Piše: E. Ć.

27.11.2022

"Vatreni" slavili nakon preokreta - Avaz
+1

Fudbaleri Hrvatske slavili su u 2. kolu grupne faze Svjetskog prvenstva nakon preokreta protiv Kanade (4:1).  Nije najbolje počelo za "Vatrene" pošto su nakon 68 sekundi igre bili u rezultatskom zaostatku nakon gola Alfonsa Dejvisa (Alphonso Davies).

Bilo je potrebno hrvatskim fudbalerima da se konsuliduju, a onda su zaigrali mnogo bolje. Poravnanje rezultata nakon sjajne akcije donio je Andrej Kramarić u 36. minuti. "Vatreni" su do kraja poluvremena uspjeli okrenuti rezultat, a sjajan pogodak u 44. minuti postigao je Marko Livaja koji je postao prvi igrač Hajduka koji je bio strijelac gola na Mundijalu.

U 70. minuti po drugi put danas pogodio je Andrej Kramarić, te tako postao osmi fudbaler koji je u dosadašnjem dijelu Svjetskog prvenstva postigao dva pogotka na jednoj utakmici.

Konačnih 4:1 postavio je rezervista Lovro Majer nakon nesebične asistencije Mislava Oršića. Oni su izašli sami pred golmana Kanade Milana Borjana, a Oršić je dodao Majeru kojem je preostao lakši dio zadatka.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj utakmice!

90+4' - GOOOOOOOOOOOL! Lovro Majer zabija nakon nesebične asistencije Mislava Oršića!

90' - Šest minuta nadoknade.

89' - Kombinacija Dinamovog dvojca Petković-Oršić, ali ovaj drugi loše šutira.

86' - Trostruka izmjena kod Hrvatske. Oršić, Pašalić i Majer mijenjaju Perišića, Modrića i Kovačića.

85' - Inače, Andrej Kramarić je osmi fudbaler na Mundijalu u Kataru koji je postigao dva gola na jednoj utakmici.

84' - Žuti za Milera i Modriću nakon koškanja.

78' - Velika šansa za Brozovića! Nakon dobre akcije "Vatrenih" Brozović šutira, ali brani to Borjan.

73' - Kramarić ide van igre, na teren će Nikola Vlašić.

70' - GOOOOOOOOOOOOOOL! Andrej Kramarić postiže svoj drugi gol danas! Perišić je centrirao, Kramarić prihvatio loptu, a onda se namjestio i sjajno pogodio. Borjan je bio nemoćan!

62' - Mijenja i selektor Kanade. Larija ustupa svoje mjesto Hoileu.

60' - Petković mijenja Livaju u vrhu hrvatskog napada.

56' - Žuti karton za Dejana Lovrena.

55' - Zanimljiv podatak. Ivan Perišić, asistent kod prvog hrvatskog gola, je direktno učestvovao u 15 golova "Vatrenih" na svjetskim i evropskim prvenstvima (9 golova i 6 asistencija). Više od ijednog drugog igrača Hrvatske.

54' - Kakva prilika za Kramarića! Imao je zicer napadač Hrvatske nakon sjajne akcije, ali brani to Borjan!

52' - Bukanan je dobio žuti karton.

49' - Bilo je opasno! Osorio je dobro šutirao, ali lopta ide nedaleko od desne stative Livakovićevog gola.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

46' - Uoči početka drugog dijela selektor Kanade je izvršio dvije izmjene. Kone i Osorio će igrati umjesto Larina i Eustakija.

45' - Zanimljiva podrška za "Vatrene". Sa tribina ih bodre dva najbolja reprezentativca Bosne i Hercegovine Edin Džeko i Miralem Pjanić.

45' - Kraj prvog poluvremena, Hrvatska vodi nakon preokreta!

45' - Pet minuta sudijske nadoknade.

44' - GOOOOOOOOOOOOL! Sjajna akcija Hrvata, Livaja pogađa! Preokret Hrvatske!

37' - GOOOOOOOOOOOOL! Sjajno su to izigrali "Vatreni", na kraju Perišić dodaje do Kramarića, a ovaj matira Borjana!

35' - Odlična akcija Hrvatske! Kovačić je odlično proigrao Livaju, ali njegov šut brani Borjan!

34' - Pritisak "Vatrenih".

26' - Majstorija Andreja Karamarića, ali slavlje kvari ofsajd!

22' - Kovačić je sada pokušao proigrati Livaju, ali ne stiže to napadač "Vatrenih" i glavna zvijezda Hajduka.

20' - Hrvatska odbrana puca po toj desnoj strani gdje je Juranović, kojem je pobjegao Dejvis u drugoj minuti, kada je igrač Bajerna postigao gol.

19' - "Vatrene" je poremetio rano primljeni gol, mnogo konfuzije u odbrani Hrvatske.

12' - Hrvatska je pokušala kreirati neki napad, no dobro se brane Kanađani.

7' - Dejvis je ispisao i historiju, postao je strijelac prvog pogotka za Kanadu na Svjetskom prvenstvu ikada.

6' - Sada nezgodan centaršut Kramarića, Borjan je bio nesiguran, ali je na kraju uspio uhvatiti loptu.

5' - Dejvis se iskupio za promašaj protiv Belgije. Podsjetimo, njegov jedanaesterac odbranio je Tibo Kurtoa.

2' - Ovo je najbrži gol na Mundijalu u Kataru. Pogodak Dejvisa pogledajte OVDJE.

2' - GOOOOOOOOOOOL! Kakav šok za Hrvatsku, u 2. minuti su primili gol, a strijelac je Alfonso Dejvis! Bio je najbolji u skoku nakon centaršuta sa desne strane. Juranović je spavao.

1' - Počela je utakmica!

0' - Pravdu dijelu Andres Matias Matonte Kabrera.

Ovo je važna utakmica za "Vatrene" koji su u prvom kolu remizirali protiv Maroka (0:0). Izabranici Zlatka Dalića su pod još većim pritiskom nakon što su Marokanci senzacionalno savladali Belgiju (2:0).

Odabrane su i početni sastavi.

Hrvatska: Livaković, Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa, Brozović, Kovačić, Modrić, Livaja, Kramarić i Perišić.

Kanada: Borjan, Miler, Vitorija, Džonson, Lerij, Hačinston, Eustakijo, Dejvis, Dejvid, Larin i Bukanan.