INVAZIJA NA UKRAJINU

U borbi protiv Putinove agresije, Evropa povlači poteze koji su bili nezamislivi

Kriza u Ukrajini potpuno je uništila iluziju da su sigurnost i stabilnost u Evropi besplatne

Putin promijenio sigurnosnu kartu Evrope. CNN

CNN

3.3.2022

Kakav god bio ishod ruske invazije na Ukrajinu, predsjednik Vladimir Putin uspio je u jednom: sigurnosna karta Evrope promijenjena je iz temelja i stvari se nikad neće vratiti na staro, piše CNN.

Na cijelom kontinentu, ali ponajprije u Evropskoj uniji, povlače se potezi koji bi bili nezamislivi čak i prije nekoliko sedmica. U roku od nekolliko dana, Brisel je otišao dalje na svom putu da preraste u samostalnu geopolitičku silu nego što je bloku uspio u posljednjih nekoliko desetljeća.




Povratak rata na evropski kontinent

Povratak rata na evropski kontinent šokirao je, a time i ujedinio 27 članica Evropske unije i blok je ne samo odobrio najsnažniji paket sankcija u svojoj povijesti, već je i obećao kupiti i dostaviti oružje Ukrajini.

U prošlosti, zemlje EU-a bile su podijeljene oko toga koliko kontrole bi Brisel trebao imati po pitanju vanjske politike. Taj problem predstavljao je prepreku velikim ambicijama Unije, pošto su svi prijedlozi bili ili razvodnjeni tokom pregovora ili je na njih jednostavno uložen veto. Prema istraživanju britanskog parlamenta, velika većina zemalja Evropske unije koje su također članice NATO-a nisu dostigle cilj od ulaganja 2 posto budžeta u obranu već više od desetljeća.

- Kriza u Ukrajini potpuno je uništila iluziju da su sigurnost i stabilnost u Evropi besplatne - rekao je CNN-u jedan visoki europski diplomat. „Kada nije postojala nikakva stvarna prijetnja, geopolitika nam se činila kao daleka tema. Sada se na našim granicama događa rat. Sada znamo da moramo uložiti novac i nastupiti zajednički.“

Nije samo Putinova agresija probudila Evropu. Diplomat je objasnio da su dužnosnici u razgovorima naglasili veliku ulogu koju je odigrao američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) u koordiniranju odgovora Zapada na rusku agresiju.

- To je bio veliki strah u glavnim gradovima Evrope: što da u Bijeloj kući nije bio Bajden u ovom trenutku? Niko ne vjeruje ozbiljno da bi Tramp (Donald Trump) dobro postupio u ovoj situaciji, a on, ili netko poput njega, opet se može pojaviti u sljedećih nekoliko godina. To praktički znači da moramo pretpostaviti da smo u ovome sami,“ dodao je.

I sada je ruski utjecaj preblizu

Možda je najveća promjena došla iz Njemačke. Evropska najbogatija i vjerojatno najmoćnija zemlja najavila je da će više nego udvostručiti svoja ulaganja u obranu – očekuje se da će njihov budžet za vojsku za 2022. godinu iznositi 100 milijardi dolara.

Donedavno, većina njemačkih političara – i nemali broj političara u Evropi – nije bila oduševljena idejom da Njemačka ima veliku vojsku, zbog očitih povijesnih razloga. Ponovno, situacija u Ukrajini je sve promijenila.

- Prema razgovorima u posljednjih nekoliko dana, većina europskih političara sada smatraju da je u redu da Njemačka ima veliku vojsku, ako se ona nalazi unutar Evropske unije - rekao je diplomat, naglašavajući da bi samo prije nekoliko mjeseci stavljanje riječi „EU“ i „vojska“ u istu rečenicu prouzročilo šok i bijes u većini glavnih gradova Evrope.

Cinik bi mogao pomisliti da je europska odlučnost i sigurnost posljedica samo jedinstvene krize i prijetnje sigurnosti koja dolazi jednom u generaciji. Ipak, nekoliko dužnosnika EU-a i NATO-a rekli su CNN-u da nema scenarija po kojem bi se Europa samo mogla vratiti natrag na staro. Ako Ukrajina zaista padne, to znači da bi se ruska granica s Unijom mogla bitno produljiti.

Ali, ako Ukrajina izdrži i uspije istjerati ruske trupe sa svog teritorija, onda će u Kremlju sjediti ranjeni i nepredvidivi Putin. Na pitanje Politica misli li da bi Putin mogao posegnuti za nuklearnim oružjem, Fiona Hill, bivša savjetnica Bijele kuće za Rusiju, odgovorila je bi, po njenoj procjeni, on ta zaista mogao učiniti.

Visoki dužnosnik iz Brisela izjavio je za CNN da je čak i sada ruski utjecaj preblizu. „Finska dijeli dugu granicu s Rusijom. Rumunjske flote dijele Crno more s ruskom mornaricom. Nakon što smo mjesecima slušali da Putin neće ući u Ukrajinu, on je to učinio. Ovo je zastrašujuća situacija.“ Dužnosnik je objasnio da su u prošlih tjedan dana „donesene odluke za koje bi inače trebale godine jer se Europa zauvijek promijenila. Više jednostavno nemamo vremena za pasivnost.“

Neubičajna koordiniranost reakcija

Još jedna primjetna promjena dogodila se iza kulisa u Briselu, a to je odnos takozvanih neutralnih zemalja EU-a – Austrije, Irske, Finske i Švedske. Te zemlje smatraju se vojno, iako ne politički, neutralnima. „Mislim da sada razumijemo da neutralnost ne znači da ste sigurni,“ rekao je visoki savjetnik EU-a za vanjsku politiku za CNN.

Jedan od glavnih razloga za neuobičajenu koordiniranost reakcija Zapada, naročito Evrope, jest što sada EU i NATO surađuju neočekivano dobro. Dužnosnici u obje institucije govore da je to zato što se, prvi put po njihovom sjećanju, obje organizacije drže svojih kompetencija i rade ukorak jedna s drugom.

Brisel nije iskoristio ovu krizu da pozove na osnivanje vojske Evropske unije, što je tema koja je u prošlosti dovodila do gorkih svađa između članica. Neki su vjerovali da bi takav potez potkopao NATO i učinio Evropu manje sigurnom, dok su drugi izražavali sumnje da bi oni koji se za nju zalažu, tu ideju iskoristili za stvaranje Evrope kao federalne države.


Ekonomske sankcije najjače oružje

Dužnosnik vlade jedne od neutralnih država Evropske unije izjavio je da većina ljudi sada shvaća da „stvaranje vojske EU-a ne bi donijelo neke dodatne prednosti. Naše najjače oružje su ekonomske sankcije, a NATO se može baviti političkom i vojnom strategijom.“

Dužnosnik je dodao da je „sada najvažnije raditi na tome da veza između EU-a i NATO-a ostane dobra“ u sljedećim mjesecima, nazivajući odgovor na krizu u Ukrajini „nacrt“ za budućnost.

Razmišljanja u Evropi o obrani, sigurnosti i vanjskoj politici nevjerojatno su evoluirala u samo nekoliko dana. Evropa se sada budi iz desetljetnog sna da stabilnost koju pruža povezani svijet može spriječiti rat i da će, ako do najgorega i dođe, Amerika riješiti stvar.

Slijede nam bolni mjeseci, bez obzira na to kako ova kriza završi. A ako Evropa želi izići iz njih jača i sigurnija, mora nastaviti s napretkom koji je postigla u posljednjih nekoliko sedmica.

Ako ne uspije i vrati se na prazne želje iz prošlosti, mogla bi uvidjeti da se sljedeća kriza koja pogodi kontinent neće moći brzo riješiti sankcijama i slanjem novca trećoj strani kao što je slučaj s Ukrajinom. Pogotovo ako se ta kriza dogodi unutar same Unije.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.