Dončić: Zvijezda NBA lige tek na drugom mjestu. AFP

E. J. / Avaz.ba

19.12.2019

Sportska penjačica Janja Garnbret i biciklista Primož Roglič najbolji su sportisti Slovenije u 2019. godini prema izboru Društva sportskih novinara Slovenije.

Primož Roglič, vodeći biciklista na svjetskoj UCI rang-listi, koji je u ovoj godini pobijedio u utrci u Španiji i bio treći u  utrci u Italiji, u glasanju sportskih novinara dobio je 272 boda. Na drugom mjestu je prošlogodišnji pobjednik Luka Dončić, najbolji mladi košarkaš NBA lige, sa 200 bodova, dok je treći bio svjetski prvak u motokrosu Tim Gajser (106).

Janja Garnbret, svjetska prvakinja u sportskom penjanju, slavila je sa 269 bodova i tako odbranila titulu najbolje sportistkinje Slovenije. Druga je bila svjetska prvakinja u spustu, skijašica Ilka Štuhec (208), a treća svjetska prvakinja u slalomu na divljim vodama Eva Terčelj (78).

Za najbolju ekipu Slovenije u ovoj godini izabrana je muška odbojkaška reprezentacija, koja je na Evropskom prvenstvu osvojila srebrenu medalju.