Granerud diskvalificiran, pobjeda u Rasnovu otišla Kobajašiju

Kontrolori su pronašli nepravilnosti u opremi Graneruda

Rjoju Kobajaši. AFP

A. Vatreš

19.2.2021

Japanski ski skakač Rjoju Kobajaši (Ryoyu Kobayashi) pobijedio je na takmičenju Svjetskog kupa u rumunskom Rasnovu.

Kobajaši je proglašen pobjednikom sat vremena nakon završetka takmičenja jer je uslijedila diskvalifikacija Norvežanina Halvora Egnera Graneruda, koji je imao najviše bodova i činilo se da će 12. pobjedom u sezoni osvojiti veliki kristalni globus, prenosi Hina.

No, kontrolori su pronašli nepravilnosti u opremi Graneruda, koji uvjerljivo vodi u ukupnom poretku s 1544 boda ispred Nijemca Markusa Ajzenbihlera (Eisenbichlera, 1018) i Kamila Stoha (Stocha, 944).

U Svjetskom kupu šest takmičenja prije kraja, ako se ne otkaže takmičenje na norveškim skakaonicama.

U Rasnovu je drugo mjesto osvojio Poljak Kamil Stoh, a treće Nijemac Karl Gajger (Geiger).