Rusija - Danska 1:4, Finska - Belgija 0:2

Danska će dalje kao drugoplasirana sa svega tri osvojena boda. AFP

Piše: E. Ćosić

21.6.2021

Dobili smo konačni rasplet grupe B. Belgija će u narednu rundu sa maksimalnim učinkom nakon što je u posljednjem kolu pobijedila Finsku sa 2:0. Dugo je odolijevao golman Finske Hradecki (Hradecky), a onda je u 74. minuti njemu pripisan autogol. Pobjedu „Crvenih đavola“ ovjerio je Romelu Lukaku golom sedam minuta kasnije.

U drugoj utakmici ove grupe, Danska je u potpunosti razbila Rusiju sa 4:1 i tako izborila plasman u narednu rundu. Danci će sa tri osvojena boda kao 2. iz ove grupe. Poveli su golom Damsgarda (Damsgaard) u 38. minuti, prednost je udvostručena u 59. kada je pogodio Polsen (Poulsen). Džuba (Dzyuba) je smanjio u 70. minuti, a onda dva gola Danske u razmaku od tri minute. Prvo je Kristijansen (Christiansen) topovskim udarcem poslao loptu u mrežu, a onda se u strijelce upisao i Mele (Maehle).

TOK UTAKMICA

90. - Sudijska nadoknada na oba terena. Rusi čekaju kraj agonije. KRAJ

87. - Rusija - Danska (1:4): Jensen i Kornelijus su u igri umjesto Dilejnija i Brajtvajta.

84. - Finska - Belgija (0:2): Benteke mijenja Lukakua.

Hradecki vadi loptu iz mreže nakon nesretnog gola. AFP

84. - Rusija - Danska (1:4): GOOOOOOOL! Potop Rusije! Mele je nakon brzog protu napada Danske lijepo pogodio.

82. - Finska - Belgija (0:2): GOOOOOOOL! Lukaku pogađa na asistenciju De Brujnea, ali sada ga Brih neće poništiti.

80. - Rusija - Danska (1:3): GOOOOOL! Odbila se lopta do Kristijansena i on je sa distance zakucava u rašlje ruskog gola.

76. - Finska - Belgija (0:1): Dvostruka izmjena u belgijskom timu. Trosara i Dokua su zamijenili Munije i Bačuaji.

75. - Finska - Belgija (0:1): Belgija konačno dolazi do gola! Upisan je autogol Hradeckog.

72. - Rusija - Danska (1:2): Damsgarda mijenja Norgard.

70. - Finska - Belgija (0:0): Dvostruka promjena u finskom timu. Kauko i Alho mijenjaju Uronena i Pohjanpala.

Azar: Njegov udarac zaustavio Hradecki. AFP

70. - Sve se okrenulo protiv Danaca. Belgija je povela golom Lukakua, a onda je Brih poništio gol napadača "Crvenih đavola" u konsultaciji s VAR sobom, da bi onda Rusima bio sviran penal protiv njih. Tako je Danska od 2. mjesta pala na 3. i trenutno imaju male šanse za osminu finala.

70. - Rusija - Danska (1:2): GOOOOOOL! Džuba s penala smanjuje zaostatak Rusije.

65. - Finska - Belgija (0:0): OFSAJD! De Brujne je uposlio Lukakua, a ovaj pogađa za vodstvo "Crvenih đavola". Međutim, Brih je u konsultaciji sa VAR sobom poništio gol.

64. - Finska - Belgija (0:0): Ponovo je Azar šutirao, ali još jednom brani Hradecki.

64. - Rusija - Danska (0:2): Bila je ovo dobra prilika da Danci riješe pitanje pobjednika, ali je Dolberg oklijevao i u ključnom trenutku ostao bez lopte.

61. - Rusija - Danska (0:2): Po dvije izmjene na obje strane. Kod Rusa u igri su Sobolev i Zemaletidinov, dok su utakmicu završili Mirančuk i Ozdoev. U danskom timu Dolberg i Striger su zamijenili Polsena i Vasa.

Azar: Belgija nikako da nađe put do gola. AFP

60. - Finska - Belgija (0:0): Finci mijenjaju. Kanevra je na teren poslao Rasmusa Šilera, a na klupu se preselio Tim Sparv.

59. - Rusija - Danska (0:2): GOOOOOOOL! Polsen koristi veliku grešku u odbrani ruske reprezentacije i udvostručuje prednost svog tima.

57. - Rusija - Danska (0:1): Drugi žuti karton na utakmici, prvi u danskom timu dobija Tomas Dilejni.

56. - Finska - Belgija (0:0): Čadli je sada šutirao, ali i njegov pokušaj brani Hradecki.

53. - Finska - Belgija (0:0): Eden Azar je sada pokušao, ali nema promjene rezulata na Gazprom Areni.

51. - Finska - Belgija (0:0): Prvo uzbuđenje u nastavku, ali Denajer slabo šutira sa nekih 20 metara od finskog gola.

46. - Počelo je drugo poluvrijeme na obje utakmice.

Veliko slavlje Danaca. AFP

45. - Kraj prvog poluvremena na obje utakmice.

45. - Po minut sudijske nadoknade na obje utakmice.

42. - Finska - Belgija (0:0): Nova odbrana Hradeckog koji je zaustavio pokušaj Džeremija Dokua. I dalje Finci odolijevaju jakoj Belgiji.

41. - Rusija - Danska (0:1): Prilika za Dansku! Vestergard je sjajno skočio, ali nije bio precizan.

39. - Finska - Belgija (0:0): Hradecki odličnom intervencijom brani udarac Romelua Lukakua.

38. - Rusija - Danska (0:1): GOOOOOOOL! Danska vodi sjajnim golom Damsgarda! Dobio je loptu od Hojbjerga i onda iskoristio loše pozicioniranje ruskog golmana.

37. - Rusija - Danska (0:0): Mele je probio po lijevoj strani, ali u gužvi pred svojim golom najbolje se snalaze ruski defanzivci.

Čadlijev centaršut nije donio opasnost po gol Hradeckog. AFP

33. - Finska - Belgija (0:0): Trosar je šutirao lijevom nogom, ali i on je prebacio gol Hradeckog.

32. - Finska - Belgija (0:0): Vitsel je naišao na povratnu loptu, ali njegov nekontrolirani šut ide daleko preko gola.

30. - Rusija - Danska (0:0): Hojbjerg je potegao sa nekih 25 metara od gola. Snažan šut, ali ide pored malo pored ruskog gola.

28. - Rusija - Danska (0:0): Prvi žuti karton na utakmici. Fedor Kudriašov je dobio javnu opomenu.

23. - Finska - Belgija (0:0): Vitsel je sada šutirao, natjerao je Hradeckog da interveniše.

18. - Rusija - Danska (0:0): Dobra šansa za Rusiju! Golovin je izbio u stopostotnu šansu, ali bio je nesebičan i njegov udarac brani Šmajhel.

18. - Finska - Belgija (0:0): Finci dobro postavljeni u odbrani.

Hojbjerg i Ozdoev u duelu. AFP

12. Finska - Belgija (0:0): Finci dobro postavljeni u odbrani, Belgijanci vrebaju neku grešku.

11. Rusija - Danska (0:0): Danci nemaju šta čekati i toga su svjesni Hjumlandovi fudbaleri koji uspostavljaju inicijativu.

9. - Rusija - Danska (0:0): Brajtvajt je sjajno prošao po desnoj strani, na kraju je izborio korner.

5. - Uvodno ispitivanje snaga u Kopenhagenu i Sankt Peterzburgu.

1. - Počele su utakmice.

0. - Finskoj i Belgiji na Gazprom Areni sudi Feliks Brih, dok će na Parkenu pravdu dijeliti Klement Turpin.

Pratite tekstualni prenos dvije utakmice 3. kola grupe B, između Rusije i Danske na Parkenu u Kopenhagenu, Finske i Belgije na Gazprom Areni u Senkt Peterzburgu. Obje utakmice počinju u 21 sat.

Početni sastavi:

Rusija (3-5-2): Safonov, Divejev, Džikija, Kudryašov, Fernandes, Ozdoev, Zobnin, Kuzjajev, Mirančuk, Golovin i Džuba.

Danska (3-4-3): Šmajhel (Schmeichel), Vestergard (Vestergaard), Kjer (Kjaer), Kristijansen (Christiansen), Vas (Wass), Mele (Maehle), Dilejni (Delaney), Hojbjerg, Damsgard (Damsgaard), Polsen (Poulsen) i Brajtvajt (Braithwite).

Finska (5-3-2): Hradecki (Hradecky), Raitala, Toivio, Arajui, Ošonesi, Uronen, Lod, Sparv, Kamara, Pohjanpalo i Puki (Pukki).

Belgija (3-4-3): Kurtoa (Courtois), Denajer (Denayer), Bojata (Boyata), Vermalan, Trosar (Trossard), De Brujne (De Bruyne), Vitsel (Witsel), Čadli (Chadli), E. Azar (Hazard), Doku i Lukaku.

Avaz i SofaScore jedini u BiH pokreću „Pick'em“ igru pogađanja rezultata na EURU, a započeti igru i vidjeti pravila možete ovdje.