Ukrajina - Sjeverna Makedonija 2:1: Ukrajinci opravdali ulogu favorita

Mogli su Ukrajinci i do 3:1, ali Malinovski nije iskoristio penal u 84. minuti

Ukrajinci su od prve minute sve karte bacili u napad što im se isplatilo. UEFA

Piše: M. Kadić

17.6.2021

Onako kako su i najavili prije utakmice iz ukrajinskog tabora, ekipa Andrija Ševčenka (Andryi Shevchenko) od prve minute krenula je ofanzivo ka golu Makedonije i to im se isplatilo već u prvih 45 minuta.

Znalo se i prije prve utakmice 2. kola Grupe C Evropskog prvenstva 2020 da su Ukrajinci veliki favoriti protiv Makedonije, a objema selekcijama samo je pobjeda odgovarala u ovom meču.

Ofanziva Ukrajinaca isplatila se prvi put u 29. minuti kada je Andrij Jarmolenko (Andryi Yarmolenko) pogodio za 1:0 nakon jedne gužve pred golom Makedonije i asistencije Karavaeva.

Nakratko su se Makedonci oslobodili pritiska, imali par poluprilika,a onda ih je presjekao drugi gol Ukrajine koji je bio djelo Romana Jaremčuka (Yaremchuk), a s ovim rezultatom se otišlo na odmor.

U nastavku smo očekivano vidjeli nešto otvoreniju igru Makedonaca kod kojih je primjetan nedostatak snage u odnosu na super spremne Ukrajince.

Ipak, agresivnija igra se isplatila Makedoncima u 57. minuti, kada su smanjili na 2:1, nakon što im je prvo dosuđen penal. Loptu je namjestio Ezgjan Alioski, golman Ukrajine mu brani udarac, ali Alioski natrčava na loptu i zakucava je u mrežu za 2:1.

Nakon gola za 2:1, Makedonci su dobili krila i krenuli još jače i agresivnije na svaku loptu, ali su izabranici Andreja Ševčenka znalački su čuvali 2:1.

Mogli su Ukrajinci i do 3:1, ali Ruslan Malinovski (Malinovsky) nije iskoristio penal u 84. minuti (VAR - igranje rukom), pa je ostalo 2:1 za Ukrajinu.

Borbeni Makedonci ipak su na kraju morali prihvatiti poraz. UEFA

TOK UTAKMICE

90+3. Dobar pokušaj iskosa Trajkovskog, ali lopta odlazi pored gola.

90+2. Malinovski napušta teren, mijenja ga Sobol.

89. Ulazi se u sami finiš meča.

86. Ristevski ulazi umjesto Ademija kod Sj. Makedonije. Umjesto Velkoskog ulazi Tričkovski.

84. Ukrajincu Malinovskom golman Makedonije brani penal! Odlična reakcija Dimitrievskog!

82. Ukrajinci traže penal zbog igranja rukom.

81. Opao je tempo igre, Ukrajina je sve bliže osvajanju tri boda.

78. Mijenja i Ševčenko.  Šaparenko izlazi, a ulazi Sidorchuk (Sydorchuk).

77. Izmjena kod Makedonaca, ulazi Avramovski, izlazi Bardi.

Ofanzivno se igra u Bukureštu. UEFA

75. Veliku priliku propušta Cigankov koji se našao pred golom Makedonije, ali je očajno šutirao pored gola.

73. Igra se na sredini terena.

70. Izmjena u Ukrajini, u igru ulazi Cigankov (Tsygankov) umjesto Jarmolenka, te Besiedin umjesto Jaremčuka.

65. Opasan napad Ukrajine je to bio, ali ništa od novog gola.

64. Agresivni su sad Makedonci, pokušavaju da osvoje loptu i dođu do izjednačenja.

Makedonci proslavljaju gol za 2:1. UEFA

62. Ukrajinci kontrolišu igru u ovim trenucima.

57. Makedonci smanjuju na 2:1! Strijelac je Alioski s bijele tačke, i to iz drugog pokušaja nakon što mu je golman Makedonije prvi udarac odbranio.

55. Penal za Sjevernu Makedoniju!

51. Odličan pokušaj iz slobodnjaka Ukrajinca Malinovskkog, ali Dimitrievski brani.

50. Povrijedio se Šaparenko kod Ukrajine.

47. Očekivano, Makedonija je dosta hrabrije ušla u nastavak meča, u nešto ofanzivnijoj formaciji.

46. Dvostruka izmjena u Makedoniji, iz igre su izašli Nikolov i Spirovski, a u igru su ušli Trajkovski i Čurlinov.

46. Počelo je drugo poluvrijeme. Očekuje se ofanzivnija igra Makedonaca u nastavku utakmice.

Makedonski navijači na tribinama stadiona u Bukureštu. AFP

45+2. Kraj prvog dijela utakmice, igrači su otišli na pauzu.

45. Finiš je prvog dijela.

43. Prvi žuti karton. Požutio je Saparenko.

39. Pandev pogađa za 2:1, ali je signaliziran ofsajd.

38. Iako vode 2:0 inicijativa Ukrajinaca se nastavila.

Jaremčuk pogađa za 2:0. UEFA

34. Ukrajina sada vodi 2:0! Jarmočenko je izašao sam pred golmana Makedonije i pogodio mrežu.

33. Nakon vodstva Ukrajinci nemaju namjeru stati, sada idu po drugi gol.

29.  Nakon ubačaja iz kornera Karavaev je proslijedio loptu na drugu stativu gdje je Jarmolenko stajao potpuno sam i pogodio za 1:0.

29. Ukrajina vodi 1:0 golom Jarmolenka!

27. Ponovo veliki pritisak Ukrajine.

25. Lopta je uglavnom na polovici Makedonije koja prijeti iz kontranapada.

20. Stegli su sad Ukrajinci obruč oko gola Makedonije, ali ne mogu da pronađu put do mreže.

16. Pokušao je sad Elmas, ali pogađa vanjski dio mreže gola Ukrajine.

15. Prvi opasniji pokušaj Makedonaca, šut je oprobao Bardi.

14. Oslobodili su se trenutno pritiska rastrčani Makedonci.

12. Novi pokušaj Ukrajinaca, ali odbrana Makedonije otklanja opasnost.

10. Ukrajina ima više loptu u posjedu i konkretniji je tim na terenu.

Ukrajinci sve više prijete golu Makedonije. UEFA

8. Umalo da povede Ukrajina nakon jedne gužve u kaznenom prostoru Makedonaca.

6. Ukrajinci nešto opasniji u ovim trenucima. Kako utakmica bude odmicala očekuje se sve veća dominacija Ukrajine.

3. Obje ekipe su krenule dosta otvoreno od prve minute sa željom da što prije loptu prebace na protivničku polovicu.

1. Utakmica je počela, glavni sudija je Argentinac Fernando Rapalini (Rapallini).

Selektori Ukrajine i Sjeverne Makedonije odabrali su startnih 11:

UKRAJINA: Buščan (Bushchan) - Karavajev, Zabarnji (Zabarnyi), Matvijenko (Matviyenko), Mikolenko (Mykolenko) - Šaparenko (Shaparenko), Stepanenko, Zinčenko (Zynchenko) - Jarmolenko (Yarmolenko), Malinovskij (Malinovskyi) - Jaremčuk (Yaremchuk).

SJ. MAKEDONIJA: Dimitrievski - S. Ristovski, Velkovski, Musliu - Nikolov, Ademi, Spirovski, Alioski - Bardi (Bardhi), Pandev, Elmas.

Makedonski navijač ispred stadiona u Bukureštu. UEFA

Pratite tekstualni prenos utakmice Ukrajina - Sjeverna Makedonija, koja se igra na Nacionalnom stadionu u Bukureštu u okviru 2. kola Grupe C Evropskog prvenstva 2020..

Podsjetimo, Ukrajina je u 1. kolu izgubila od Nizozemske rezultatom 3:2, a Sjeverna Makedonija od Austrije 3:1, pa će obje ekipe danas morati jurišati po tri boda.

Favoriti su Ukrajinci, to je jasno, a za ekipu Andrija Ševčenka (Andriy Schevchenko) sve osim pobjede ravno je katastrofi. Na drugoj strani Igor Angelovski bio bi zadovoljan i osvojenim bodom, jer kako je i sam rekao prije utakmice, Makedonci su samim plasmanom na Euro već ispunili cilj.

"Avaz" i "SofaScore" jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje