PRIŠTINA

Svečano otvorena restaurirana džamija Alauddin iz osmanskog perioda

Smještena u krugu Islamske zajednice Kosova, koja je obnovljena uz pomoć države Turske

Džamija Alauddin - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+4
Anadolija

6.5.2024

Džamija Alauddin iz osmanskog perioda, smještena u krugu Islamske zajednice Kosova, koja je obnovljena uz pomoć države Turske, danas je svečano otvorena, javlja Anadolija.

Otvaranju, koje je održano u okviru ceremonije masovnog otvaranja 201 dela, koje je obnovila Generalna direkcija zadužbina Turkiye, prisustvovali su kosovski muftija Naim Ternava, zamenik ministra kulture i turizma Republike Turske Serdar Cam, kosovski ministar regionalnog razvoja i predsjednik Kosovske demokratske partije Turaka Fikrim Damka, ambasador Turske na Kosovu Sabri Tunc Angili, glavni kosovski imam Vedat Sahiti i drugi.

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdogan) prisustvovao je ceremoniji uživo putem online platforme. Predsednik Erdoan, koga je o radovima obavestio zamenik ministra Cam, pozdravio je prisutne na ceremoniji.

Zamjenik ministra Cam je, između ostalog, saopćio da je u Prištini obnovljena džamija podignuta pre oko 500 godina.

- Poštovani predsedniče, u skladu sa instrukcija koje ste dali za oživljavanje i restauraciju džamije Emira Alaudina, koja je podignuta pre oko 500 godina, ona je oživela kao rezultat pažljivog rada Ministarstva kulture i Generalne direkcije zadužbina, uz doprinos Islamske zajednice Kosova i podršku Republike Kosovo. Predata je Islamskoj zajednici Kosova na prenošenje budućim generacijama - rekao je Cam.

Nakon govora, džamija Alauddin je ponovo otvorena za bogosluženje presecanjem vrpce. Prisutni su potom obišli obnovljenu džamiju. Obnova je trajala oko tri godine i obuhvatila je unutrašnjost i spoljašnjost džamije, kupatila i abdesthane, kao i dvorište džamije.

Džamija Alauddin (Emir Alaeddin), koja se nalazi u jednom od starih naselja kosovske prestonice, podignuta je u prvoj polovini XVl veka. Ovo naselje, koje se danas zove Veluša, nekada je bilo poznato kao mahala Alauddin, upravo po imenu džamije.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.