Miler: Prva pobjeda poslije skoro pet godina. AFP

Piše: A. Vatreš

2.5.2021

Vozač Ducatija Džek Miler (Jack Miller) slavio je na Velikoj nagradi Španije, četvrtoj utrci ovogodišnjeg Moto GP šampionata.

Australijancu je to bila prva pobjeda nakon čak pet godina, a Ducatiju prvi trijumf na stari Herez nakon 15 godina.

Drugo mjesto s nešto manje od dvije sekunde zaostatka zauzeo je Milerov timski kolega Frančesko Banjaja (Francesco Bagnaia).

Na najnižem stepeniku pobjendičkog postolja našao se vozač Petronas Yamahe Franko Morbideli (Franco Morbidelli), koji je bio šest desetinki iza svog sunarodnika.

Fabio Kvartararo (Fabio Quartararo), koji je krenuo s prve startne pozicije, potpuno je podbacio, a utrku je na kraju završio na 13. mjestu.

Devetostruki svjetski šampion Valentino Rosi (Rossi) imao je još jednu trku za zaborav, pošto je zauzeo 17. mjesto.

Van staze završila su četvorica vozača, između ostalih i Aleks Rins (Alex) na Suzukiju.

Zahvaljujući takvom raspletu Banjaja je preuzeo vodstvo u generalnom plasmanu s 66 bodova, dva manje ima Kvartararo, dok je treći Vinjales (Vinales) s 50.

Sljedeća utrka je VN Francuske u Le Manu za 14 dana.