SRBIJANSKA MAFIJA

Likvidacija Arkanovog ubice: Sumnja se da je ubijen greškom, meta je bila „krupnija zvjerka”

Blic.rs

8.5.2018

Milan Miki Đuričić, Arkanov ubica, najvjerovatnije će biti sahranjen u državi u kojoj je i ubijen, jer porodica odbija da pregovara s konzularnim odjeljenjem o preuzimanju tijela, piše „Blic”.

Nakon što je MUP Srbije potvrdio da je muškarac koji je 25. aprila likvidiran u Johanesburgu upravo jedan od ubica Željka Ražnatovića Arkana, Odjeljenje za konzularne poslove pri Ministarstvu unutrašnjih poslova ponudilo je pomoć porodici ubijenog oko procesa prenošenja posmrtnih ostataka.

Međutim, Đuričićeva porodica je odbila taj sastanak.

- Najvjerovatnije da do prijenosa beživotnog tijela ubijenog Đuričića uopće ni neće doći, jer očigledno je da porodica želi da on bude sahranjen tamo gdje je i ubijen - u Južnoafričkoj Republici - navodi izvor „Blica” upoznat sa slučajem.

Iako prvih dana nakon ubistva Đuričića nije bilo potvrda da je to baš on (koristio belgijski pasoš s drugim imenom), nakon što je Interpol proslijedio MUP-u Srbije otiske ubijenog muškarca, utvrđeno je da se podudaraju s Đuričićevim koje policija ima u arhivi.

Kako su prenijeli lokalni mediji u Johanesburgu, on je ubijen 25. aprila oko 13.25 po lokalnom vremenu, kada je Đuričićev džip zaustavio semafor. Međutim, u sljedećem trenutku bijeli automobil blokirao mu je prolaz i dva maskirana čovjeka izašla su i iz automatskog oružja zasuli kišom metaka Đuričića. Upucan je više puta u predjelu vrata i grudi, a od zadobivenih povreda on je preminuo na licu mjesta, sjedeći u svom automobilu.

Lokalni mediji iz Johanesburga navode i da je Đuričić, koji je u Srbiji osuđen na 30 godina zatvora zbog ubistva Željka Ražnatovića Arkana, uživao u raskošnom stilu života, imao je manji hotel u Bocvani. Prema njihovim tvrdnjama, posljednjih godina postao je blizak i sa podzemljem u Južnoafričkoj Republici, te je najvjerovatnije likvidiran zbog sukoba oko kriminalne teritorije i poslova u vezi s trgovinom drogom i ljudima.

Ipak, u krugovima bliskim ubijenom Đuričiću pojavila se informacija da je možda greškom izrešetan, a da je meta zapravo bila neka „krupnija zvjerka”.


S obzirom na činjenicu da je Milan bio jedan od najboljih prijatelja Dobrosava Gavrića, također osuđenog za Arkanovo ubistvo, za kojeg se sumnja da je utočište našao u Južnoafričkoj Republici, vrlo je moguće da je baš njemu bila namijenjena sačekuša, a ne Đuričiću. Ipak, daljnja istraga utvrdit će ko je ubio Đuričića, ali i koja je pozadina ubistva u Johanesburgu.

Osuđen u Beogradu na 30 godina

Đuričić je osuđen kao jedan od saizvršilaca ubistva Ražnatovića, Milenka Mandića Mande i Dragana Garića 15. januara 2000. u hotelu „Interkontinental“ u Beogradu.

Sud je utvrdio da je Đuričić u „Interkontinental” ušao neposredno poslije zločina, iznio i zatim odvezao ubicu Dobrosva Gavrića, bivšeg lozničkog policajca.

U oktobru 2001. godine izrečena je prva presuda, kojom je Gavrić osuđen na 20 godina zatvora. Sud je njegove saučesnike u zločinu Đuričića i Dragana Nikolića, koji je sada jedini u zatvoru, osudio na po 15 godina zatvora, dok su petorica pomagača osuđena na manje kazne.

Krajem 2002. Vrhovni sud je poništio presudu i naložio novo suđenje, koje je prekinuto zbog ekstradicije Dragana Nikolića, koji je bio u bijegu. U oktobru 2003. oni su pušteni da se brane sa slobode, jer je od ukidanja prvostepene presude prošlo više od godinu, a u međuvremenu nije donesena nova.

Gavrić i Đuričić su, otkad su izašli iz pritvora, do bijega, uoči izricanja presude 2006., viđani zajedno u rodnoj Loznici. Suđenje je treći put počelo u martu 2006., poslije odlaska prethodnog sudije Dragoljuba Đorđevića, a oni su u oktobru iste godine osuđeni.

Nisu se pojavili na izricanju presude u Okružnom sudu u Beogradu iako su se prije toga uredno odazivali na suđenja sve do dana izricanja, kada im je i ponovo određen pritvor.

Otad su praktično u bijegu.

Gavrić je tada osuđen na 35 godina zatvora kao neposredni izvršilac ubistva, a po 30 godina zatvora dobili su Đuričić i Nikolić. Tu presudu je potvrdio Vrhovni sud Srbije krajem 2007. Međutim, prema odluci Suda za ljudska prava u Strazburu, Gavrić bi imao pravo na ponovno suđenje ako bude izručen Srbiji.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.