RUKOMET

Hrabra igra "Zmajeva" u debitantskom nastupu u Norveškoj

Nakon Svjetskog prvenstva u Kataru, "Zmajevi" na svom drugom velikom takmičenju u debiju izgubili od domaćina 26:32

Piše: A. Čulić

10.1.2020

Poraz rukometaša na startu - Avaz
+4

Rukometna reprezentacija BiH odigrala je solidnu utakmicu u debitantskom nastupu na Evropskom prvenstvu. Domaća Norveška, svjetski viceprvak, bila je apsolutni favorit, ali su hrabri „Zmajevi“ pružili žestok otpor, posebno u prvih 20 minuta, a na kraju je bilo 32:26. Zbog nekoliko neopravdanih isključenja pali smo u zadnjih deset minuta prvog dijela, primili u zadnjoj sekundi gol, pa se na poluvrijeme otišlo rezultatom 17:12.

Nismo se predali u drugom dijelu, ali odbrana nije bila na prepoznatljivom nivou. U napadu smo imali širok repertoar, a najefikasniji na utakmici bio je sjajni veteran Nikola Prce koji je od prvih devet golova zabio šest.

Norvešku je do pobjede vodio Sander Sagosen sa 12 golova.

TOK UTAKMICE

60' Haseljić je zabio posljednji gol na utakmici. Završilo je 32:26.

55' Domaćin održava osam razlike. Nismo loši u napadu, ali ne možemo u odbrani napraviti puno.

50' - Norveška ima maksimalnih plus devet (27:18). Sagoisen je nepogrešiv.

45' Sander Sagosen pokazuje zašto je ponajbolji igrač svijeta. Zabio je deseti gol. Ponovo je sedam razlike.

44' Sada je šest razlike, odlično je pogodio Panić (23:17).

41' Sada je 22:15, imaju Norvežani igrača manje

34' Norvežani imaju plus sedam (19:12). Ponovo je neopravdano isključen Vranješ i to domaćin kažnjava.

21:25 - Počelo je drugo poluvrijeme, poželimo sreću "Zmajevima" da pruže još tvrđi otpor.

21:09 - Poluvrijeme je završilo 17:12.

29' Pali smo u zadnjih pet minuta. za 16:11 zabio je Sagosen, a smanjio je Haseljić.

28' Norvežani su vremenom opet vratili vodstvo, a 15:11 je najvećih plus četiri na utakmici.

19' Sada je 9:9, "Zmajevi" igraju odlično. Prce je zabio šest golova do 18. minute, na golu je fenomenalan Burić.

16' Odlična igra u 16. minuti. Zabili smo dva gola preko Panića i Malinovića. 8:7 je.

15' Norveška održava tri razlike, 8:5 je u ovim trenucima. Nemamo širinu u napadu.

11' 3:0 serija domaćina. Igramo s igračem manje u polju.

10' Norvežani prvi put vode. Sander Sagosen je zabio dva gola za 4:3

8' Prce je nepogrešiv. Tri od tri ima šut.

7' Norvežani su brzo uzvratili, 2:2 je.

5' Prce je zabio i svoj drugi gol za 2:0. U odbrani igramo 5-1.

2' BiH je povela, Nikola Prce zabio je prvi gol za BiH na evropskim prvenstvima

20:30

Počela je utakmica u Trondhajmu

20:15

Reprezentaciju Bosne i Hercegovine na EP-u će predstavljati Benjamin Burić, Nebojša Grahovac, Nikola Prce, Muhamed Toromanović, Marko Panić, Senjamin Burić, Josip Perić, Dejan Malinović, Ivan Karačić, Alen Ovčina, Vladimir Vranješ, Marko Tarabocchia, Igor Mandić, Dino Hamidović, Srđan Predragović, Marin Vegar, Mirko Herceg, Ibrahim Haseljić i Mirsad Terzić.

20:10

Rukometna reprezentacija BiH za 20 minuta započet će nastup na Evropskom rukometnom prvenstvu u Austriji, Švedskoj i Norveškoj.

Protivnik selekciji Bilala Šumana u Trondhajmu bit će jedan od domaćina - Norveška, aktuelni viceprvak svijeta i jedna od selekcija koje svi vide u najužem krugu favorita za osvajanje naslova.

Meč protiv Norveške historijski je za našu reprezentaciju - jer predstavlja našu prvu utakmicu na evropskim prvenstvima ikad. Nakon plasmana na Svjetsko prvenstvo 2015., ovo je drugo veliko takmičenje za "Zmajeve", čiji je plasman značajniji imajući u vidu sve probleme u kojima se naš savez nalazi, kao i rukomet u cjelini.

U grupi B, osim BiH i Norveške, još su Francuska i Portugal. U drugi krug plasirat će se po dvije prvoplasirane selekcije iz šest grupa.