Mesi i Argentina savladali Hrvatsku i izborili finale Svjetskog prvenstva

"Vatreni" nisu odigrali onako kako smo od njih navikli, a Mesi i društvo su to brutalno kaznili

Piše: E. Ć.

13.12.2022

Sa večerašnje utakmice - Avaz
+4

Fudbaleri Argentine pobijedili su Hrvatsku u polufinalu Svjetskog prvenstva sa sigurnih 3:0. „Vatreni“ nisu mogli napraviti još jedno iznenađenje, nakon što su u prošloj rundi eliminisali ljute rivale Argentinaca selekciju Brazila (2:1).

„Gaučosi“ su poveli u 34. minuti kada je Lionel Mesi (Messi) realizovao penal koji je prethodno izborio Julian Alvarez. Hrvatska se nije oporavila od primljenog gola, a pet minuta kasnije Alvarez je matira Dominika Livakovića.

Isti igrač je postigao gol u 69. minuti za konačnih 3:0. Mesi je sjajno prošao, izlomio je Joška Gvardiola, a onda kao „na tanjiru“ servirao gol Alvarezu.

Hrvatska je praktično bila bez šansi na ovoj utakmici, ali iza „Vatrenih“ je odličan nastup u Kataru. Imat će priliku doći do medalje, u meču za treće mjesto.

Što se Argentine tiče, u finalu će igrati s boljim iz duela Francuske i Maroka.

Statistika s utakmice. Sofascore

REZULTAT

Argentina - Hrvatska 3:0 (Mesi 34', Alvarez 39', 69')

TOK UTAKMICE

90' - Pet minuta nadoknade.

86' - Mekalister i Molina su završili utakmicu, mijenjaju ih Korea i Fojt.

85' - Najbolja šansa za Hrvatsku! Lovren je zakasnio na tu loptu.

83' - Mekalister u dobroj šansi, ali ide to pored gola.

81' - Lovro Majer mijenja Luku Modrića. Ovo je vjerovatno pretposljednja utakmica Modrića na Mundijalima, obzirom na to da će Hrvati igrati za bronzu.

74' - Dvostruka promjena u Argentini. Dibala mijenja dvostrukog strijelca Alvareza, dok je umjesto De Paula na terenu Palasijos.

72' - Izmjena kod Hrvatske. Livaja je zamijenio Kramarića.

70' - Otamendi je sada požutio.

69' - GOOOOOOOOOOL! Alvarez je proslijedio loptu do Mesija, Mesi je izdržao duel s Gvardiolom, ubacio je loptu pred gol Hrvatske, a onda je Alvarez proslijedio u mrežu! Hrvatska na koljenima, Argentina na pragu finala.

68' - Romero dobija žuti karton.

62' - Bilo je opasno pred golom Argentine, ali čiste to defanzivci "Gaučosa" u posljednji čas.

61' - Mijenjaju i Argentinci. Lisandro Martinez mijenja Paredesa.

58' - Mesi u šansi, ali brani to Livaković. Sjajni golman drži Hrvatsku u životu.

57' - Hrvati imaju problem s iznošenjem lopte, visok presing Argentinaca.

50' - Nova izmjena kod Hrvatske. Dalić je iz igre izvadio Brozovića, a ubacio Petkovića. Sve karte baca u napad.

47' - Mario Mandžukić, član Dalićevog stručnog štaba je dobio crveni karton zbog prigovora sudiji Orsatu.

46' - Dvostruka izmjena kod Hrvatske. Oršić i Vlašić su na terenu umjesto Sose i Pašalića.

46' - Zanimljiv podatak. Mesiju je gol iz 34. minute bio 11. pogodak na Svjetskim prvenstvima, tako je postao Argentinac s najviše golova na Mundijalima. Pretekao je Gabrijela Batistutu (10) i Dijega Armanda Maradonu (8).

45' - Kraj prvog poluvremena.

45' - Četiri minute nadoknade.

44' - Velika šansa za Hrvatsku, na kraju je Pašalić bio u prilici, ali sudija je svirao i ofsajd. Prethodno je Otamendi izblokirao Modrića.

42' - Nova šansa za Argentinu! Livaković je odbranio šut Mekalistera i ostavio Hrvatsku u životu.

39' - GOOOOOL! Solo-prodor Alvareza, sjajno se snašao i pogodio za 2:0! Nakon što je izborio penal, sada je i sam matirao Dominika Livakovića!

38' - Hrvatska sada napada, izboren je novi korner.

34' - GOOOOOOOOOOL! Lionel Mesi je bio siguran izvođač najstrožije kazne, Argentina vodi!

33' - Livaković je požutio zbog prekršaja, dobro ga je prebacio Alvarez. Javnu opomenu zbog prigovora je dobio i Mateo Kovačić.

32' - Penal! Livaković je srušio Alvareza!

26' - Kramarić je sada usporio jednu kontru "Vatrenih", na kraju je izborio samo faul Taljafika.

25' - Mesi se drži za zadnju ložu lijeve noge. Nadamo se da nije riječ o nekoj povredi.

24' - Prvi šut na utakmici! Pokušao je Fernandez, ali odbranio je to Livaković.

22' - Zanimljivo da su Argentina i Hrvatska 2006. godine odigrali prijateljsku utakmicu. Luka Modrić je debitovao na toj utakmici, dok je Mesi postigao prvi gol za Argentinu. Danas su prve zvijezde svojih reprezentacija.

20' - Bez pravih prilika, i jedni i drugi vrlo oprezni.

15' - Prvi korner na utakmici, a izvest će ga Hrvatska. Juranović ga je izborio nakon što je njegov centaršut bio izblokiran.

12' - Podsjetimo, utakmice polufinala i finala, kao i ona za treće mjesto se igraju s novom loptom "Al Hilm".

9' - Čini se da Argentina igra u formaciji 4-4-2, istoj formaciji u kojoj su igrali protiv Meksika, kada nisu baš briljirali. Tada su slavili, no odlučio je trenutak magije Lea Mesija.

6' - Skočila je sada klupa Hrvatske nakon jednog prekršaja pored aut linije. Sudija nije svirao prekršaj. Potom je Pašalić srušio Taljafika.

5' - I jedni i drugi bez mnogo rizika.

3' - Mesiju je ovo 25. utakmica na Svjetskom prvenstvu, po čemu se izjednačio sa rekorderom Lotarom Mateusom. Ukoliko Argentina izbori finale, Mesi će srušiti taj rekord legendarnog Nijemca. Iza Mateusa su Miroslav Kloze (24), Paolo Maldini (23), Kristijano Ronaldo (22) i Diego Maradona (21).

1' - Počela je utakmica!

Poznati su i početni sastavi. Argentinci u ovom susretu ne mogu računati na suspedovane Markusa Akunju i Goncala Montiela.

Argentina: E. Martinez, Molina, Romero, Otamendi, Taljafiko, De Paul, Fernandez, Paredes, Mekalister, Alvarez i Mesi.

Hrvatska: Livaković, Juranović, Lovren, Gvardiol, Sosa, Brozović, Kovačić, Modrić, Pašalić, Perišić i Kramarić.

Pravdu na ovom meču dijelit će italijanski sudija Danijele Orsato. Podsjetimo, pobjednik ovog duela igrat će s boljim iz sutrašnjeg okršaja Francuske i Monaka.