.

"Vatreni" u polufinalu čekaju boljeg iz duela Nizozemske i Argentine koji večeras igraju svoju utakmicu.

REZULTAT

Hrvatska - Brazil 1:1 (Petković 117' / Nejmar 105')

4' - Markinjos pogađa stativu! Hrvatska ide dalje!

4' - GOL! Kako je precizan bio Oršić, Alison je pogodio stranu, ali nije mogao odbraniti to. Hrvatska vodi 4:2!

3' - GOL! Pedro je siguran izvođač penala za Brazil. 3:2 vodi Hrvatska.

3' - GOL! Modrić šalje loptu u jednu, a Alisona u drugu stranu. Hrvatska vodi 3:1!

2' - GOL! Kazemiro je pogodio. Livaković je pogodio stranu, ali je to bio snažan i precizan šut.

2' - GOL! Majer pogađa! Hrvatska vodi 2:0!

1' - Livaković brani! Zaustavio je šut Rodriga!

1' - GOL! Vlašić je bio siguran. Hrvatska vodi 1:0!

1' - Vlašić izvodi prvi penal.

120' - Dvije minute nadoknade.

119' - Majer je sada oprobao svoj šut iz daljine, ali ide to pored gola.

117' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Bruno Petković pogađa nakon sjajne kontre! Sve je krenulo od Modrića, potom Vlašić dodaje Oršiću, a ovaj igra odličnu povratnu za Petkovića koji šutira lijevom nogom! Lopta je zakačila nekog u odbrani Brazila i prevarila Alisona.

113' - Brozović je svoje mjesto ustupio Oršiću.

110' - Ante Budimir mijenja Sosu.

106' - Počeo je drugi produžetak.

106' - Izmjena u Hrvatskoj. Majer mijenja Kovačića. Kod Brazila, Militaa mijenja Aleks Sandro, a Fred Paketu.

106' - Nejmar se ovim golom izjednačio s Peleom na vrhu vječne liste strijelaca Brazila. Ovo mu je bio 77. gol za "Karioke".

105' - Kraj prvog produžetka.

105+1' - GOOOOOOOOL! Odlična akcija Brazilaca, na kraju je Nejmar zaobišao i Livakovića i pogodio! Brazil dolazi do gola u posljednjim sekundama prvog dijela.

105' - Minut nadoknade.

103' - Kakav potez Petkovića, izbacio je dvojicu Brazilaca, a onda ostavio povratnu Brozoviću koji nije bio precizan.

100' - Atraktivan pokušaj Pedra, no napadač Brazila nije na najbolji način zahvatio ovu loptu.

96' - I jedni i drugi jako oprezni, igraju bez mnogo rizika.

91' - Počinje prvi produžetak.

90' - Kraj, idemo u produžetke.

90+4' - Antoni je pokušao, no slabo je to bilo. Livakovićeva nova odbrana.

90' - Četiri minute nadoknade.

86' - Novi korner za Brazil.

80' - Brazilci su kombinovali sada. Na kraju je Kazemiro prebacio na lijevu stranu do Rodriga, koji ostavlja povratnu loptu Paketi. Ovaj šutira, ali ide to pravo u Livakovića.

77' - Markinjos je faulirao Modrića i dobio žuti karton.

76' - Ponovo je bilo opasno! Nejmar je dobio loptu, izašao iskosa sam na Livakovića, ali pravovremeno je istrčao s gola hrvatski čuvar mreže.

72' - Dvostruka izmjena kod Hrvatske. Kramarić i Pašalić izlaze, a u igri su Petković i Vlašić.

68' - Kazemiro dobija javnu opomenu, faulirao je Kramarića.

66' - Livaković ponovo spašava Hrvatsku! Odbila se lopta do Pakete, ali Livaković to brani.

64' - Nova izmjena u brazilskom timu. Rodrigo mijenja Vinisijusa.

60' - Brazilci su preuzeli inicijativu.

Gvardiol stiže do lopte prije Ričarlisona. Anadolija

56' - Izmjena u Brazilu. Antoni je zamijenio Rafinju.

55' - Velika šansa za Brazilce! Ričarlison je odlično zagradio Gvardiola, potom je proigrao Nejmara, ali brani to Livaković!

50' - Uzbudljiv početak drugog dijela. Juranović je sada izborio korner za Hrvatsku.

49' - Ništa od penala, nastavlja se igra.

49' - Brazilci traže penal, gleda se VAR.

48' - Nova prilika za Brazilce! Nakon konfuzije u odbrani, Nejmar je izblokiran, a Vinisijus je onda izbio sam pred Livakovića, ali odbranio je to golman "Vatrenih".

47' - Kakva šansa za Brazil! Gvardiol je ponovo spasio Hrvatsku.

46' - Nekoliko zanimljivih podataka. Brazilci od 2002. godine i Njemačke (2:0) nisu pobijedili evropsku ekipu u nokaut fazi Svjetskih prvenstava. S druge strane, Hrvatska je gubila samo od Francuske. Bilo je to u polufinalu Mundijala 1998., te u finalu 2018. godine.

46' - Nije bilo izmjena na poluvremenu.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

45' - Poluvrijeme.

45' - Minut nadoknade.

42' - Nejmar je šutirao iz slobodnog udarca, lopta je zakačila nekog u zidu i malo promijenila pravac, no uhvatio je to Livaković.

41' - Konfuzija Brozovića, Pašalića i Juranovića, na kraju Brozović ruši Vinisijusa. Dobra prilika za Brazil da ugrozi gol Livakovića iz prekida.

37' - Nejmar se nije vidio. Prva zvijezda Brazila je odlično čuvana od strane hrvatskih fudbalera.

34' - Hrvati sada duže vremena čuvaju loptu. Brazilci ne mogu do lopte.

31' - Drugi žuti karton na utakmici, a prvi za Hrvatsku. Dobio ga je Marcelo Brozović.

30' - Juranović je odličan danas! Sada je kombinovao sa Modrićem i Pašalićem, a onda je sjajno prebacio loptu na drugu stranu. Tamo je bio Perišić koji se odlučio na šut koji nije bio precizan.

25' - Danilo faulira sada Juranovića, dobio je žuti karton. Hrvatski bek je bio u prodoru, a Danilo je neoprezno startovao. Hrvatska će imati skraćeni korner.

23' - Ričarlison je ostavio povratnu loptu Kazemiru koji je bio izblokiran. Prvi korner za Brazilce.

20' - Bilo je opasno! Vinisijus je pobjegao Juranoviću, u posljednji čas ga je izblokirao Gvardiol. Sada je i Nejmar šutirao, ali bio je to slab pokušaj i Livaković je odbranio.

19' - "Vatreni" se nisu uplašili favorizovanog Brazila. Modrić i društvo su sada dobro iznijeli loptu, Kramarić se uspio namjestiti na šut, ali ga je blokirala odbrana Brazila.

15' - Modrić se prikrao Kazemiru i ukrao mu loptu, nakon toga je ubacio u šesnaesterac Brazila, ali čiste to defanzivci "Karioka".

14' - Prvi korner za Hrvatsku, izvest će ga Modrić.

12' - Bilo je opasno pred golom Brazila. Pašalić je centrirao sa dense strane, ali nije to na najbolji način zahvatio Perišić.

9' - Brazilci imaju loptu više u svom posjedu. I jedni i drugi bez mnogo rizika na početku utakmice.

5' - Prvi pokušaj na utakmici, Vinisijus je šutirao izvan šesnaesterca, ali ide to pravo u Livakovića.

1' - Počela je utakmica!

Poznati su i početni sastavi za koje su se odlučili selektori Zlatko Dalić i Tite.

Hrvatska: Livaković, Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa, Brozović, Kovačić, Modrić, Pašalić, Perišić i Kramarić.

Brazil: Alison, Danilo, Silva, Markinjos, Militao, Kazemiro, Paketa, Nejmar, Rafinja, Vinisijus i Ričarlison.

Ove dvije ekipe igrale su u grupnoj fazi Svjetskog prvenstva 2014. u Brazilu, kada su Brazilci nakon preokreta slavili sa 3:1. Kada gledamo sastave otprije osam godina.

Kod Brazila su starteri Nejmar i Tijago Silva, dok je na klupi Dani Alves. Kod Hrvatske, tu su Lovren, Modrić, Kovačić i Perišić, a zanimljivo da je Ivica Olić sada u stručnom štabu "Vatrenih".