SVJETSKO PRVENSTVO 2022

Ekvador napravio iznenađenje i remizirao sa Nizozemskom, Valensija ispisao historiju

Prvi južnoamerički fudbaler koji je postigao šest vezanih golova za svoju reprezentaciju na svjetskim prvenstvima

Valensija: Poslao odbitak u Nopertovu mrežu. AP

Piše: E. Ć.

25.11.2022

Fudbaleri Ekvadora napravili su novo iznenađenje na Svjetskom prvenstvu u Kataru jer su remizirali sa Nizozemskom u drugom kolu grupe A (1:1).

Nizozemci su poveli već u 6. minuti preko Kodija Gakpa (Cody), koji je sjajno pogodio, što je bio njegov drugi gol na ovom Mundijalu. U prvom dijelu se činilo da Nizozemci mogu utakmicu dobiti, a onda su loše otvorili drugo poluvrijeme. Već u 49. minuti Ener Valensija (Enner Valencia) je iskoristio odbitak i pogodio za 1:1.

To je Valensiji treći gol u Kataru, a ispisao je i historiju kao prvi južnoamerički fudbaler koji je postigao šest vezanih golova za svoju reprezentaciju na svjetskim prvenstvima.

Nakon gola Ekvadorci su imali još jednu sjajnu šansu. U 59. minuti je Plata pogodio prečku. Kraj utakmice je zabrinuo navijače Ekvadora jer je Valensija na nosilima iznesen sa terena.

TOK UTAKMICE

90' - Kraj utakmice!

90' - Šest minuta sudijske nadoknade.

89' - Problemi za Ekvador! Ener Valensija je na nosilima iznesena sa terena.

84' - Nizozemci pokušavaju kreirati neku priliku, ali Ekvadorci dobro igraju u odbrani.

74' - Izmjena u Ekvadoru, Sarmiento je zamijenio Estradu.

73' - Depaj je sada proigrao Gakpa, ali je on bio u ofsajdu.

69' - Nova izmjena kod Nizozemaca. Klasen napušta igru, bio je lošiji nego protiv Senegala. Umjesto njega u igri je Bergijs.

66' - Još jedan interesantan podatak za strijelca gola Ekvadora. Valensija je postao prvi južnoamerički fudbaler koji je postigao šest vezanih golova za svoju reprezentaciju na svjetskim prvenstvima.

64' - Nova prilika za Ekvador. Estrada je šutirao, a Blind se bacio u blok.

59' - Prečka! Kakva je ovo bila bomba Plate, ali okvir gola spašava Nizozemsku.

55' - Zanimljiv podatak. Valensija je postigao posljednjih šest golova Ekvadora na svjetskim prvenstvima.

50' - Valensija je sada prvi strijelac Svjetskog prvenstva sa tri pogotka. Podsjetimo, dao je dva Kataru na otvaranju.

49' - GOOOOOOOOOOOL! Ener Valensija postiže novi gol na Mundijalu! Estupunijan je šutirao, golman Nizozemske Nopert odbija loptu, a na pravom mjestu je iskusni napadač Ekvadora!

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

46' - Depaj će igrati u drugom poluvremenu, zamijenio je Bergvajna.

45' - Kraj prvog poluvremena.

45+3 - Estupinijan je postigao gol, ali je on poništen zbog ofsajda.

45' - Tri minute nadoknade.

41' - Bez mnogo uzbuđenja u ovim trenucima. Nizozemci pokušavaju umiriti utakmicu, Ekvador zaprijetio samo preko Valensije.

32' - Sada je sjajno zaprijetio Ener Valensija! Oslobodio se Damfrisa, šutirao dobro, ali brani to Nopert.

23' - Odlična akcija Ekvadoraca, na kraju Van Dajk dobro reaguje ispred svog gola.

18' - Nekoliko prekršaja na sredini terena usporilo je utakmicu.

10' - Inače, Gakpa je htio Mančester junajted, ali se klub s Old Traforda odlučio za Antonija. Gakpo trenutno nastupa za PSV za koji je postigao 13 golova i upisao 17 asistencija ove sezone.

7' - Sjajni Gakpo je pogodio i u prošloj utakmici Nizozemske protiv Senegala (2:0).

6' - GOOOOOOOOOOOOOL! Sjajan pogodak Gakpa! Klasen mu je uputio dodavanje, a Gakpo se namjestio na lijevu nogu i pogodio.

3' - Nizozemci napali od samog starta.

1' - Počela je utakmica!

Stigli su i početni sastavi.

Nizozemska: Nopert, Damfris, Timber, Van Dajk, Ake, Blind, Kopmajners, De Jong, Klasen, Bergvajn i Gakpo.

Ekvador: Galindez, Presijado, Porozo Vernaza, Tores, Hinkapi, Estupinan, Plata, Mendez, Kaisedo, Estrada i Valensija.

Pravdu dijeli alžirski sudija Mustapha Ghorbal.

Obje selekcije takmičenje na turniru otvorili su pobjedom, Nizozemci su savladali Senegal (2:0), a istim rezultatom selekcija Ekvadora je pobijedila domaćina Katar (2:0).