PREMIJER LIGA

Aston Vila srušila prvaka: Sitiju se ovo dugo nije desilo, Junajtedu derbi protiv Čelzija

Vila je uputila čak 22 šuta naspram samo dva Sitijeva, od kojih je sedam išlo u okvir gola

Dok slave igrači Vile, fudbaleri Sitija tuguju. AP

6.12.2023

Fudbaleri Aston Vile napravili su veliko iznenađenje i na svom terenu pobijedili moćni Mančester siti sa 1:0 u meču 15. kola engleske Premijer lige.

Aktuelni prvaci Evrope i Engleske su bili veliki favoriti, ali ih je Vila nadigrala i zasluženo slavila. Tome idu statistički podaci koji govore da je Vila uputila 22 šut naspram Sitijeva dva, od kojih je sedam išlo u okvir gola.

Trenutak odluke viđen je u 74. minuti. Leon Bajli (Bailey) je dobio loptu na sredini terena, a onda se zaletio na gol protivnika.

Sjajnom fintom je izbacio Joška Gvardiola, a onda je lopta na putu do gola zakačila Rubena Diasa i prevarila Edersona.

Ovom pobjedom Vila je preskočila Siti na tabeli i došla do 3. mjesta sa 32 boda, dva manje od drugoplasiranog Liverpula i četiri manje od prvog Arsenala, dok je Siti ostao na 30 osvojenih bodova.

U drugom meču večeri, Junajted je na krilima Skota Mektomineja (Scott McTominay) savladao Čelzi sa 2:1.

Junajted je mogao povesti već u 9. minuti, ali Bruno Fernandes nije pogodio s bijele tačke. Deset minuta kasnije, "Đavoli" vode pogotkom Mektomineja.

No, u finišu prvog dijela Kol Palmer (Cole) donosi izjednačenje svom timu.

Bilo je prilika u drugom dijelu, ali junak tima sa Old Traforda bio je Skot Mektominej, koji je svojim drugim golom donio bitan trijumf "Đavolima".

Junajted je na 6. mjestu sa 27 bodova, dok je Čelzi ostao na 10. poziciji sa osam bodova manje.

Ranije su odigrana četiri susreta. Liverpul je pobijedio Šefild sa 2:0, a trijumfe su upisali i Brajton nad Brentfordom (2:1), Bornmut kod Kristal Palasa (2:0), dok je Fulam deklasirao Notingem Forest (5:0).

Inače, Aston Vila će za osam dana, u četvrtak, igrati u Mostaru protiv Zrinjskog u 6. kolu Konferencijske lige.

Prije puta u Mostar, gostovat će Arsenalu u 16. kolu Premijer lige, taj meč se igra za vikend.