Bh. košarkaši su napravili dosta grešaka, koje su ih vjerovatno koštale danas

Nurkić: Namjestio ruku. FIBA

Piše: E. Ć.

6.9.2022

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u 4. kolu Eurobasketa od selekcije Francuske rezultatom 81:68. "Zmajevi" su dobro otvorili utakmicu, ali su se onda u drugoj četvrtini uspavali, što su Francuzi maksimalno iskoristili.

Imali smo mnogo izgubljenih lopti i grešaka koji su nas na kraju koštali. U trećoj dionici je uslijedila puno bolja igra našeg tima. Izabranici selektora Bećiragića su igrali dobru odbranu, a u napadu su dolazili do poena. Imali smo u jednom trenutku i seriju 13:0.

No, u četvrtoj dionici smo u pojedinicim trenucima pravili greške, što su Francuzi koristili i došli do pobjede.

Jusuf Nurkić, Džanan Musa i Miralem Halilović su sa po 14 poena bili najefikasniji u našem timu, Nurkić je dodao i deset skokova, a Džon Roberson je dodao 13.

Na drugoj strani, najefikasniji su bili Jabusel sa 15, te Furnije i Huertel sa po 14.

Bosna i Hercegovina sutra igra protiv Litvanije za prolaz dalje. Nama je potrebna pobjeda da ovjerimo prolaz u narednu rundu. Postoji opcija da Mađarska savlada Litvaniju danas i u tom slučaju bi "Zmajevi" prošli u narednu rundu, bez obzira na ishod sutrašnjeg duela sa Litvancima.

No, ukoliko Litvanija pobijedi Mađarsku, naš tim mora sutra savladati Litvance.

TOK UTAKMICE

40' - Kraj utakmice.

39' - Musa je pogodio jedno od dva bacanja. 68:81.

39' - Gober je zakucao. 67:81.

39' - Musa pogađa oba slobodna bacanja. 67:79.

39' - Jabusel pogađa. 65:78.

39' - Hertel pogađa za dva, potom Nurkić ponovo promašuje za tri. 65:76.

39' - Nurkić promašuje za tri. Ostaje 65:74.

38' - Greška u napadu, Tapi trči kontru i poentira. 65:74.

38' - Gober griješi, naša je lopta. 1:52 je do kraja utakmice.

38' - Halilović je dobio peti faul, završen je meč za kapitena.

37' - Furnije koristi blok Gobera i poentira. 65:72.

37' - Gober pogađa. 65:70.

37' - Solo-akcija Robersona i poeni za dva. 65:68.

36' - Nurkić griješi i brza kontra Francuza, poeni za Jabusela 63:68.

36' - Furnije siguran sa linije za slobodna bacanja. 63:66.

35' - Musa u prodoru i donosi nove poene. Gober je blokirao šut, ali je bila silazna putanja. 63:64.

35' - Jabusel postiže poene za Francusku. 61:64.

35' - Ponovo smo igrali dobru odbranu, no Francuzi su uspjeli iskreirati akciju za Hertela, koji pogađa za tri. 61:62.

34' - Nurkić sada koristi oba slobodna bacanja. 61:59.

34' - Furnije lijepo pogađa. 59:59.

33' - Nurkiiiiiiiiiić! Ponovo pogađa za tri! 59:57.

32' - Šteta, Furnije vraća trojku. 56:57.

32' - Nurkiiiiiiiiiiiić! Pogađa za tri. 56:54!

31' - Šteta, Roberson sada ne pogađa za tri.

31' - Poirije sada zakucava. 53:54. Roberson je izborio prekršaj Tapija u nastavku.

31' - Robersooooon! Trojka našeg plejmejkera! Vodimo! 53:52.

Sa meča u Kelnu - Avaz
+2

30' - Kraj treće dionice! 50:52.

29' - Halilović sjajno pogađa! 50:52.

29' - Bravo, odbranili smo se. Novi napad za naš tim.

29' - Atić pogađa oba slobodna bacanja. Vratili smo se, 48:52.

29' - Ukrali smo loptu, a Atić je u nastavku akcije izborio slobodna bacanja. 29' - Šteta, Roberson nije pogodio za dva.

28' - Opet je isteklo vrijeme za francuski napad. Odličnu odbranu igramo, bravo.

28' - Ponovo dobra odbrana, a onda Atić pogađa iz kontre! Mini-serija našeg tima! 46:52.

27' - Nurkić koristi oba slobodna bacanja. 44:52.

27' - Sjajna kontra našeg tima. Nurkić je bio odličan u odbrani, na kraju Halilović zakucava. 42:52.

27' - Lijepo izgrađen napad našeg tima, ali Musa ne pogađa za tri. 40:52.

26' - Istekao je sada napad Francuskoj. BiH će pokušati smanjiti zaostatak.

26' - Laki poeni za Francuze. 40:52.

26' - Nurkić sjajno blokira Jabusela! Idemo u novi napad.

25' - Gober pogađa jedno od dva bacanja. 40:50.

24' - Musa koristi grešku Francuza i pogađa. 40:48.

24' - Jabusel ponovo pogađa na samom isteku napada. 38:48.

23' - Halilović pogađa iz kontre. Trebaju nam laki poeni. 38:46.

22' - Jabusel je pogodio pred istek francuskog napada. 36:46.

22' - Kamenjaš odlično pogađa. Prvo je odigrao dobru odbranu nad Goberom, a onda u napadu pogađa. 36:44.

21' - Halilović krade loptu, ali Musa ne pogađa za tri. Ostaje 34:44.

21' - Uspjeli smo se odbraniti. Musa je u nastavku izborio prekršaj.

21' - Počinje treća četvrtina. Sretno "Zmajevi"!

Sa utakmice u Kelnu - Avaz
+6

20' - Kraj prvog poluvremena. 34:44.

19' - Ekobo je pogodio slobodno bacanje. 34:44.

19' - Tehnička greška Nurkiću. Sudije nisu svirale prekršaj nad njim i onda je Jusuf prigovorio sudijama.

19' - Jabusel pogađa. 34:43.

19' - Ponovo dobra odbrana i Francuzi griješe. Imamo novi napad.

19' - Roberson sjajno fintira i pogađa. 34:41.

19' - Albici pogađa za tri. 32:41.

18' - Furnije pogađa iz kontre, Lazić pravi bespotreban prekršaj. Imat će Furnije dodatno bacanje, koje nije iskoristio. 32:38.

18' - Gober je promašio prvo bacanje, dok je drugo iskoristio. 32:36.

18' - Nurkić pravi prekršaj nad Goberom, ovo je Jusufu drugi faul.

18' - Ponovo smo odlično igrali u odbrani, ali griješimo u napadu.

17' - Kamenjaš je iskoristio jedno od dva slobodna bacanja. 32:35.

17' - Furnije pogađa prvu trojku. 31:35.

16' - Šteta, Nurkić je pogriješio u dodavanju.

16' - Nova blokada Nurkića! Zalijepio je rampu Jabuseleu.

16' - Nurkić sada lijepo pogađa preko Gobera. 31:32.

16' - Heurtel je pogodio za tri. 29:32.

15' - Hertel pogađa za tri na drugoj strani, 29:29.

14' - Roberson i Atić su promašili po šut za tri poena.

14' - Odlična odbrana bh. tima, Nurkić je na kraju došao do blokade.

13' - Šteta, isteklo nam je vrijeme za ovaj napad.

12' - Nurkić! Prvi poeni Jusufa, zakucao je za 29:26.

12' - Poirije je iskoristio oba slobodna bacanja. 27:26.

11' - Uzvraćaju Francuzi. 27:24

11' - Atić je sjajno proigrao Halilovića, a kapiten pogađa. 27:22.

11' - Svirana nesportska Francuzima. Atić pogađa dva slobodna bacanja. 25:22 i imamo napad.

11' - Sjajno pogađa Edin Atić! 23:22.

11' - Prvi poeni Atića. 21:22.

11' - Hertel pogađa za tri poena. 19:22.

11' - Počinje druga četvrtina.

Bh. košarkaši u odličnom raspoloženju dočekali duel s Francuzima - Avaz
+4

10' - Kraj prve četvrtine! 19:19.

10' - Sjajna akcija "Zmajeva". Atić baca loptu, a Halilović zakucava. 19:19.

9' - Poirije pogađa jedno od dva, ali Francuzi dolaze do lopte i Okobo poentira. 17:19.

9' - Poirije je na drugoj strani izborio faul Kamenjaša. I on će na liniju za slobodna bacanja.

9' - Musa pogađa oba slobodna bacanja. Ponovo vodimo, 17:16.

9' - Nurkić je sada dobro bacio loptu Musi u kontru, naš košarkaš je u nastavku akcije fauliran. Do kraja četvrtine ostalo je 46.2 sekundi. 15:16.

9' - Nurkić je sada izborio faul, imamo novi napad.

9' - Sjajno poentiranje Muse. 15:16.

9' - Fal pogađa. Francuska vodi 16:13.

9' - Prvo vodstvo Francuske. Ekobo je pogodio jedno od dva bacanja.

8' - Dobra akcija Francuza, Mustafa Fal je pogodio za poravnanje. 13:13.

7' - Sada je i Atić promašio šut za tri. Ostaje 13:11 za naš tim.

6' - Šteta. Nurkić i Musa su promašili po šut za tri.

6' - Poirije je pogodio, bio je sam. 13:11.

6' - Dobro smo se odbranili, ali Nurkić nije dobro uposlio Musu u kontri. Dodavanje je bilo prejako. Novi napad za Francusku.

5' - Halilović se odlično snašao i pogodio za dva. 13:9.

4' - Gober pogađa. 11:9.4' - Musaaaaaa! Prvi ubačaj Džanana i to je za tri poena! 11:7!

3' - Tarpi je iskoristio oba slobodna bacanja. 8:7.

3' - Nismo iskoristili napad, u nastavku je Tarpi izborio faul Nurkića. Ići će na liniju za slobodna bacanja.

2' - Robersooooon! Nova trojka! Vodimo 8:5!

2' - Prvi poeni Halilovića. 5:5.

1' - Tarpi pogađa trojku. 3:5.

1' - Gober je zaustavio Halilovića, a onda u nastavku pogodio polaganje. 3:2.

1' - Robersoooon! Odmah trojka na otvaranju meča. Vodimo sa 3:0!

1' - Počela je utakmica!

0' - Bosna i Hercegovina u utakmicu kreće sa sljedećom petorkom: Roberson, Musa, Lazić, Halilović i Nurkić.

Sa tribina dvorane u Kelnu - Avaz

Zanimljivo da smo sa Francuskom do sada igrali u četiri navrata na Eurobasketu i zabilježili smo četiri poraza, ali ovog puta susret dolazi u odličnom raspoloženju za naš tim. Dobro igramo na evropskoj smotri najboljih, a prije puta za Keln u Skenderiji naš tim je razbio Francuze sa 96:90.

Košarkaši su izašli na zagrijavanje. Kako smo saznali, navijačima Bosne i Hercegovine nije dopušteno da unesu zastave sa ljiljanima u dvoranu u Kelnu.