CRNI OBLACI NAD TORINOM

Pod lupom istražnih organa ukupno 43 transfera Juventusa

Upad finansijske policije u klupske prostorije prije nekoliko dana je otvorio Pandorinu kutiju iz koje iskaču nimalo prijatne informacije

Torinski gigant je prethodnih godina demonstrirao silu, kako na terenu, tako i van njega u sumljivim transfer operacijam. Arhiva

S. G.

29.11.2021

Juventusu na terenu ide loše, a van njega još gore! Petnaestak godina posle čuvene afere Kalčopoli kada je Juventus platio cijenu za namještanje utakmica, sudija i gomilu kriminalnih radnji, crni oblaci su se opet nadvili nad Torinom.


Otvorena Pandorina kutija

Upad finansijske policije u klupske prostorije prije nekoliko dana je otvorio Pandorinu kutiju iz koje iskaču nimalo prijatne informacije. Juventus je pod lupom istražnih organa zbog lažnih faktura koje je u prethodne dvije godine izdavao prilikom transfera igrača i potpisivanja ugovora. Šestorica aktuelnih i bivših funkcionera Bjankonera su pod istragom da su učestvovali u lažnim transkacijama i fakturama vrijednim 50.000.000 eura.

Torinski gigant je prethodnih godina demonstrirao silu, kako na terenu, tako i van njega u sumljivim transfer operacijama. Pripisivale su se Juventusovim rukovodiocima genijalne osobine zbog mnogih besplatnih transfera koje su odradili, ali će se ispostaviti da su umjesto obeštećenja drugim klubovima novac izdvajali punjenjem džepova alavim agentima za masne provizije u sumnjivim transakcijama.

Za početak, pod lupom su transferi u kojima je Juventus pumpao cijene igračima. Što je bilo očigledno čak i tada. Dok je konkurencija poput Intera, Milana i ostalih klubova morala da pazi na finansijski fer-plej i da vodi računa za koliko može da kupuje igrače. Juventus je ta pravila javno izvrgao ruglu i smijao se svima u facu. Mislili su u Torinu da su pronašli rupe u zakonima i da mogu da rade šta hoće.

Možda i najočiglednije zaobilaženje pravila i zakona je sada već čuvena trampa Pjanić za Artura. Juventus je morao da ispegla finansijske knjige i da napravi prostora za kupovine novih igrača. Uradio je to u dogovoru sa nesrećnom Barcelonom u kojoj je tada goreo finansijski požar i koja je bila spremna na sve. Tako je urađena trampa vrijedna nerealnih 130.000.000 eura. Juventus je procijenio Pjanića na 60.000.000 eura u trampi, a Barsa Artura na čak 70.000.000 eura. 


Juventus je svjesno pumpao cijene određenim igračima kako bi ih u klupskim knjigama prikazao vrednijim nego što jesu. Arhiva

Paratićijev menadžment

Pod lupom su još 42 transfera Juventusa u prethodnim godinama. Juventus je svjesno pumpao cijene određenim igračima kako bi ih u klupskim knjigama prikazao vrednijim nego što jesu. Naprimer, anonimni Marli Ake je doveden iz Marselja za čak 8.000.000 eura, dok je suprotnom smjeru za isti novac otišao još anonimniji Franko Tonđa. Iz Barcelone ja za 8.200.000 eura doveden izvesni Alehandro Markez, dok je u Barsu za 8.000.000 eura proslijeđen Mateus Enrike.

Mladi Nikolo Rovela je kaparisan iz Đenove za čak 18.000.000 eura. Ali tako što su u suprotnom smjeru otišli Manolo Portanova za 10.000.000 i Elija Petreli za 8.000.000 eura čija realna vrijednost zajedno nije ni tri puta manja. Izvjesni Kali Sene je otišao u Bazel za 4.000.000 eura, a iz Bazela je došao Hajdari Albijan za 4.800.000. Juventus je Sampdoriji za čak 20.000.000 eura prodao golmana Emila Audera, za 4.000.000 eura Pitersa Daudu, za 1.700.000 eura Nikola Frankfurta, za 1.300.000 Gerbija Erika... I još gomilu anonimusa čija vrijednost nema nikakve realne veze sa stvarnom tržišnom cijenom. 

Istovremeno je iz Sampdorije ’kupio’ anonimuse Erazma Mulea i Đakoma Vrionija za ukupnih 6.500.000 eura. Očigledno je da su u pitanju fiktivne cijene koje nemaju veze sa stvarnim cijenama. Pod istragom je čak i transfer Žoaa Kansela koji je u Mančester siti otišao za nerealnih 65.000.000 eura.

Cijeli sistem su istražni organi nazvali „Paratićijev menadžment“ pošto se odnosio na poteze tadašnjeg direktora koji danas radi u Totenhemu. Ali Paratići ne može biti jedini krivac pošto se iz prisluškivanih razgovora jasno čuje da je predsjednik Andrea Anjeli znao za cijeli mehanizam i da je vršio pritisak na Paratićija da klubu osigura još „plusavalenci“ ili kapitalnih dobitaka od napumpanih cijena u transferima koje bi potom klubu omogućile finansijski manevar za kupovinu i dovođenje skupljih igrača.

Privatni ugovori

Sporan je čak i ugovor Kristijana Ronalda. Istražni organi su saznali za postojanje „privatnog ugovora“ koji „teoretski ne bi smio da postoji“. Juventus je sa Portugalcem imao privatni ugovor prema kojem mu je plaćao još novca kako bi zvanična plaća bila prikazana kao manja i kako bi porez bio manji. Slična situacija ja sa ugovorom argentinskog stopera Kristijana Romera koji je kupljen od Đenove za 26.000.000 eura, nikada nije zaigrao za Juventus i otišao je na pozajmicu u Atalantu koja ga je otkupila i ljetos prodala Totenhemu (u koji je već kao direktor stigao Paratići) za 50.000.000 eura.

Pod lupom su i Juventusovi aranžamani sa agentima koji su od torinskog kluba dobivali više nego od ostalih. Mino Rajola je na De Lihtovom transferu inkasirao 10.500.000 eura, Žorž Mendeš na Ronaldovom 12.500.000 eura, a Reza Fazeli agent Emrea Džana je naplatio proviziju od čak 18.500.000 eura iako je Nijemac stigao iz Liverpula kao slobodan igrač!

Istražni postupak i saslušanja se nastavljaju danas, a Džon Elkan prvi čovjek poslovne imperije porodice Anjeli je angažovao tim skupih advokata kako bi pomogao rođaku Andrei Anjeliju da se izvuče iz nimalo lake situacije.

Ako se ispostave tačnim sve sumnje istražilaca, Juventusu vjerovatno slijede nimalo prijatne kazne. Od odzimanja bodova, pa čak i do izbacivanja iz lige. Istovremeno, Juventus se nalazi i u sportskoj krizi. Lokalni mediji danas pišu da bi Juventus mogao sljedećeg ljeta da finansijski žrtvuje Matijsa de Lihta i Federika Kjezu i da ih proda kako bi nadoknadio gubitke ako izvisi za plasman u Ligu šampiona. Iako je do donedavno djelovalo da je klub na stabilnim finansijskim nogama, izgleda da je mnogo toga u pozadini trulo i šuplje, piše Mozzartsport.com.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.