Na svom prvom seniorskom SP osvojila historijsku bronzu

Lana Pudar: Budućnost bh. sporta. REPREZENTACIJA.BA

Piše: A. Vatreš

26.12.2021

Najbolja bh. plivačica Lana Pudar godinu iz snova krunisala je novim izuzetnim nastupom i novom medaljom.

Mlada Mostarka je na svom premijernom seniorskom Svjetskom prvenstvu u malim bazenima (25 m) u Abu Dabiju osvojila treće mjesto na 200 metara delfin i u BiH se vratila s historijskom bronzom.

Tri rekorda

Lana je u Abu Dabiju nastupila u još jednom finalu, na 100 metara delfin, gdje je zauzela sedmo mjesto.

Osim toga, ona je u ove dvije discipline postavila i nove državne rekorde, na 100 m delfin 56,28, a na 200 m delfin 2:04:88, što je ujedno i juniorski rekord Evrope.

Lana Pudar rođena je 19. januara 2006. godine u Mostaru. Članica Kluba vodenih sportova “Orka” ove godine nastavila je pomjerati granice i pisati historiju bh. sporta.

Godinu je započela ostvarenom normom za Olimpijske igre 2020 u disciplini 100 metara delfin, koju je isplivala na Otvorenom prvenstvu Srbije, održanom 12. marta. Sa samo 15 godina oborila je dva državna rekorda u plivanju delfinovim stilom.

Potom je na Evropskom juniorskom prvenstvu u Rimu osvojila zlatnu medalju na 100 m delfin te srebrene na 50 m i 200 m istim stilom.

Prva medalja

Kao najmlađa bh. takmičarka na OI u Tokiju zauzela je 19. mjesto na 100 m delfin u konkurenciji 33 plivačice.

Uspjehe je nastavila nizati na finalu Svjetskog kupa u Kazanju, gdje je osvojila bronzanu medalju u disciplini 100 m delfin s vremenom 57,39, što je prva medalja u historiji za BiH na ovom takmičenju.

Zatim je ostvarila dva plasmana u finale EP u malim bazenima - 200 m i 100 m delfin.

Najbolja juniorka Evrope

Prema prikupljenim podacima iz Evropske plivačke federacije (LEN) i baze rezultata i poretka nacionalnih plivačkih saveza, mlada Mostarka se našla na prvom mjestu juniorki i među kremom evropskog plivanja.

Lana Pudar je, prema tim podacima, i najbolja juniorska plivačica Evrope na 100 i 200 m delfin te evropska juniorska rekorderka, dok je druga na 50 m delfin.

U seniorskoj konkurenciji u 2021. godini ima šesto vrijeme na 100 m delfin, ali i bronzu sa Svjetskog kupa i četvrto vrijeme na 200 m delfin.