SLAVILI POSLIJE PENALA

Poljska je posljednji učesnik koji se plasirao na Evropsko prvenstvo

Utakmica u Kardifu pružila je nekoliko prilika na obje strane, ali se pobjednik odlučivao izvođenjem jedanaesteraca

Poljska: Kvalifikovali se za Euro. AP

26.3.2024

Fudbalska reprezentacija Poljske je ostvarila plasman na Evropsko prvenstvo u Njemačkoj nakon što su bili bolji od selekcije Velsa u izvođenju jedanaesteraca rezultatom 5:4 (0:0).

Utakmica u Kardifu pružila je nekoliko prilika na obje strane.

Prvi je zaprijetio Vels u 17. minuti kada je Ben Dejvis šutirao glavom, ali je lopta otišla tik iznad prečke.

Isti igrač je pogodio mrežu u sudijskoj nadoknadi prvog dijela, ali je gol poništen zbog ofsajda.

Nastavili su prijetiti Velšani u drugom dijelu, a Kifer Mur je zaprijetio nakon slobodnog udarca, ali je Ščešni paradom skinuo njegov pokušaj.

Nakon 90 minuta nije bilo golova, pa se utakmica nastavila u produžecima.

Prvu priliku u produžecima za Poljsku imao je Pjotrovski, ali njegov udarac s ruba šesnaesterca je otišao pored desne stative gola Varda.

U samom finišu susreta Vels je ostao sa igračem manje pošto je Mepam dobio drugi žuti, odnosno crveni karton.

Ni u 30 minuta produžetaka se nije riješilo pitanje pobjednika, pa se odlučilo nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Tragičar je bio Džejms, koji je promašio jedini penal, a po nesreći, on je došao u posljednjoj seriji.

Oni će u grupi biti sa Nizozemskom, Francuskom i Austrijom na Evropskom prvenstvu.