OSTALI SPORTOVI

OPRAVDAO ULOGU FAVORITA Pezer se vraća kući sa zlatnom medaljom i ličnim rekordom

Na 15. evropskom zimskom bacačkom kupu

V. B.

15.3.2015

Naš mladi bacač kugle, Zeničanin Mesud Pezer (20), opravdao je ulogu favorita i očekivano danas osvojio zlatnu medalju na ovogodišnjem, 15. evropskom zimskom bacačkom kupu u portugalskoj Leiriji u konkurenciji mlađih seniora (U-23).

Pezer je pobijedio sa dužinom 19,44 metra, koju je ostvario u četvrtoj seriji. Naš je takmičar poveo u prvoj seriji, u kojoj je bacio i najkraći hitac, 19,00 metara, ali ga je na drugo mjesto u drugoj seriji pomjerio Poljak Krzistof Brzozofski, koji je bacio 19,36 m, što mu je bilo dovoljno za srebro. Naš šampion ga je nadmašio već u 3. seriji sa 19,34 m, a hicem iz četvrte potvrdio konačni trijumf.

Treće mjesto i bronzanu medalju osvojio je Rumun Andrei Toader sa 18,96 m. Četvrti je s 18,54 metra bio Crnogorac Tomaš Đurović, Slovenac Blaž Zupančić sa 17,48 metra bio je jedanaesti, a dvanaesti Hrvat Demir Kolarević sa 17,35 metara.

Pezer je za osam centimetra imao duži hitac od svog dosadašnjeg seniorskog ličnog rekorda, ostvarenog pošlog mjeseca u Istanbulu. Tada je sa 19,37 metara bio bronzani na Balkanijadi. Pezer je prošle godine u Leiriji, u istoj konkurenciji ml. seniora, osvojio srebro sa dužinom 18,68 metara. Prije dvije godine u talijanskom Rietiu (20:44) bio je juniorski prvak Evrope.

Poslijepodne će nastupiti i bacač koplja senior i naš rekorder Dejan Mileusnić (24,5). On je prošle godine na ovom takmičenju bio četvrti s novim bh. rekordom 80,40 m. Mileusnić je ove sezone imao jedini nastup u Splitu, gdje je bacio 75,12 m.