Historijska medalja za hokejaše Slovačke

Osvojili bronzu pobjedivši Švedsku

Slavlje slovačkih hokejaša. AFP

A. V.

19.2.2022

Muška reprezentacija Slovačke osvojila je svoju prvu olimpijsku medalju u hokeju na ledu savladavši u utakmici za bronzu Švedsku sa 4:0.

Nakon prve trećine bez pogodaka, Slovaci su do vodstva stigli u 24. minuti, kad je 17-godišnji Juraj Slafkovski (Slafkovsky) svojim šestim golom na turniru savladao švedskog golmana Larsa Johansona (Johansson), kojeg je prevario let pločice koja se odbila od koljena njegovog saigrača koji je pokušao blokirati udarac.

U 33. minuti Slovaci su iskoristili igrača više, a strijelac je bio Samuel Takač.

U trećoj trećini Šveđani su stvarali prilike, ali nisu mogli savladati slovačkog golmana Ribara (Rybar). Kad su Šveđani morali preuzeti rizik povlačenjem vratara s leda, Slovaci su to iskoristili. U 59. minuti su postigli još dva pogotka poslavši pak u nebranjenu mrežu, a strijelci su bili po drugi put Slafkovski i Pavol Regenda.

Utakmica za zlatnu medalju između reprezentacija Finske i Rusije na rasporedu je u nedjelju, s početkom u 5.10 sati po srednjevropskom vremenu, prenosi Hina.