MUNDIJAL 2022.

Podsjećanje na dosadašnje utakmice s protivnicima iz kvalifikacija za Mundijal 2022: Od Grlića, Misimovića i Barbareza, do Džeke i Pjanića

Naš tim će se u novom kvalifikacionom ciklusu sastati sa Francuskom, Ukrajinom, Finskom i Kazahstanom

Edin Džeko je pogodio za prednost Bosne i Hercegovine na "Stade de Franceu". NSBiH

Piše: G. Š.

10.12.2020

Fudbalski reprezentativci Bosne i Hercegovine u ponedjeljak su saznali imena protivnika u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo koje će 2022. godine biti odigrano u Kataru. Naš tim će se u novom kvalifikacionom ciklusu sastati sa Francuskom, Ukrajinom, Finskom i Kazahstanom.  Bit će to ujedno prvi susreti našeg nacionalnog tima sa selekcijama Ukrajine i Kazahstana, dok sa Francuskom imamo četiri odigrana, a sa Finskom dva.

Bosna i Hercegovina - Francuska (0-2-2)

Sa Francuskom je Bosna i Hercegovina do sada odigrala četiri utakmice. Dvije su završene remijem, a u dvije je Francuska ostvarila pobjede. Ukupna gol razlika je 3:6 u korist Francuza. Prvi meč je bio prijateljskog karaktera - 18. avgusta 2004. godine, na "Stade de la Route de Lorient" u Renu i završen je neriješenim rezultatom 1:1. Domaćin je došao u prednost u 7. minuti, a Ivica Grlić je izjednačio rezultat u 37. minuti.

Drugi susret je takođe bio prijateljski i odigran je 16. avgusta 2006. na stadionu „Asim Ferhatović-Hase“ u Sarajevu. Gosti su pobijedili 1:2, a do prednosti su prvi došli naši reprezentativci golom Sergeja Barbareza u 16. minuti... Gosti su postigli golove u 41. i 90. minuti...

Naredna dva meča odigrana su u okviru kvalifikacija za Euro 2012.  Na stadionu „Asim Ferhatović-Hase“ (7. septembra 2010.) gosti su slavili 0:2, a revanš na "Stade de Franceu" (11. oktobra 2011.) završen je bez pobjednika 1:1. Edin Džeko je 40. minuti pogodio za prednost Bosne i Hercegovine, a domaćin je izjednačio u 77. iz jedanaesterca...

Bosna i Hercegovina-Finska (2-0-1)

U tri međusobna susreta sa Finskom, reprezentacija Bosne i Hercegovine je ostvarila dvije pobjede i jedan poraz. Gol razlika je na strani BiH - 5:3.
Prva utakmica je bila prijateljska na „Bilinom polju“ u Zenici - 28. april 2004. godine, a bh. tim je pobijedio 1:0 golom Zvjezdana Misimovića u 89. minuti.

U nedavno završenim kvalifikacijama za Euro 2020 BiH i Finska su odigrale preostala dva međusobna meča. Na stadionu „Ratina“ u Tampereu (8. juna 2019.) Finska je pobijedila 2:0, a posljednji meč završen je rezultatom 4:1 u korist BiH. Taj mečč odigran je na Bilinom polju 12. oktobra prošle godine. Miralem Pjanić je postigao dva gola, u 37. minuti iz penala i u 58. a u strijelce su se upisali i Izet Hajrović u 27. te Armin Hodžić u 73.

Prvi meč u narednim kvalifikacijama Bosna i Hercegovina će odigrati upravo protiv Finske u gostima - 24. marta 2021. godine u 20:45 sati.