Historija je ispisana: San Marino osvojio prvu medalju na Olimpijskim igrama

Prva mikrodržava koja je došla do olimpijskog odličja

Perili: Bronza za historiju. TWITTER

E. Ćosić

29.7.2021

Historija je ispisana. San Marino je uspio osvojiti olimpijsku medalju, te tako smanjiti mali krug država koji nikada nisu došli do odličja na Olimpijskim igrama, među kojima je nažalost i Bosna i Hercegovina.

Alesandra Perili (Alessandra Perilli) je u trapu došla do bronze. To je prvo olimpijsko odličje za ovu malenu državu, koja je 24. put u svojoj historiji nastupila na Olimpijskim igrama. Zanimljivo da je Perili u Londonu 2012. bila na pragu medalje, pošto je bila na deobi drugog mjesta sa još dvije takmičarke, ali je u produžetku za drugo i treće mjesto bila neuspješna.

Inače, San Marino nije jedina zemlja koja je u Tokiju osvojila prvu olimpijsku medalju u svojoj historiji – Filipinci su osvojili svoje prvo odličje u dizanju tegova, a Bermuda u ženskom trijatlonu.

Što se tiče streljaštva u trapu, zlato je osvojila Slovakinja Zuzane Rehak Stefečekove, a srebro Amerikanka Kejli Brauning.