RETROVIZOR

"Zmajevi" su u pet utakmica s Francuzima osvojili "samo" dva boda": Od Ivice Grlića, do Edina Džeke

Ukupna gol razlika je 3:7 u korist Francuza

Sa minulog duela na Grbavici (0:1). NSBiH

Piše: G. Šumar

1.9.2021

Naša fudbalska reprezentacija večeras (20.45 sati) na stadionu "La Meinau" u Strazburu igra treći kvalifikacioni meč za Svjetsko prvenstvo 2022.

Dva remija

"Zmajevi" su do sada odigrali pet utakmica sa Francuzima. Dvije su završene remijem, a u tri puta su pobjede ostvarili "Trikolori". Ukupna gol razlika je 3:7 u korist Francuza.

Prvi meč je bio prijateljskog karaktera 18. avgusta 2004. godine na "Stade de la Route de Lorient" u Renu i završen je neriješenim rezultatom - 1:1. Peguy Luyindula je donio prednost domaćem sastavu u 7. minuti, a Ivica Grlić je izjednačio rezultat u 37. minuti.

Druga utakmica je također bila prijateljska i odigrana je 16. avgusta 2006. godine na stadionu „Asim Ferhatović-Hase“ u Sarajevu. Gosti su pobijedili (1:2), iako je naš tim prvi došao u vodstvo golom Sergeja Barbareza u 16. minuti. No, William Gallas u 41. i Julien Faubert u 90. minuti režirali su preokret.

Naredna dva meča ovih selekcija odigrana su u okviru kvalifikacija za Euro 2012.

Na stadionu „Asim Ferhatović-Hase“ 7. septembra 2010. godine gosti su slavili 0:2 golovima Karima Benzeme u 72. i Florenta Maloude u 78. minuti.

Remi na "Stade de Franceu"

Revanš na "Stade de Franceu" 11. oktobra 2011. završen je bez pobjednika 1:1. Edin Džeko je u 40. minuti pogodio za 0:1, a Samir Nasri u 77. iz jedanaesterca postavlja konačan rezultat.

U posljednjem susretu ovih selekcija Francuska je na Grbavici 31. marta ove godine pobijedila 1:0, a jedini pogodak postigao je Antoine Griezmann u 60. minuti.