SVJETSKO PRVENSTVO 2022

Portugalci u sjajnoj utakmici savladali Ganu, Ronaldo ispisao historiju

Ronaldo postao prvi igrač koji je postigao gol na pet različitih svjetskih prvenstava

Piše: E. Ć.

24.11.2022

Sa današnje utakmice - Avaz
+2

Fudbaleri Portugala pobijedili su selekciju Gane u prvom kolu grupne faze Svjetskog prvenstva u jednoj sjajnoj utakmici u kojoj je viđeno pet golova (3:2).

Portugalci su poveli u 65. minuti kada je Kristijano Ronaldo (Cristiano) postigao gol s penala koji je prethodno on i izborio nakon što ga je u šesnaestercu srušio defanzivac Gane Salisu. Tim pogotkom Ronaldo je ispisao historiju, postavši prvi igrač koji je postigao gol na pet različitih mundijala.

Gana je do izjednačenja došla osam minuta kasnije kada je Andre Aju (Ayew) iskoristio smušenost Danila Pereire i matirao Dioga Kostu Costa).

No, Portugalci nisu dugo čekali na novo vodstvo. U 78. minuti je Bruno Fernandeš uposlio Žoaoa Feliksa (Joao Felix) koji rutinski pogađa, a dvije minute kasnije Fernandeš je upisao još jednu asistenciju, ovog puta za Rafaela Leaa (Raphael).

Iako su svi mislili da je Portugal riješio pitanje pobjednika, na isteku regularnog dijela Gana je preko rezerviste Bukarija smanjila na 3:2, a u posljednjim sekundama je mogla i do trećeg gola, ali se Inaki Vilijams (Williams) okliznuo nakon što se lukavo prikrao portugalskom golmanu iza leđa i ukrao mu loptu.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj!

90+9' - Drama pred golom Portugala. Vilijams se prikrao golmanu Kosti i umalo dao gol.

90+5' - Bruno Fernandeš dobija žuti karton zbog prekršaja.

90' - Devet minuta nadoknade.

90' - Prvi žuti za Portugal, dobio ga je Danilo.

89' - GOOOOOOOOOOOOL! Nije gotova utakmica, Gana se vraća! Bukari je postigao gol nakon što je ostao sam kao duh u šesnaestercu.

87' - Ronaldo, Silva i Feliks izlaze iz igre, umjesto njih će na teren Ramos, Palinja i Žoao Mario.

80' - GOOOOOOOOOOOOL! Nova asistencija Brune Fernandeša, a pogađa Rafael Leao, koji je ušao prije četiri minute. Sjajna kontra Portugalaca!

78' - GOOOOOOOOOOOL! Sjajno je Bruno Fernandeš uposlio Feliksa koji pogađa! Portugal ponovo vodi!

76' - Izmjene u oba tima. Kod Gane Kudus ustupa mjesto Bukariju, a Andrea Ajua mijenja brat Džordan. Na drugoj strani je Leao zamijenio Nevesa.

75' - Portugal ponovo mora napasti. Gana se odlično postavila u odbrani.

73' - GOOOOOOOOOOOL! Andre Aju pogađa! Kudus je prošao po desnoj strani, Danilo očajno reagovao, a Aju šalje loptu u mrežu!

66' - Ronaldo je postao i rekorder - postao je prvi fudbaler koji je postigao gol na pet svjetskih prvenstava.

65' - Ovo je Ronaldu osmi gol na svjetskim prvenstvima, ima jedan više od Lionela Mesija.

65' - GOOOOOOOOOOOL! Ronaldo je pogodio s penala, bio je to snažan šut, neodbranjiv za golmana Gane!

62' - Ronaldo je bio u prodoru, Salisu ga ruši. Sudija pokazuje na penal!

57' - Novi žuti karton. Nakon grubog prekršaja žuti karton dobija Seidu.

56' - Izmjena u Portugalu. Karvaljo je zamijenio Otavija.

55' - Odlična kontra Gane, Kudus je šutirao lijevom nogom, a lopta ide tik pored portugalskog gola.

53' - Gana je došla sada do trećeg kornera.

52' - Preslikan početak drugih 45 minuta. Portugal napada, Gana strpljivo čeka šansu.

49' - Aju dobija žuti karton.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme, nije bilo promjena.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Dvije minute sudijske nadoknade.

44' - Prvi žuti karton na utakmici, dobio ga je Kuduz nakon oštrog prekršaja nad Kanselom.

43' - Bez pravih prilika u prvom dijelu meča.

37' - Dva vezana kornera za Ganu.

31' - Ronaldo je zatresao mrežu, ali sudija je poništio gol zbog prekršaja.

30' - I dalje bez golova. Zanimljiv podatak. Ronaldo je postao drugi igrač koji je kapiten svoje reprezentaciji na utakmici Mundijala, a da nema kluba. Prvi je bio Kanađanin Brus Vilson (Bruce Wilson), koji je nastupio na Svjetskom prvenstvu 1986. godine.

28' - Dobra je ovo bila akcija Portugalaca, ali Feliks se obrukao udarcem. Šutirao je s nekih 13 metara, a loptu je poslao daleko preko gola.

24' - Andre Aju se izborio za prekršaj, prilika da odbrana Gane malo predahne.

21' - Gana se odlično brani.

17' - Portugalci kontrolišu utakmicu, lopta je više u njihovim nogama, dok Gana vreba priliku iz neke kontre.

13' - Dobar centaršut, ali ipak malo previsoko za Ronalda. Gerero je sjajno centrirao. Ostaje 0:0.

12' - Dobra akcija Portugalaca, na kraju Gerero je izborio drugi korner.

10' - Kakva šansa za Ronalda! Dobio je loptu, izašao sam na golmana Gane koji je dobro ušao u taj šut i zaustavio kapitena Portugala.

9' - Portugalci uspostavili inicijativu od prve minute.

5' - Defanzivci Gane čiste korner Portugalaca, Otavio natrčava na odbitak i šutira daleko od gola.

3' - Gerero je izborio korner za Portugal, izvest će ga Fernandeš.

1' - Počela je utakmica!

0' - Ismail Elfath sudi današnju utakmicu.

Ovo je repriza duela iz 2014. godine, kada su ove dvije reprezentacije odigrale meč u grupnoj fazi Mundijala u Brazilu. Tada je Portugal pobijedio sa 2:1, a pobjednički pogodak dao je Kristijano Ronaldo (Cristiano) koji će i danas predvoditi svoju reprezentaciju.

Inače, kapitenu Portugala je ovo peto Svjetsko prvenstvo na kojem će igrati. Igrao je 2006. u Njemačkoj, 2010. u Južnoj Africi, 2014. u Brazilu i 2018. u Rusiji.

Podsjetimo, ranije su u okviru ove grupe Urugvaj i Južna Koreja odigrali bez pobjednika (0:0).

Stigli su i početni sastavi za ovaj duel.

Portugal: Kosta, Kanseljo, Diaš, Pereira, Gerero, Neveš, Bernardo Silva, Fernandeš, Otavio, Žoao Felix i Ronaldo.

Gana: Ati-Zigi, Seidu, Djiku, Amarti, Salisu, Baba, Aju, Abdul Samed, Parti, Kudus i Vilijams.