LEGENDE

Večeras zagrebačka premijera filma o Ćiri Blaževiću: Kako sam se rasplakao gledajući "Nikad ispričanu priču"

Ćiro me uvijek znao razoružati i svojom stručnošću i snalažljivošću, pardon na izrazu mangupskim ponašanjem, iznad svega susretljivošću i dobrotom

Topalbećirević i Ćiro tokom snimanja dokumentarca. Arhiva

G. Š. / SN

16.12.2021

Zagrebačka premijera dokumentarnog filma o Travničaninu Miroslavu Ćiri Blaževiću "Nikad ispričana priča" autora Sabahudina Topalbećirevića zakazana je za večeras.

- Ćiro, ah… Njegova "nikad ispričana priča", film o životu i karijeri trenerskog velikana Miroslava Blaževića, autora Sabahudina Topalbećirevića, udarnog televizijskog komentatora BiH, pa i znatno šire, baš me potresla, istakao je bard sportskog novinarstva Zdravko Reić u svojoj kolumni u zagrebačkim Sportskim novostima.

- Ćiro zauvijek predstavlja vijest, komentar, polemiku, on uživa uzvišen ugled u društvu, posebno je zahvalan sugovornik novinarima. Toliko, rekao bih bukvalno neizmjerno puta, da mi se činilo kako više nema baš niti jednog detalja nepoznatog javnosti iz njegova života.


Bit će i suza

U redu, slab sam na Blaževića, premda sam s njim i ratovao u određenim okolnostima u doba njegova najvećeg uspjeha, bronzane medalje na Mundijalu u Francuskoj. Ćiro me uvijek znao razoružati i svojom stručnošću i snalažljivošću, pardon na izrazu mangupskim ponašanjem, iznad svega susretljivošću i dobrotom.

No, tek kada sam u okviru sportskog simpozija "Simposara", velebnog projekta Bahe Topalbećirevića, vidio taj igrani dokumentarac, klonuo sam, rasplakao se. I nije me bilo ni najmanje stid, emocije nisam mogao suzbiti, Baho me svojom pričom razoružao. Uradio je Baho još filmova ("Naša brazilska priča" o premijernom nastupu BH reprezentacije na mundijalu, o Draganu Džajiću, o Osimu "Švabi iz Sarajeva"…), odreda zanimljivih storija, ali ovom o Ćiri Blaževiću, kojom je zaključio trilogiju velikana s ove naše regije, nadmašio je sebe. Njegov film o trenerskom magu, na način kako je oslikao dragog Ćiru ne pruža drugi izlaz do da te obuzmu, savladaju emocije, toliko da sam zažalio na račun nekih naših nesuglasica, pa i sukoba.


Grandiozni dar

Blažević je ušao u moju podsvijest, tada novinara početnika, 1. oktobra 1960., kada je golom odveo Sarajevo do pobjede protiv Hajduka s 1-0 na Starom placu, pa su se dogodili silni incidenti zbog pristranog suđenja Beograđanina Škorića, inače pukovnika KOS-a, tako da su "bijeli" žestoko kažnjeni.

I onda 1978., kada je došao s Lozanom na slavni turnir "Trofej Marjana", zamolio me da ga odvedem do stana barba Luke Kaliterne, iz Švicarske mu je donio dar, grandiozni zidni sat, jer "stari učitelj kao trener Rijeke usadio mi je osnovne postulate nogometa".

Sve ostalo je poznato, prikazao je to Baho, koji od prvog kadra filma od gledatelja izvlači emociju, ali i respekt u odnosu na lik i veledjelo Blaževića. Vrijedi pogledati filmski dokument o treneru, koji je zaludio Hrvatsku i inkarnirao se u nenadmašnu veličinu, konstatuje Reić. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.