OLIMPIJSKE IGRE

Atletičarka iz Venecuele srušila svjetski rekord star 26 godina

Julimar Rohas u posljednjoj seriji finala skočila nevjerovatnih 15.67 i tako postavila novi rekord u troskoku

Rohas: Zlato kao kruna sjajne karijere. AFP

1.8.2021

Atletičarka iz Venecuele Julimar Rohas (Yulimar Rojas) osvojila je zlatnu medalju u troskoku na Olimpijskim igrama u Tokiju. Ona je u posljednjoj seriji finala skočila nevjerovatnih 15.67 metara i tako je srušila svjetski rekord star 26 godina.

Ukrajinka Inese Kravec je na Svjetskom prvenstvu u Geteborgu 1995. godine ostvarila rezultat 15.50. Njen rezultat bio je rekordan sve do danas, kada ga je Venecuelanka potukla za 17 centimetara.

Inače, Rohas je dvostruka svjetska prvakinja u troskoku, a na posljednjim Igrama održanim u Rio de Žaneiru osvojila je srebrenu medalju. Sada je došla do zlata, te je tako postala prva žena iz Venecuele sa zlatnom olimpijskom medaljom.

Medaljama su se okitile još Portugalka Patrisija Mamona (Patricia), koja je osvojila srebro, te atletičarka iz Španije Ana Peleteiro. Portugalka je skočila 15.01, dok je Špankinja ostvarila rezultat 14.87.