PODRŠKA RADNICIMA

Nakon Norvežana i Nijemci protestirali protiv organizatora SP-a

Njemački nogometaši su uoči početka utakmice obukli crne majice, a na svakoj je bilo ispisano jedno slovo koje je činilo poruku "ljudska prava"

Poruka igrača Njemačke. AFP

A. Vatreš

26.3.2021

Nakon norveške reprezentacije protiv organizatora Svjetskog prvenstva u Kataru protestirali su i njemački nogometaši uoči utakmice protiv Islanda na startu kvalifikacija za SP 2022.

Nogometaši "elfa" pružili su podršku radnicima migrantima koji su gradili stadione za SP u Kataru, a selektor Joakim Lev (Joachim Loew) je nakon utakmice naglasio kako se njegov tim zalaže za "ljudska prava bez obzira na lokaciju".

Njemački nogometaši su uoči početka utakmice obukli crne majice, a na svakoj je bilo ispisano jedno slovo koje je činilo poruku "Human Rights" (Ljudska prava).

- Igrači su sve nacrtali na majicama. To je trebala biti naša izjava. Zalažemo se za ljudska prava, bez obzira na mjesto. To su naše vrijednosti. Stoga je to bila vrlo dobra i važna izjava - dodao je njemački strateg.

Sličan protest u srijedu je organizirala i norveška reprezentacija prije utakmice protiv Gibraltara.

Norveški igrači su prije početka utakmice nosili majice na kojima je pisalo: "Ljudska prava na terenu i izvan njega" aludirajući na uvjete u kojima rade radnici na izgradnji katarskih stadiona nakon što je prema pisanju britanskih medija od 2011. više od 6.500 osoba izgubilo život na gradilištima.

Norvežani također poslali poruku. AGENCIJE

Krovna nogometna organizacija je objavila kako neće kažnjavati Norvežane.

- FIFA vjeruje u slobodu govora i u moć nogometa kao snage za dobro. FIFA neće pokrenuti disciplinski postupak u vezi s tim pitanjem - navodi se u priopćenju.

Norveški klub Tromso je krajem februara zatražio bojkot Svjetskog nogometnog prvenstva u Kataru koji bi se trebao održati od 21. novembr ado 18. decembra 2022. Navodi se kako su tokom izgradnje stadiona umrle stotine radnika koji su uglavnom došli iz siromašnih zemalja. Uvjeti rada su zastrašujući, a dnevnice male...

Guardian je objavio kako je od 2011. do 2020. poginulo 5.927 radnika iz Bangladeša, Indije, Nepala i Šri Lanke, te još 824 radnika iz Pakistana. To su podaci prikupljeni iz veleposlanstava tih zemalja u Kataru.

U četvrtak je glasnogovornik katarskog organizatora SP-a izjavio kako su "uvijek bili transparentni u pogledu zdravlja i sigurnosti radnika".

- Otkako je započela gradnja 2014. godine, dogodila su se tri smrtna slučaja povezana s radom i 35 smrtnih slučajeva koji nisu povezani s radom - dodao je glasnogovornik, prenosu Hina.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.