Sevilja izbacila Juventus i plasirala se u finale Evropa lige

Sa utakmice u Sevilji - Avaz
Doček za igrače Sevilje - Avaz
+1

18.5.2023

Fudbaleri Sevilje plasirali su se u finale Evropa lige nakon što su poslije produžetaka i preokreta savladali Juventus sa 2:1.

Sevilja je silovito krenula od prve minute, ali bio je raspoložen Vojčeš Ščešni (Wojciech Szczesny). Uzvratio je i Juventus, ali Anhel Di Marija (Angel) nije bio precizan.

Prvi gol na sjajnoj utakmici vidjeli smo u 65. minuti. Dušan Vlahović je nekih 130ak sekundi po ulasku u igru postigao gol za vodstvo "Stare dame".

No, to vodstvo nije dugo trajalo, jer je Suso šest minuta kasnije postigao sjajan gol.

Otišlo se u produžetke, a tu su Andalužani bili uspješniji. U 95. minuti Erik Lamela (Eric) postiže gol za preokret i prolaz u finale.

Bizarna scena dogodila se u 115. minuti kada je Markos Akunja (Marcos Acuna) zaradio isključenje. Argentinac je odugovlačio i dobio žuti karton, međutim zaboravio je da je već ranije dobio jedan karton, pa je pocrvenio.

Sevilja će u finalu Evropa lige igrati protiv Rome koja je eliminisala Bajer Leverkuzen. Taj susret se igra se 31. maja.

TOK UTAKMICE

Sevilja - Juventus 2:1 (Suso 71', Lamela 95' / Vlahović 65')

120' - Kraj!

120' - Četiri minute nade za Juventus.

115' - Bizarna situacija. Akunja je dobio drugi žuti karton zbog odugovlačenja. Argentinac je zaboravio da ima karton, sada je isključen i neće igrati finale.

110' - Šansa za Juve! Milik je šutirao, ali nije bio precizan.

106' - Počeo je drugi produžetak.

105' - Kraj prvog produžetka.

95' - GOOOOOOOOOOOOOOOL! Lamela pogađa za erupciju oduševljenja na stadionu!

91' - Počeli su produžeci u Sevilji.

Bajer Leverkuzen - Roma 0:0

Roma je prvi finalista Evropa lige!

90' - Dvije minute nadoknade.

89' - Prilika za Sevilju! En Nesiri je šutirao, brani Ščešni!

87' - Uzbudljivo ispred gola Juventusa, ali odbranili su se gosti.

85' - Završnica meča u Leverkuzenu, Roma uspješno brani vodstvo iz prve utakmice.

80' - Sevilja nastavlja s napadima.

71' - GOOOOOOOOOOOL! Kakva bomba Susa! Ščešni je bio nemoćan!

65' - GOOOOOOOOOOOL! Juventus vodi, Vlahović je strijelac! Imao je reprezentativac Srbije i malo sreće, ostala je lopta u njegovom posjedu, a onda majstorska realizacija.

63' - Vlahović mijenja Kina.

59' - Sada Juventus prijeti! Bremer je šutirao nakon centaršuta sa desne strane, lopta je otišla pored desne stative Seviljinog gola.

58' - Akunja je požutio.

51' - Hil je sada zaprijetio iskosa, ali opet brani poljski golman.

50' - Sevilja napada i u nastavku. Ščešni je ponovo intervenisao.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

HT - Poluvrijeme, ništa od penala za domaće.

45' - VAR gleda penal za Sevilju.

45' - Tri minute sudijske nadoknade.

41' - Nova glavobolja za Alegrija. Fađoli zbog povrede mora van igre, zamijenio ga je Paredes.

36' - Ponovo šansa za Sevilju! Okampos je šutirao, poljski golman to odbija u korner.

35' - Ščešni spašava Juventus nakon pokušaja Toresa.

34' - Zaprijetio je sada i Rakitić, ali ostaje 0:0.

33' - Stativa spašava Sevilju! Moise Kin je bio u prilici.

26' - Rasplamsala se igra, sada je zaprijetio i Juventus! Di Marija je bio u odličnoj šansi, pokušao je lobovati, ali je to bilo jako loše.

Odbrana Ščešnog. Screenshot

24' - Kakva šansa! Okampos je šutirao, a Ščešni uspio zaustaviti loptu na liniji.

22' - Sevilja napada, dok gosti iz Torina odolijevaju atacima.

19' - Gudelj je pokušao sa distance, ali otišla je lopta daleko od gola.

11' - Kin je dobio žuti karton.

7' - Sevilja napada na početku, "Stara dama" se povukla na svoju polovicu.

4' - En Nesiri je pokušao, ali nije bio precizan.

1' - Počela je utakmica!

Stigli su i početni sastavi.

Sevilja: Bono, Navas, Bade, Gudelj, Akunja, Fernando, Rakitić, Okampos, Tores, Hil, En Nesiri.

Juventus: Ščešni, Gati, Bremer, Danilo, Kvadrado, Fađoli, Lokateli, Rabio, Iling Džunior, Kin, Di Marija.

Bh. reprezentativac Benjamin Tahirović će priliku za igru u svojoj Romi čekati sa klupe za rezerve.

Bajer: Hradecki, Tapsoba, Tah, Hinkapi, Frimpong, Demirbej, Palasios, Baker, Diabi, Virc i Azmun.

Roma: Patrisio, Kristante, Manćini, Ibanjez, Spinacola, Bove, Matić, Čelik, Pelegrini, Abraham i Beloti.

Podsjetimo, Sevilja je rekorder Evropa lige sa šest trofeja.