Triler u finalu Evropskog prvenstva: Rukometaši Francuske postali prvaci Evrope

Sjajan susret zatvorio je ovogodišnje izdanje smotre najboljih selekcija Starog kontinenta

Detalj sa utakmice Danske i Francuske - Avaz
+5

28.1.2024

Dvije rukometne velesile - Danska i Francuska odigrale su finale Evropskog prvenstva za pamćenje, a na kraju je slavila selekcija Francuske nakon produžetaka rezultatom 33:31 (14:14, 27:27).

Prvo poluvrijeme odličnog finala igralo se većinski u serijama. Treba istaći da su brilijirali golmani na obje strane, a pogotovo Emil Nilsen.

Danci su preuzeli vodstvo na otvaranju meča, da bi se francuski rukometaši brzo vratili. Ipak, uslijedila je serija od pet golova danske reprezentacije, te su tada i napravili najveću prednost.

Prosto je nevjerovatno koliko su dobro igrali rukometaši na obje strane, a bilo je i nekoliko neočekivanih heroja koji su pravili razliku.

Poslije 30 minuta, najpoštenije, završilo je 14:14 i niko se nije uspio odvojiti previše.

Drugo poluvrijeme je započelo još jednom serijom Danaca, ali sve vrijeme su se Francuzi držali u utakmici i nisu dopuštali preveliko odvajanje.

Na sedam minuta do kraja golom Remilija iz sedmerca Francuska je došla u prednost prvi put u drugom dijelu utakmice.

Međutim, tada se ukazao sjajni Mikel Hansen (Mikkel) koji sa dva brza gola vraća u prednost Dansku.

Na kraju se otišlo u produžetke, nakon što Danci nisu uspjeli odbraniti svoj gol u regularnom dijelu utakmice.

Nakon prvog produžetka i dalje je sve bilo neriješeno. Zaista sjajan šou su priredili svima igrači obje reprezentacije.

Ipak, u drugom produžetku su uspjeli Francuzi golovima Dike Mema i Kentana Mahea riješiti meč u svoju korist i po sedmi put postati prvaci Evrope.

Najefikasniji u redovima Francuske bio je pivot Ludovik Fabregas (Ludovic) sa osam golova, ali najbolji utisak sigurno je ostavio Mikel Hansen, koji je u najmanju ruku izgledao kao da je deset godina mlađi, a koji je uspio postati najbolji strijelac u historiji evropskih prvenstava.

Ipak, najviše će se ovom zlatu radovati Nikola Karabatić, koji je osvojio svoju četvrtu zlatnu medalju na evropskim prvenstvima i tako je postao jedan od najtrofejnijih igrača svih vremena.