Portugalci se revanširali Urugvajcima i izborili plasman dalje

Predvodio ih je Fernandeš sa dva gola

Piše: E. Ć.

28.11.2022

Sa večerašnje utakmice - Avaz

Fudbaleri Portugala odigrali su još jednu dobru utakmicu i u 2. kolu grupne faze Svjetskog prvenstva u Kataru savladali Urugvaj sa 2:0, te su tako ovjerili plasman u narednu rundu.

Junak utakmice bio je Bruno Fernandeš koji je postigao dva gola. Prvi pogodak u 54. minuti prvobitno je pripisan Kristijanu Ronaldu (Cristiano). Bruno je centrirao sa lijeve strane, a Ronaldo je na kraju samo zasmetao urugvajskom golmanu. Fernandeš je u finišu pogodio i sa penala.

Podsjetimo, Fernando Santoš, selektor Portugala, je zamijenio Ronalda u 81. minuti. Fernandeš je imao dvije prilike da dođe do het-trika, prvog na ovom Mundijalu, ali nije uspio.

Na kraju se Portugal revanširao Urugvaju koji ih je u osmini finala izbacio (2:1). Inače, Portugal će vjerovatno završiti kao prvi u grupi H, potrebno je pravo čudo da se to ne desi, što znači da će Ronaldo i društvo u osmini finala igrati sa drugoplasiranim iz grupe G, odnosno Srbijom ili Švicarskom.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj utakmice!

90+9' - Fernandeš ponovo šutira, ali pogađa stativu! Nema prvog het-trika na ovom Mundijalu.

90+7' - Fernandeš u novoj šansi, brani Ročet.

90+3' - GOOOOOOOOOOOOL! Fernandeš šalje loptu u jednu, a Ročeta u drugu stranu!

90' - Fernandeš je namjestio loptu.

90' - Penal za Portugal!

90' - Devet minuta nadoknade.

89' - Portugalci traže penal, gleda se VAR.

81' - Fernando Santoš pravi tri izmjene. Mijenja Ronalda, Feliksa i Karvalja, a u igru će Palinja, Nunješ i Ramos.

78' - Velika šansa za Urugvaj! Suarez je sada zatresao mrežu, ali samo sa spoljne strane.

75' - Stativa spašava Portugal! Maksimilan Gomez je šutirao, golman Portugala je bio savladan, ali lopta pogađa stativu.

72' - Kavani i Nunjez izlaze iz igre, u vrhu napada Urugvaja su sada Suarez i Gomez.

69' - Izmjena i u Portugalu, Rafael Leao mijenja Rubena Neveša.

65' - FIFA je pripisala gol Portugala Bruni Fernandešu.

64' - Urugvajci idu sada na sve ili ništa. Oni trenutno imaju jedan bod, a u posljednjem kolu će igrati protiv Gane koja je danas pobijedila Južnu Koreju (3:2).

62' - Izmjene u reprezentaciji Urugvaja. Godin i Vesino ustupaju svoja mjesta Arastekiji i Pelisteriju.

59' - Darvin Nunjez je dugo tražio poziciju, na kraju šutirao, ali brani to Kosta.

56' - Inače, Ronaldu je ovo čak 119. pogodak u dresu reprezentacije Portugala. Nevjerovatno.

55' - Ronaldu je ovo drugi gol na ovom Mundijalu, ukupno deveti na svjetskim prvenstvima.

54' - GOOOOOOOOOOOOOL! Ronaldo pogađa, Portugalci vode! Bruno Fernandeš je centrirao, a Ronaldo pogađa!

52' - Feliks je sada bio u prilici, ali zatresao je samo spoljni dio mreže.

51' - Kratak prekid meča, jedan navijač je utrčao na teren, nosio je zastavu duginih boja.

46' - Počelo drugo poluvrijeme.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Tri minute sudijske nadoknade.

41' - Mendeš ne može nastaviti s utakmicom, umjesto njega u igru će Rafael Gerero.

40' - Nuno Mendeš se žali na povredu.

38' - Drugi žuti karton na utakmici, prvi za Portugalce dobija Ruben Neveš.

35' - Urugvajci su bili u prilici, ali su se spetljali i lopta ide van granica terena.

33' - Kakva šansa za Urugvaj! Bentankur je na svojoj polovini uzeo loptu, prošao nekoliko igrača Portugala i izbio pred golmana Kostu, koji je odbranio to!

30' - Urugvajci su se uspjeli odbraniti, prilika da odbrana ispred Ročeta malo predahne.

24' - Portugalci pletu mrežu oko šesnaesterca Urugvaja.

22' - I jedni i drugi idu žestoko na svaku loptu.

18' - Ronaldo je pogodio Vesina u živom zidu, korner za Portugal.

17' - Prekršaj za Portugal iz opasne zone.

15' - Bilo je opasno! Feliks je probao, a lopta nakon bloka Himeneza ide u korner.

11' - Himenez prijeti nakon kornera, lopta ide preko gola.

10' - Prvi korner za Urugvaj.

8' - Fernandeš je pokušao iz velike daljine, ali nije to bilo po gol Urugvaja.

6' - Prvi žuti karton na utakmici, već je požutio Bentankur.

3' - Karvaljo je probao! Ronaldo mu je ramenom asistirao, a portugalski veznjak šutira preko gola.

1' - Počela je utakmica. Ovo je posljednji susret 2. kola grupne faze.

Portugalci u ovaj meč ulaze sa tri boda nakon trijumfa nad Ganom (3:2), dok su Urugvajci na popravnom ispitu poslije razočaravajućeg remija sa Južnom Korejom 0:0.

I jedan i drugi selektor su mijenjali u odnosu na prvi meč svojih ekipa. Kod Portugala startuju Mendeš, Pepe i Karvaljo umjesto Gerera, Pereire i Otavija.

Kod Urugvaja Koates, Kavani i Varela igraju umjesto Kaseresa, Suareza i Pelistrija.

Poznati su i početni sastavi.

Portugal: Kosta, Mendeš, Pepe, Diaš, Kanselo, Karvaljo, Bernardo Silva, Neveš, Fernandeš, Feliks i Ronaldo.

Urugvaj: Roče, Himenez, Godin, Koates, Olivera, Bentankur, Valverde, Vesino, Nunjez, Kavani i Varela.

Podsjetimo, ove dvije selekcije su se susrele i na Mundijalu u Rusiji, tada su Urugvajci slavili u osmini finala sa 2:1 i tako poslali Portugalce kući.