PSIHOLOGIJA

Kako prepoznati osobu koja vam zavidi: Jedan signal je očigledan, a svi ga ignoriramo

Zavist izaziva iste reakcije u mozgu kao i fizička bol, što može dovesti do dubokih emocija mržnje i zadovoljstva tuđim nevoljama

Najbolje je ograničiti interakciju na neophodni minimum. Facebook

E. Ag.

6.5.2024

U dubinama ljudske interakcije često se kriju nijanse koje izmiču površinskoj percepciji, a zavist, poput skrivene sjenke, često se prikriva iza fasade brižnosti i podrške. Nekada neopaženo, ovo osjećanje može snažno kovitlati ispod površine, oblikujući odnos u kojem se ljubaznost i suosjećanje stapaju s zamračenim nakanama.

Zamislite trenutak u kojem se suočavate s nevoljom - gubitak posla, pljačka, izdaja, neuspjeh na emotivnom ili profesionalnom planu. U tom trenutku, osoba se može pojaviti kao oslonac, pružajući podršku i saosjećanje. Međutim, čudno je primijetiti promenu u njenom odnosu prema vama - od hladnoće do iznenadnog interesovanja za vašu situaciju. Možda se sjetite trenutaka kada je ismijavala vaše ideje ili kritikovala vaše stavove, piše Najžena.rs.

Psiholozi upućuju na činjenicu da zavist izaziva iste reakcije u mozgu kao i fizička bol, što može dovesti do dubokih emocija mržnje i zadovoljstva tuđim nevoljama. Pažljivim posmatranjem, možete primijetiti suptilne znakove zadovoljstva u tuđem neuspjehu, bilo kroz suptilan osmijeh ili pretjeranu zainteresovanost za detalje vaše nevolje.

Ovakvi odnosi mogu biti toksični, naročito kada su predstavljeni kao prijateljstvo. Istinska podrška ne bi trebala imati kalkulaciju u pozadini, te ukoliko se suočavate s osobama čije delovanje ukazuje na suprotno, možda je najbolje ograničiti interakciju na neophodni minimum ili potpuno prekinuti komunikaciju, posebno u slučajevima kada radite zajedno kako biste zaštitili svoje emocionalno blagostanje i integritet.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.