ŠPANIJA

Skandal u španskoj La Ligi: Real Madrid na udaru svih zbog pobjede zahvaljujući VAR-u

La Liga: Oštre reakcije iz Španije. PlatformaX

R. K.

22.1.2024

Real Madrid je u jučerašnjoj utakmici 21. kola španske La Lige slavio protiv Almerije.

Golom iz devete minute sudijskog produžetka Real je uspio savladati Almeriju.

Prije pobjedničkog gola nadoknadio je i manjak od dva gola razlike u utakmici nakon kojeg su igrači Almerije bili ljuti i razočarani.

VAR tri puta spašavao

Tri poziva iz VAR sobe spasila su Real. Jedanaesterac u korist Reala, poništeni gol Almerije i gol Vinisijusa (Vinicius). Jedanaest minuta sudijske nadoknade, isključenje gostujućeg igrača, Karvahalov (Carvajal) gol u 99. minuti.

Sve to obilježilo je dramatično drugo poluvrijeme utakmice između Real Madrida i Almerije.

Anćeloti: Čudna utakmica

- Čudna utakmica. Nedostajalo nam je energije u prvom dijelu, moja procjena s treninga bila je pogrešna, ekipa je bila umorna i odigrali smo loše. Sve se to promijenilo u nastavku u kojem smo preokrenuli rezultat, zahvaljujući karakteru tima i podršci navijača - rekao je Ancelotti.

- Shvatam zašto se Almerija žali. To su bile odluke koje je provjerio VAR i koje su bile ispravne. Mislim da je ispravno dosuđeno u tim situacijama. Svi imaju pravo na mišljenje, a ja sam vidio ono što sam vidio. Almeria je odigrala dobro, ali te tri odluke su bile ispravne. Spreman sam na priče da smo pobijedili zbog VAR-a - rekao je italijanski stručnjak.

Žestoka reakcija

U Španiji se sudijske odluke burno komentarišu svake sedmice, ali odavno nisu izazvale ovako brojne i žestoke reakcije.

To je navelo La Ligu da objavi audio zapis komunikacije glavnog suca i njegovog video asistenta, te to poprati snimkama spornih akcija.

Penal za Real zbog igranja rukom fudbalera Almerije. Belingem (Bellingham) je iz penala smanjio na 1:2.

Poništeni gol Almerije, kojim bi ona povela 3:1.

Vinisijusov gol za 2:2, kojeg je glavni sudija poništio zbog igranja rukom, pa ga na intervenciju VAR-a priznao.