Premijer liga: Ahmetović sa dva gola donio pobjedu Sarajevu protiv Želje

S. Saletović

3.11.2018

+19

Sarajevo je danas pobijedilo ekipu Željezničara, u 117. vječitom derbiju rezultatom 2:1 i tako nakon poraza u prošlom kolu od GOŠK-a vratilo se na pobjedničke staze.

U odličnoj utakmici pred 15 hiljada navijača Sarajevo je zasluženo došlo do nove, 11 pobjede u sezoni i tako se učvrstilo na prvom mjestu.

Početak utakmice protekao je burno. Igrala se 16. minuta kada je Sarajevo došlo u vodstvo, a strijelac je bio Ahmetović.

Ipak, samo dva minuta kasnije, slavlje na drugoj strani. Stanojević je skrivio penal, a siguran sa bijele tačke bio je Sulejman Krpić.

Odlučujući momenat u današnjem derbiju desio se u 24. minuti kada je drugi žuti, odnosno crveni karton dobio Bakrač u redovima Željezničara.

Brojčanu prednost na terenu Sarajevo je krunisalo u 31. minuti kada nakon asistencije Šabanovića sjajno glavom drugi put na utakmici pogađa Ahmetović.

Mogao je bordo tim u finišu prvog dijela i do trećeg gola, ali Tatar je šutirao pored gola Fejzića.

U drugom poluvremenu gledali smo prilično nezanimljiv fudbal, a sve se dešavalo na sredini terena. Sarajevo očigledno zadovoljno vodstvom, dok Željo sa igračem manje nije uspio doći do izjednačenja.

Ostalo je do kraja 2:1 za Sarajevo, koji je i dalje lider na tabeli sa 36 bodova, pet više od Zrinjskog i čak osam od Željezničara.

95' Kraj utakmice. Sarajevo je slavilo rezultatom 2:1. Golove za lidera na tabeli postigao je Ahmetović, dok je strijelac za Želju bio Krpić sa bijele tačke.

90' Igrat će se još pet minuta sudijske nadoknade na Koševu. Sarajevo i dalje vodi 2:1.

89' I Sarajevo će utakmicu završiti sa 10 igrača u polju, obzirom da je Šabanović zaradio crveni karton. Timovi su sada brojčano izjednačeni.

87' Sarajevo blizu pobjede u vječitom derbiju.

85' U finišu meča Željo izgleda bolje na terenu.

83' Krpić je pokušao glavom sa sedam metara, pravo u Kovačevića.

81' Ništa ni nakon kornera za Želju, još desetak minuta nade za goste.

79' Slobodan udarac za Željezničar, bez promjene rezultata.

77' Izmjena u ekipi Željezničara, u igru umjesto Stojana Vranješa ulazi mladi  i Dženan Osmanović.

72' U ovim trenucima tempo utakmice je opao, ništa se faktički ne dešava na Koševu.

68' Prekid je na Koševu zbog bakljade.

65' U ekipi Sarajeva Hebibović se sprema da uđe u igru.  Ući će umjesto Tatara.

63' Tatar dobija žuti karton nakon  faula nad Veselinovićem.

58' Šabanović se dobro ubacio, uspješniji golman Željezničar.

53' Ahmetović je sada u nedozvoljenoj poziciji.

51' Nakon kornera Stanojević je šutirao preko gola.

50' Dobra odbrana Fejzića, korner za sarajevo, prvi na utakmici.

49' Zona je šuta, slobodnjak za Sarajevo.

47' Mujakić je u ekipi Sarajeva ostao na terenu, žali se na povredu. Slobodan udarac za Sarajevo.

46' Počelo je drugo poluvrijeme sarajevskog derbija. Bordo ekipa u drugih 45 minuta ulazi s prednošću od 2:1. Ako želi napraviti nešto više, Željo mora krenuti na sve ili ništa, no isključenjem bakrača, taj će im posao biti unogome otežan.

45' Kraj prvog poluvremena na Koševu. Sarajevo zasluženo vodi 2:1, golovima Ahmetovića. Željo u nastavak meča ulazi s igračem manje, jer je u 24. minuti isključen Miloš Bakrač. Strijelac za "Plave" s Grbavice bio je Krpić sa penala.

44' Sada je Sarajevo moglo povećati svoju prednost.  Na kraju Tatar šutira tik pored gola Željezničara.  Sami je finiš prvog dijela.

39' Nakon što je Tatar napravio faul u napadu, dobio je opomenu od Peljte da više neće tolerirati gestikulacije.

37' Sada Velkoski pravi prekršaj u napadu.

34' Prva izmjena kod Željezničara, u igru umjesto Čurjurića ulazi Osmanković.

33' Fejzić sjajno brani šut Velkoskog.

31' Ahmetović nakon asistencije Šabanovića dovodi sarajevo u novo vodstvo.

27' Rahmanović je požutio kod Sarajeva.

26' Velkoski je pokušao iz slobodnjaka za Sarajevo, pravo u Fejzića.

24' Bakrač je isključen kod Želje.

23' Bakrač je prvi igrač koji je požutio kod Želje.

18' Penal za Želju. Siguran sa bijele tačke bio je Krpić.  Stanojević je skrivio penal.

16' Goool Sarajevo vodi 1:0, strijelac Ahmetović.

14' Sarajevo pokušava preko Tatara, ali bezuspješno.

11' Ahmetović uputio pas u šesnaesterac, ali niko od igrača Sarajeva nije uspio doći do lopte.

10' Prvih deset minuta je iza nas na Koševu, bez uzbuđenja.

7' Vranješ je šutirao daleko pored gola.

5' Sarajevo pokušava visokim presingom oduzeti loptu Plavima, zasad im to ne uspijeva. Stanojeviću se ukazuje pomoć. Bit će sve u redu s njim.

3' Moglo je biti opasno pred golom Želje, Pavić presijeca akciju Sarajeva pred kaznenim prostorom.

Na tribinama u ovom momentu se nalazi negdje oko 12.000 gledalaca.

1' Počeo je derbi na Koševu između Sarajeva i Željezničara.

Na stadionu ''Asim Ferhatović Hase'' danas se u okviru 16. kola BHT Premijer nogometne lige BiH igra 117. derbi gradskih rivala FK Sarajevo i FK Željezničar. Nakon 15 odigranih kola, Sarajevo ima 33 boda i nalazi se na prvom mjestu tabele, dok su komšije s Grbavice trenutno na trećem mjestu s pet bodova zaostatka.

S obzirom na to da je danas Zvijezda 09 na svom terenu pobijedila mostarski Zrinjski 1:0, eventualnom pobjedom na Koševu Željo bi se izjednačio s "Plemićima" na tabeli s 31 bodom, odnosno na samo dva manje od Sarajeva.

Bilo kako bilo, praznik nogometa je danas u našem glavnom gradu, a ko će se na kraju radovati, ostaje da se vidi u narednih 90 minuta.

Za Sarajevo će od prve minute igrati: Kovačević, Pidro, Šabanović, Stanojević, Ahmetović, Rahmanović, Velkoski, Crepulja, Adukor i Tarar.

Priliku s klupe čekat će: Džafić, Hebibović, Šišić, Mustafić, Halilović, Handžić i Dupovac.

''Plavi'' će utakmicu početi u sastavu: Fejzić, Stevanović, Pavić, Bakrač, Rodin, Šabanadžović, Vranješ, Čurjurić, Zec, Veselinović i Krpić.

Na klupi su ostali: Ćeman, Zilić, Osmanović, Dacić, Hajdarević, Osmanković i Jazvić.

Glavni sudija derbija je Irfan Peljto (Sarajevo), pomoćnici su Amer Macić (Mostar) i Davor Beljo (Mostar). Četvrti arbitar je Admir Šehović (Sarajevo).

Petnaestak minuta je ostalo do početka 117. derbija vječitih rivala. Na stadionu ima negdje oko 8.000 navijača, mnogi još uvijek ulaze na tribine.