Amerikanci izgledaju veoma dobro u četvrtfinalnom susretu protiv Italijana

Detalj sa utakmice SAD - Italija. AP

5.9.2023

Košarkaške selekcije Italije i Sjedinjenih Američkih Država sastaju se u četvrtfinalu Mundobasketa.

Italijani su završili u grupi I kao prvoplasirana reprezentacija, ispred Srbije koja je prošla Litvaniju, sa omjerom od četiri pobjede i jednog poraza.

Predvodio ih je Simone Fontekio, sjajno krilo, sa 18,4 poena u prosjeku. Nikolo Meli je bilježio najviše skokova u prosjeku (8,4), dok je Marko Spisu upisivao 5,6 asistencija u prosjeku.

S druge strane, Amerikanci su poslije poraza od Litvanije završili kao drugi u grupi J, sa identičnim omjerom kao i njihov današnji protivnik, Italija.

U utakmicama grupne faze izdvojio se Entoni Edvards sa 20,2 poena i 4,2 skoka u prosjeku.

Zanimljivo je da je jedan od arbitara na ovoj utakmici i bh. sudija Ademir Zurapović.

Tekstualni prijenos utakmice četvrtfinala između SAD i Italije pratite na portalu Avaz.ba.

FT - Gotova je utakmica. Konačan rezultat iznosi 100:63 za SAD.

40' - Pogodio je Spisu još jednu tricu.

39' - Diuf je postigao poene za Italiju, ali Kesler na drugoj strani uzvraća uz faul. 100:60 za SAD.

38' - Fauliran je Rivs i dobio je slobodna bacanja. Pogađa oba bek Lejkersa, a sljedeći napad rezultat ista meta isto odstojanje. Četrdeset razlike za SAD.

37' - Upisuje se i Volker Kesler za Amerikance. Pogodio je Spisu trojku za Italijane na drugoj strani.

36' - Tonut je precizan i postiže nove poene. 92:55 za SAD.

34' - Raspucao se Haliburton. Pogodio je Tajris još dvije trojke u kratkom vremenskom periodu za 92:53.

33' - Krade Proćida loptu i atraktivno zakucava, ali gasi tu seriju Haliburton sa trojkom.

32' - Pogađa i Severini sada za tri poena. 83:49 za SAD.

31' - Fontekio svojim poenima otvara posljednju četvrtinu.

30' - Lijepo zakucavanje Proćide, a zatim zakucavanje turnira. Haliburton je kroz noge bacio "alley oop", a Bankero je uhvatio dodavanje i silovito zakucao.

29' - Bobi Portis siguran iz kornera, nova trojka američkih košarkaša.

29' - Haliburton precizan iza linije za tri poena, a uzvraća mu Rići. Vode Amerikanci 78:42.

28' - Ingram pogađa s poludistance za nove poene Amerikanaca.

27' - Ingram je dobio nesportsku grešku, a Severini, te zatim i Datome su pogodili slobodna. 75:39 za SAD.

26' - Krade Bankero loptu i brzo polaže na drugoj strani, a onda sljedeći napad Rivs pogađa za tri poena. 73:36 za SAD.

26' - Nova četiri poena u nizu za Amerikance. Italijani izgledaju veoma loše na parketu.

25' - Razmijenili su poene Tonut i Branson. Vode Amerikanci 64:36.

24' - Nezaustavljiv je Bridžes. Rešeta mrežicu italijanskog koša.

24' - Fontekio drži Italijane koliko-toliko u igri. Pogodio je novu trojku za rezultat 60:34.

23' - Bridžes se zapalio. Postigao je novu trojku, a zatim i iznudio dva slobodna bacanja. 60:31 je rezultat utakmice.

22' - Dobio je Bridžes tehničku zbog proslave koša, Fontekio je pretvorio slobodno u poene, a onda pogađa još jednom nakon ukradene lopte, zatim dolazi do poena i Polonara. Brzih pet poena za Italiju.

22' - Nastavlja se serija trojki Amerikanaca, Bridžes je definitivno najbolji igrač SAD-a na utakmici. 55:28 za SAD.

22' - Imat će dva slobodna bacanja Fontekio, koja je pretvorio u poene najbolji igrač Italije.

22' - Pogađa i Hart za tri poena kod Amerikanaca. 52:26 za SAD.

21' - Edvards trojkom otvara drugo poluvrijeme, ali uzvraća Fontekio na drugoj strani.

21' - Počelo je drugo poluvrijeme u Manili. Amerikanci imaju visoku prednost.

20' - Iznudio je Polonara faul Edvardsa. Dobit će dva slobodna bacanja. Pogodio je jedno, a pogodio je i Datome jedno zbog tehničke greške Edvardsa.

20' - Sjajan potez Ostina Rivsa. Uhvatio je skok i zakucao loptu poslije promašaja Haliburtona. 46:22 za Amerikance.

19' - Ponovo Bridžes precizan za tri poena.

19' - Pogađa i Spisu sada za Italijane, pokušavaju uhvatiti malo ritma do kraja poluvremena.

18' - Pogađa Halibarton za tri, a Tonut napokon postiže poene za Italiju na drugoj strani. 41:20 za Amerikance.

17' - Sada i Bankero polaže bez problema na asistenciju Edvardsa.

17' - Ne mogu sada ništa Italijani da urade dobro, u odbrani ili napadu. Pogađa Bridžes trojku 36:18 je rezultat.

16' - Branson je fauliran nakon lijepe finte tijelom. Imat će slobodna bacanja plejmejker američke reprezentacije. Pogađa oba Branson.

15' - Ponovo pogađa Bridžes uz prekršaj. Italijani veoma slabo izgledaju. 31:18 za SAD.

14' - Lijepa akcija završena zakucavanjem Melija. 28:18 za SAD.

13' - Pogađa Rići, ali odmah uzvraća Bridžes. Amerikanci vode 28:16.

12' - Probio je Branson i asistirao za Harta. Prvi poeni u drugoj četvrtini.

11' - Brz je tempo utakmice, ali glavni razlog zašto ne vidimo previše poena su loši šutevi na obje strane terena.

11' - Počela je druga četvrtina.

10' - Ponovo dobar pas Haliburtona i lako zakucavanje za Bankera. 24:14 za SAD na kraju prve četvrtine.

9' - Uzvraća im Fontekio trojkom, ali Portis odmah zakucava na drugoj strani.

8'- Pogađa sada i Rivs za tri poena iz step backa. Raspištoljili su se Amerikanci.

8'- Uzvraća Ingram odmah na drugoj strani šutem za tri poena. 17-11 za SAD.

8' - Postigao je poene Fontekio uz faul. Ingram je dirao loptu u silaznoj putanji. Imat će i slobodno bacanje.

7' - Pogađa sada i Haliburton za tri poena. 14:8 za SAD.

7' - Snažan prodor Ingrama, iznudio je faul Rićija za slobodna bacanja. Popolovio ih je krilni napadač SAD-a.

6' - Prva trojka i za Amerikance. Pogađa je Branson. 10:8 vodi SAD.

5' - Sada i Tonut pogađa na drugi obruč za novo vodstvo Italijana. Preopušteno su ušli Amerikanci u ovaj meč.

4' - Veoma lijep prodor Bridžesa, pogađa uz faul. Imat će priliku i sa linije za slobodna bacanja. 7:6 za SAD.

3' - Prva trojka na utakmici. Pogađa je Tonut. 4:6 za Italiju.

3' - Drugi faul za Džeksona, bit će to problem za Amerikance. Ulazi nesuđeni igrač Italije Paolo Bankero.

2' - Pogađa sada Meli polaganje. 4:3 za SAD

2' - Navukao je Meli Džeksona Džuniora, imat će dva slobodna bacanja. Polovičan uspjeh za Melija, a Džekson uzvraća sa 2 poena na drugom dijelu parketa.

1' - Branson pogađa na drugi obruč za prvo vodstvo SAD-a.

1' - Počela je utakmica u Manili!

Početna postava Italije: Spisu, Tonut, Fontekio, Polonara, Meli

Početna postava SAD-a: Branson, Edvards, Bridžes, Hart,  Džekson Džunior