OTVORENO

Politički analitičar Aleksandar Popov za "Avaz": Ko će Dodiku stati ukraj!

Vidimo da je, po ne znam koji put, obilježen neustavni dan RS, da je visoki predstavnik najavio oštre mjere, rekao je Popov

Popov: Postojala Igmanska inicijativa. Facebook - Dejan Rakita / Pixsell

Alen Bajramovic

19.1.2024

Trenutno smo u ulozi psa koji juri sopstveni rep, kazao je za “Avaz” Aleksandar Popov, politički analitičar i direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada.

Razaranje države

Dok Evropa očekuje ispunjavanje uvjeta za početak pregovora, domaće vlasti, pa ni s visokim predstavnikom, ne čine ništa da BiH postane funkcionalna država kao servis svih svojih građana.

- Vidimo da je, po ne znam koji put, obilježen neustavni dan RS, da je visoki predstavnik najavio oštre mjere, ali vrijeme prolazi i očigledno se to neće desiti. Ni od procesa protiv Dodika ne očekujem neko finale koje bi sankcionisalo sve ono zbog čega se našao tu, a to onda koriste i drugi da doprinesu daljnjem razaranju države - pojašnjava Popov.

Incidenti poput onih u Vlasenici i Srebrenici mogu se izroditi u mnogo ozbiljniji problem, a Popov smatra da preleti aviona NATO-a nisu dovoljni da ih zaustave. Ne vidi kraj svemu, ali je jasno da ceh plaćaju građani.

- Mi smo kroz Igmansku inicijativu predlagali da se konačno napravi Dejton 2, gdje bi se završila ta etapa poratne atmosfere i došlo do Ustava BiH koji bi izašao iz koordinata 90-tih, a čime bi BiH implementirala presude Suda za ljudska prava u Strazburu, ali i postala funkcionalna država. To je bilo na 25. godišnjicu Dejtona, pa ovako ispada da je Dodik kabadahija kojem niko ne može da stane ukraj - ističe Popov.

Vojna sila

Ne čude ga potezi Dodika i drugih, već međunarodna zajednica i Kristijan Šmit (Christian Schmidt) koji to toleriraju te ih poziva da priču o dogovoru tri konstitutivna naroda “okače mačku o rep”.

- Nakon nametnutih odluka tjera se inat i tako se već skoro tri decenije vrtimo ukrug. Prije 20 godina bih znao odgovoriti šta je moguće uraditi, a sada ostaje prijetnja avionima i vojnom silom kao znak da je politika doživjela fijasko. Ne sumnjam da snage NATO-a ne bi mogle da kontrolišu situaciju, ali, ako dotle dođe, onda smo se vratili u devedesete i doživjeli debakl. Kako tek onda uspostaviti institucije i demokratska pravila ponašanja ako umjesto političara vojska mora da govori - kaže Popov.

Ne vjeruje u iskorake BiH

Ne vjeruje u iskorake BiH, ali i država regiona kada je u pitanju evropski put, jer stroga evropska pravila, vladavina prava, medijske i ljudske slobode ne odgovaraju političarima.

- Baš njih briga što su ovi odvojili šest milijardi za region. Oni će se namiriti i namiruju se na druge načine, zaduživanjem koja će otplaćivati moja unučad. U BiH se to radi na druge načine, preko leđa građana, sve “braneći” ih od onih drugih - zaključuje Popov. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.