TENIS

Pobjeda karijere: Mirza Bašić slavio u finalu ATP u Sofiji

M. Da.

11.2.2018

Mirza Bašić savladao je sa 2:1 u setovima (7:6, 6:7, 6:4) protiv rumunskog tenisera Marijusa Kopila u finalu ATP turnira u Sofiji, te došao do svoje prve ATP titule u karijeri.

Kopil je nešto bolje izgledao u prva dva gema prvog seta, ali je Bašić napravio brejk iz trećeg pokušaja, te poveo sa 3:1.

Međutim, rumunski teniser je vratio brejk, te uspio poravnati rezultat u gemovima na 5:5.

Prvi set je potom otišao u tie-break, Rumun je poveo sa 4:1, ali se Bašić vratio i slavio u prvom setu.

I u drugom setu viđena je velika borba, pa i novi tie-break.

Slično kao i u prvom setu, rumunski teniser je bolje ušao u "produžetke", pa poveo sa 3:0 u tie-breaku, ali je Bašić zaigrao bolje pa izjednačio na 3:3.

Nažalost, nije se ponovio prvi set, Bašić je u krucijalnim trenucima napravio neisforsirane greške, koje su ga koštale seta, pa je Kopil uspio izjednačiti.

U trećem setu vodila se velika borba, a Bašić je slavio na kraju sa 6:4.

Ovo je ujedno najveći uspjeh Mirze Bašića u karijeri, koji će mu donijeti i najbolji renking karijere, pa će bh. teniser napredovati sve do 76. mjesta na ATP listi. Osim toga, Bašić će zaraditi i 85.945 eura.