MUNDIJAL 2018

Englezi na korak bliže "da nogomet vrate kući"

7.7.2018

+19

Engleska je treći polufinalista ovogodišnjeg Mundijala pošto je u Samari savladala Švedsku 2:0. Gordi Albion će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela Hrvatske i Rusije koji je na programu od 20 sati.

Prvih desetak minuta susreta proteklo je bez neke velike igre, sa mnogo grešaka u dodavanjima na obje strane. Šveđani su sitnim faulovima kvarili igru Engleske.

U 13. minuti Klason je šutirao sa tridesetak metara, ali udarac nije bio precizan pa Pikford lagano uhvatio loptu, iako nije morao da reaguje ali nije bio zadovoljan kako su njegovi saigrači odreagovali.

U 20. minuti kontru je povukao Rahim Sterling, pretrčao skoro polovinu terena, pokušao je da predribla jednog igrača Švedske, lopta mu je malo pobjegla i na nju je iz prve natrčao Hari Kejn koji je šutirao malo pored gola.

Deset minuta kasnije, Engleska je povela nakon kornera. Lijepo je loptu nabacio Jang, a na pet metara je u skoku najviši bio Megvajer koji je glavom pogodio donji desni ugao Olsenovog gola za 1:0. Bio je to prvi reprezentativni gol za Megvajera u jubilarnom desetom nastupu.

Šveđani poslije primljenog gola nisu ništa agresivnije zaigrali u nastavku. Pokušavali su dugim loptama da preskoče zadnju liniju odbrane u kojoj su bila trojica igrača Engleske. Na samom kraju poluvremena sjajnu je priliku imao Sterling za povećanje vodstva, ali se malo spetljao i golman Švedske mu je uspio izbiti loptu iz nogu, pa se tako na odmor otišlo sa minimalnim vodstvom Engleske.

U drugo poluvrijeme Šveđani su krenuli dosta agresivnije. U 47. minuti dobar centaršut Augustinsona išao je na Markusa Berga, koji je bio u petercu i glavom šutirao, međutim golman Engleske Pikford se sjajno bacio i obranio njegov udarac prelijepom paradom.

U 59. minuti ponovo su Englezi pogodili glavom, a ovaj put je strijelac Dele bio Ali. On se nakon centaršuta Lingarda našao na drugoj stativi i šutirao silovito glavom, a lopta je prošla kroz ruke Olsena za 2:0.

Englezi su i nakon drugog gola bili opasniji. U 68. minuti ponovo je pokušao Dele Ali, no bio je izblokiran. Četiri minute kasnije Berg je iz okreta šutirao po sredini gola, ali je Pikford još jednom odbranio odlično i vrhovima prstiju stigao da loptu izbaci u korner. U 78. minuti Tripije je prošao desno, centrirao oštro u peterac gdje je bio Sterling, ali je ispred njega loptu izbacio Kraft.

Englezi su lagano priveli meč kraju i slavili zasluženu pobjedu za plasman u polufinale Svjetskog nogometnog prvenstva nakon 28 godina. Svi navijači i Engleska javnost dugo su čekali na neki uspjeh Gordog Albiona.

TOK UTAKMICE

90+5' KRAJ UTAKMICE

90+4' Larson (Švedska) dobiva žuti karton.

90+1' Sterling (Engleska) izlazi, ulazi Rešford.

88' Guideti (Švedska) je dobio žuti karton.

87' Megvajer (Engleska) je dobio žuti karton.

85' Kraft (Švedska) izlazi, a ulazi Janson. Dajer (Engleska) ulazi, izaći će Henderson.

78' Tripije je prošao desno, centrirao je oštro u peterac gdje je bio Sterling. Ispred njega je loptu izbacio Kraft i spriječio 3:0 za Englesku.

76' Dele Ali (Engleska) izlazi iz igre, u igri je Delf.

72' Berg (Švedska) iz okreta šutira po sredini gola, ali Pikford je još jednom odbranio odlično i vrhovima prstiju stigao da loptu izbaci u korner.

69' Englezi su sve opasniji. Probao je Dele Ali, ali je izblokiran njegov pokušaj.

65' Toivonen i Forsberg (Švedska) napuštaju igru, ulaze Guideti i Olson.

59' GOOOOOOOOL Dele Ali pogađa glavom za vodstvo Engleske 0:2

52' Inicijativa Šveđana koji traže priliku za izjednačenje.

47' Berg (Švedska) je odlično glavom šutirao, ali Pikford sjajnom paradom spašava gol.

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Englezi imaju prvi napad u nastavku.

45+1' KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45' Sterling je izašao sam pred golmana Švedske, pokušao driblati, i na kraju je bio izblokiran njegov udarac.

35' Henderson (Švedska) je pokušao, ali lopta odlazi daleko od gola.

30' GOOOOOOL Megvajer pogađa glavom za vodstvo Engleske 0:1.

27' Bez prevelike igre s obje strane, dueli zasad više na strani Engleza.

20' Kejn se našao u odličnoj prilici, međutim lopta odlazi pored stative gola Švedske.

13' Prvi šut Klasona, nije bio precizan pa je Pikford (Engleska) lako uhvatio loptu.

10' Šveđani oprezni u odbrani, maksimalno sitnim faulovima kvare igru Engleske.

5' Sporih pet minuta. Šveđani svjesno prepuštaju loptu Englezima.

1' Počeo je susret između Švedske i Engleske. Prvi sa centra krenuli su Šveđani.