KVALIFIKACIJE ZA EURO

Velika pobjeda naših rukometaša: "Zmajevi“ savladali Crnu Goru i ovjerili plasman na Evropsko prvenstvo

Treći put uzastopno ćemo gledati bh. rukometaše na evropskoj smotri najboljih

Sjajna partija bh. rukometaša. RS BiH

30.4.2023

Rukometaši Bosne i Hercegovine odigrali su sjajnu utakmicu i u Podgorici savladali selekciju Crne Gore rezultatom 25:23 (14:13).

„Zmajevi“ su ovim trijumfom kvalifikacije okončali na drugom mjestu iza Slovenije, a ispred današnjeg rivala i selekcije Kosova.

Ranije su bh. rukometaši izborili plasman na Evropsko prvenstvo naredne godine koje se igra u Njemačkoj. Treći put uzastopno ćemo gledati bh. rukometaše na evropskoj smotri najboljih.

U velikoj pobjedi naših rukometaša briljirali su Mirko Herceg sa sedam i Marko Panić sa šest pogodaka. Na golu su bili raspoloženi Benjamin Burić (10) i Admir Ahmetašević (8).

Dobru partiju pružio je i mladi krilni rukometaš Luka Perić koji je postigao pet golova iz šest pokušaja.

Najefikasniji u crnogorskoj reprezentaciji bili su Miloš Vujović i Luka Radović sa po šest golova.

TOK UTAKMICE

60' - Burić brani sedmerac. Kraj, velika pobjeda naših rukometaša.

59' - Radović ponovo pogađa.

58' - Vukšić je napravio probijanje, u nastavku Radović postiže svoj peti gol.

57' - Nevjerovatni Burić zaustavlja Božovića, kakvog golmana BiH ima! Upisao je devet odbrana u drugom dijelu.

56' - Peti gol Luke Perića! Ima odličan učinak, pogodio je pet puta iz šest pokušaja.

55' - Mehmedčehajić pogađa, drugi gol mladog krilnog rukometaša Gračanice. Uzvraća Simić na drugoj strani.

55' - Benjamin Burić spušta roletnu, ovo mu je osma odbrana.

53' - Domaći smanjuju na -3.

50' - Sjajno proigravanje Vukšića za Perića, koji pogađa četvrti put danas.

49' - Mladi Luka Perić postiže svoj treći pogodak večeras, uzvraćaju i domaći.

46' - Gol! Nova odbrana Burića, a onda Milan Vukšić postiže gol za novo vodstvo bh. tima od tri razlike.

43' - Sjajan gol Mirka Hercega, ovo mu je sedmi pogodak. BiH vodi sa 20:18.

42' - Šesta odbrana za fenomenalnog Benjamina Burića, selektor Smajlagić zove tajm-aut.

40' - Burić je ponovo dobro intervenisao, ali se lopta vratila Crnogorcima. Na kraju Lazović postiže svoj drugi pogodak danas.

38' - Drugi gol za Muhovića, Panić ga je lijepo uposlio. Vodimo sa 19:16.

37' - Dug napad Crnogoraca, ali ne da im Burić gol! Dvije vezane odbrane našeg golmana.

36' - Burić bilježi drugu odbranu danas, ali Davidović gubi loptu u napadu.

35' - Dobro su ovo odigrali domaći, pogađa Miloš Vujović. Pogriješili smo u napadu, a u nastavku akcije gol Čavora, sada je 18:16 za BiH.

34' - "Zmajevi" u seriji! Burić je zabilježio prvu odbranu, a onda u napadu gol postiže Davidović. Prvi put imamo četiri gola prednosti (18:14).

34' - Gol! Herceg pogađa za +3 nakon lošeg napada Vujovića.

33' - Gol, Panić pogađa sa sedam metara. Vodimo 16:14.

32' - Panić je uhvaćen u bloku, ali Crnogorci ne koriste kontranapad. U novom napadu je Panić izborio sedmerac za naš tim.

31' - Gol! Herceg pogađa, prvi put vodimo sa dva razlike. No, nije to potrajalo, Miloš Vujović uzvraća.

31' - Počelo je drugo poluvrijeme, imamo priliku otići na dva gola prednosti.

Iz dvorane u Morači - Avaz

30' - Perić pogađa! Sjajno je uhvatio loptu i pogodio sa zvukom sirene, vodimo nakon prvih pola sata igre sa 14:13.

29' - Gol! Panić je iznenadio Crnogorce i postigao svoj peti pogodak. Naš Marko je jedan od rijetkih rukometaša na svijetu koji podjednako dobro šutira i lijevom i desnom rukom.

28' - Perić nije pogodio iz teške pozicije, Radović uzvraća na drugoj strani.

26' - Luka Perić se upisuje u listu strijelaca! Branko Vujović je donio novo vodstvo domaćim, ali naš mladi krilni rukometaš poravnava rezultat.

25' - Novi gol Hercega! Sada se izjednačio sa Panićem, oni su sa po četiri pogotka najefikasniji u našem timu.

23' - Crnogorci sada prave mini-seriju od 2:0, vode sa 11:10.

23' - Ponovo Herceg pogađa! Ovo mu je treći gol danas, vodimo 10:9!

22' - Lazović poravnava rezultat.

21' - Gol! Herceg je iskoristio tromost u odbrani domaćih i daje svoj drugi gol danas. Vodimo 9:8.

20' - Gol! Vukšić je spojio Muhovića s golom koji daje svoj prvi gol danas. Međutim, Božidar Simić poravnava na 8:8.

19' - Luka Radović poravnava rezultat.

19' - Zanimljiva scena, dvoranom se ori pjesma "Bosnom behar probeharao".

Rukometaši imaju sjajnu podršku u Morači. Screenshot

19' - Panić pogađa, BiH ima prvo vodstvo danas, 7:6 je.

18' - Imali smo malo i sreće, spasio nas je okvir gola, a u nastavku akcije je Panić izborio isključenje Kaluđerovića.

17' - Panić siguran sa sedmerca, imamo izjednačenje.

15' - Ponovo brani Ahmetašević! Imamo priliku poravnati rezultat.

14' - Brani Ahmetašević ponovo, a onda u napadu Herceg pogađa. "Zmajevi" u seriji od 3:0 nakon tajmauta.

13' - Gol! Pogađa Marko Panić, ovo mu je drugi pogodak danas.

12' - Prvi gol Mehmedčehajića! Potom odlično brani Ahmetašević, njegova četvrta intervencija.

11' - Kaluđerović sada pogađa za domaće, vode 6:2. Smajlagić zove tajm-aut.

10' - Mandić je isključen, a Crnogorci koriste igrača više. M. Vujović pogađa po treći put.

9' - Sjajno brani Ahmetašević! No, na drugoj strani ističe se i Simić koji skida sedmerac Hamidoviću. Po tri odbrane golmana.

8' - Uzvraća B. Vujović, sjajan gol ljevorukog rukometaša. Crna Gora vodi sa 4:2.

8' - Predragović pogađa!

8' - Smajlagić često rotira na početku ove utakmice.

8' - Izgubili smo loptu nakon probijanja Davidovića, na drugoj strani Ahmetašević odlično brani. To mu je druga odbrana danas.

6' - M. Vujović siguran sa sedam metara.

4' - Prvi gol za naš tim! Marko Panić je pogodio.

3' - Poklonjena lopta i kontra koju M. Vujović pretvara u gol.

2' - Kaluđerović postiže prvi gol na ovoj utakmici.

2' - Bio je ovo dug napad "Zmajeva", na kraju Herceg šutira preko gola.

1' - Odlična odbrana našeg tima, na kraju Ahmetašević brani.

1' - Počela je utakmica. Crnogorci imaju prvi napad.

U odnosu na prethodni meč u kojem je naš tim savladao Sloveniju (27:26), selektor Irfan Smajlagić je napravio tri izmjene.

Umjesto Senjamina Burića, Elmira Građana i Mladena Boškovića, u timu su Adin Faljić, Srđan Predragović i Igor Mandić

Pravdu na ovoj utakmici dijelit će grčki suci Mikalis Caferopulos i Andreas Betmen.

17:30 - Dok odbrojavamo do početka utakmice, podsjetit ćemo na sjajan potez Senjamina Burića, koji je oduševio bh. javnost.

Naime, naš pivot je povrijeđen došao na okupljanje iako mu je klub branio, a onda je bio jedan od najboljih pojedinaca protiv Slovenije kojoj je dao sedam golova iz isto toliko pokušaja.

- Senko je došao povrijeđen na okupljanje, a iako je njegov klub insistirao da ne nastupi zbog predostrožnosti, kako se povreda lakta ne bi pogoršala, Senjamin je odlučio da odigra barem jednu od dvije utakmice za svoju domovinu na vlastitu odgovornost, a odigrao je sjajno cijeli susret u Cazinu protiv Slovenije i bio najefikasniji u bh. timu.

Odigrao je fenomenalno i herojski. Potez koji dokazuje koliko je privržen dresu nacionalnog tima. Senko respekt veliki za tebe - napisano je iz RS BiH.