Drama na Vembliju: Liverpul nakon penala savladao Čelzi i osvojio FA kup

Osmi trofej ovog takmičenja za "Redse"

Duel Arnolda i Maunta. AFP

14.5.2022

Liverpul je po osmi put osvojio engleski FA kup.

Slavili su izabranici Jirgena Klopa (Jurgen Klopp) na Vembliju protiv Čelzija poslije penala s 6:5.

Veliku je priliku imao Liverpul već u 9. minuti. U njoj se našao Luis Dijaz (Diaz), ali je Eduard Mendi (Edouard Mendy) sjajno odbranio njegov udarac.

Potom je Čelzi propustio dvije odlične šanse preko Kristijana Pulišića (Christian Pulisic), a zatim i Markosa Alonsa (Marcos), čiji je pokušaj zaustavio Alison (Alisson).

Sami finiš prvog poluvremena donio je dobru šansu Romelua Lukakua, ali gola nije bilo.

Drugo poluvrijeme krenulo je sjajnom prilikom za Pulišića, ali Alison je bio na visini zadatka.

Nedugo potom Alonso je pogodio prečku, da bi potom Liverpul zaprijetio preko Endrua Robertsona (Andrew) i Dijaza.

Radale su se prilike u drugom poluvremenu, a novu je u 61. minuti propustio Diogo Žota (Jota).

Najbolje dvije šanse Liverpul je propustio u završnici susreta. Prvo je Dijaz u 83. minuti pogodio stativu, a potom i Robertson dvije minute kasnije iz još bolje pozicije.

Otišlo se u produžetke koji nisu donijeli ništa vrijedno pomena, a pobjednika su odlučili penali.

Za Čelzi su precizni bili Alonso, Džejms, Bakrli, Žoržinjo i Ziješ, dok su promašili Džejms i Maunt.

Sigurni realizatori kod Liverpula bili su Milner, Tijago (Thiago), Firmino, Arnold, Žota i Cimikas, a jedini je promašio Mane.

Kao što smo rekli, Liverpulu je ovo osmi trofej FA kupa, prvi poslije sezone 2005./06.