Kakva ludnica u grupi E: Ispala Njemačka, dalje idu Španija i Japan

Japan osvojio grupu i u narednoj rundi ide na Hrvatsku

Piše: E. Ć.

1.12.2022

Sa večerašnjih utakmica - Avaz
+1

Prava ludnica viđena je u posljednjem kolu grupe E Svjetskog prvenstva. Japan je ostvario veliku pobjedu nad Španijom (2:1), dok je Njemačka u meču punom preokreta bila bolja od Kostarike (4:2).

"Samuraji" su na kraju osvojili grupu, a zanimljivo da su pobjeđivali Njemačku i Španiju, a da su izgubili od Kostarike. Španci su poveli u 12. minuti preko Alvara Morate, što je bio jedini gol prvog dijela, a onda šokantan početak drugog poluvremena. Ritsu Doan pogađa za 1:1, a pet minuta kasnije veliki preokret Japancima donosi Ao Tanaka.

U drugom meču Njemačka je vodila, pa gubila, a na kraju ipak uspjela ostvariti, ispostavit će se, pirovu pobjedu. "Elf" je navijao za Špance, ali su ih oni "prodali".

Japan će u osmini finala igrati protiv Hrvatske, a Španija protiv Maroka.

REZULTATI

Japan - Španija 2:1 (Doan 48', Tanaka 53' / Morata 12')

Kostarika - Njemačka 2:4 (Teheda 59', Vargas 70'/ Gnabri 10', Haverc 72', Haverc 85', Fulkrug 90')

90' - Kraj utakmica, Njemačka ide kući!

90' - Kostarika - Njemačka: Ovdje će se igrati još deset minuta.

90' - Japan - Španija: Sedam minuta nadoknade.

90' - Kostarika - Njemačka: GOOOOOOOOOOOL! Fulkrug povisuje prednost "Elfa", 4:2 je sada.

85' - Kostarika - Njemačka: GOOOOOOOOOOOL! Njemačka sada preokreće! Ponovo je Haverc pogodio, a asistirao je Gnabri.

82' - Podsjetimo, Njemačka je i na prošlom Mundijalu, održanom prije četiri godine u Rusiji, takmičenje okončala u grupnoj fazi. Nikada se Nijemcima nije dogodilo da dva puta zaredom ispadaju u prvoj rundi takmičenja.

80' - Ukoliko ovako ostane, Španija će dalje sa Japanom, a Njemačka i Kostarika ispadaju.

76' - Kostarika - Njemačka: Kakva šansa za Fulkruga! Navas je to odbranio, zicer za napadača Njemačke.

73' - Kostarika - Njemačka: GOOOOOOOOOOOOOL! Nije kraj uzbuđenjima! Kai Haverc pogađa, Njemačka izjednačila na 2:2!

S ovim rezultatima dalje idu Japan i Kostarika!

70' - Kostarika - Njemačka: GOOOOOOOOOOOOOL! Pa šta se dešava u grupi E! Kostarika vodi!

67' - Kostarika - Njemačka: Stativa! Musijala nema sreće!

59' - Kostarika - Njemačka: GOOOOOOOOOOOOOOL! Teheda matira Nojera!

53' - Japan - Španija: GOOOOOOOOOOOOOOOL! Japan dolazi do preokreta, Tanaka je pogodio!

48' - Japan - Španija: GOOOOOOOOOOOOOOL! "Samuraji" poravnavaju rezultat, Doan je strijelac!

46' - Početak drugih 45 minuta.

45' - Kraj prvog dijela na obje utakmice.

45' - Minut sudijske nadoknade na oba meča.

44' - Japan - Španija: "Samuraji" u kratkom periodu dobijaju dva kartona. Prvo je Taniguči požutio, a sada i Jošida.

42' - Kostarika - Njemačka: Kakva šansa za Kostariku! Ridiger je pogriješio, ali brani to Nojer.

40' - Kostarika - Njemačka: Koliko sreće za Navasa i Kostarikance! Gnabri je sjajno šutirao, ali ide pored gola.

34' - Kostarika - Njemačka: Kimih je sada demonstrirao jačinu svog šuta. Navasu je lopta na kraju ispala, ali se potom bacio te je uhvatio ispred Milera.

30' - Japan - Španija: Inače, Alvaro Morata je danas došao do svog trećeg gola na Mundijalu, te se priključio vrhu liste strijelaca gdje su još Kilijan Mbape, Markus Rašford, Kodi Gakpo i Ener Valensija.

27' - Kostarika - Njemačka: Nijemci su već na petom korneru, Kostarika nije izvela nijedan.

20' - Kostarika - Njemačka: "Elf" i dalje napada uprkos vodstva, Kostarikanci nisu ni pogledali na gol Nojera.

14' - Kostarika - Njemačka: Nijemci krenuli silovito od samog početka.

12' - Japan - Španija: GOOOOOOOOOOOOOL! Promjena rezultata i na ovoj utakmici, Alvaro Morata je strijelac za "Crvenu furiju"!

10' - Kostarika - Njemačka: GOOOOOOOOOOOOOL! Serž Gnabri je sjajno pogodio nakon centaršuta Rauma, Njemačka vodi!

8' - Japan - Španija: Sjajna šansa za Japan! Junija Ito je šutirao iz dobre pozicije, ali ide to pored gola.

7' - Kostarika - Njemačka: "Elf napada! Musijala je odlično raspoložen, sada je promiješao odbranu Kostarike, ali nije bilo završnice.

1' - Počele su utakmice!

0' - Kostarika i Njemačka će igrati historijski meč. Naime, prvi put u muškom fudbalu na Mundijalu pravdu će dijeliti žena - Stefani Frapar.

Odabrani su i početni sastavi.

Japan - Španija

Japan: Gonda, Itakura, Jošida, Taniguči, Ito, Morita, Tanaka, Nagatomo, Kamada, Maeda i Kubo.

Španija: Simon, Balde, Tores, Rodri, Azpilikueta, Buskec, Pedri, Gavi, Olmo, Morata i Vilijams.

Kostarika - Njemačka

Kostarika: Navas, Spens, Duarte, Menli, Vargas, Oviedo, Aguilera, Borges, Teheda, Kembel, Venegas.

Njemačka: Nojer, Raum, Ridiger, Zile, Kimih, Gindoan, Gerecka, Sane, Musijala, Gnabri i Miler.

Kalkulacije za prolaz dalje:

Japan ovdje ima jednostavnu sliku pred sobom - pobijedi li ide dalje, izgubi li ispada. Remi odgovara u slučaju ako Kostarika ne savlada Njemačku.

Špancima je dovoljan bod protiv Japana, ispali bi jedino u slučaju njihovog poraza od Japana i pobjede Kostarike nad Njemačkom.

Kostariki treba pobjeda, a u najgoroj situaciji je Njemačka. "Elf" mora pobijediti i navijati za Španiju protiv Japana.