U finalu savladali branioca titule Rusiju

Prvo zlatno odličje za finske hokejaše. AFP

A. V. / Fena

20.2.2022

Hokejaši Finske osvojili su zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu.

U finalu olimpijskog turnira Finci su savladali branioca titule prvaka Rusiju s 2:1 (0:1, 1:0, 1:0).

Odlučujući pogodak u 41. minuti postigao je Hanes Bjerninen (Hannes Björninen).

Rusija je povela u osmom minuti pogotkom Mihaila Grigorenka. Finci su izjednačili u 24. minuti kada je pogodio Vile Poka (Ville Pokka).

Do odlučujuće prednosti Finci su došli nakon 31 sekunde posljednjeg dijela igre, kada su golom Bjerninena poveli sa 2:1, što se kasnije pokazalo i konačni rezultat.

Finci su do sada na zimskim olimpijadama osvojli dvije srebrene i četiri bronzane medalje, ovo im je prvo zlatno odličje u hokeju.

Rusi, koji se ove godine takmiče pod zastavom Ruskog olimpijskog komiteta, ostaju na devet titula koje su osvojili pod različitim zastavama.

Bronzanu mjedalju u subotu su izborili hokejaši Slovačke koji su pobijedili Švedsku sa 4:0. Slovacima je to prva medalja na olimpijskim turnirima.

Najbolji hokejaši sjevernoameričke NHL lige nisu nastupili na ovogodišnjem turniru.